Sędziowie podsumują sezon. Będą się szkolić i wyciągać wnioski

WP SportoweFakty / Adrian Skorupski
WP SportoweFakty / Adrian Skorupski

Na 16 grudnia zaplanowano jesienne seminarium sędziowskie, podsumowujące sezon 2016. Arbitrzy żużlowi spędzą w Bydgoszczy 3 dni, podczas których odbędą cykliczne szkolenia i przeprowadzą dyskusje na temat np. procedur startu.

W tym artykule dowiesz się o:

Podczas zjazdu arbitrów nad Brdą sędziowie zostaną poddani testom regulaminowym oraz psychologicznym. Żużlowa centrala wprowadziła także nowość - interpretację zdarzeń torowych na podstawie materiałów wideo z różnych meczów rejestrowanych na przestrzeni ostatnich lat (nie tylko w Polsce). W tym przypadku sędziowie będą oceniać sytuacje meczowe w czasie rzeczywistym, a swoje decyzje umieszczać w arkuszach testowych, które potem będą sprawdzane i analizowane.

Zdaniem Leszka Demskiego sędziowie muszą cały czas udoskonalać swój warsztat w zakresie ćwiczenia pamięci wstecznej oraz odporności na stres przy podejmowaniu decyzji. Te czynniki, tak wynika z analizy szefa sędziów, stanowią o dobrej decyzyjności. - Przed nowym sezonem położymy nacisk na reagowanie sędziów i komisarzy na sposób przygotowania torów do zawodów. Arbitrzy są i będą w tej dziedzinie szkoleni. Mamy przygotowane stosowne materiały wideo z przykładami, które wykorzystamy podczas seminarium - zdradza szef sędziów oraz członek GKSŻ.

Podczas sędziowego gremium zostanie także podjęty temat procedury startów. Kontrowersje związane z prawidłową oceną startu są kwestią sporną od kilku lat. W minionym sezonie doskonałym przykładem idealnego momentu puszczenia sprzęgła był Tobiasz Musielak, po którego startach kilkukrotnie biegi były powtarzane. Irytacja zawodnika była ogromna, ale regulamin jest nieugięty - start w żużlu jest efektem reakcji nieruchomego zawodnika siedzącego na motocyklu na zwolnienie taśmy maszyny startowej przez arbitra.

Wnioski przez sędziów zostały jednak wyciągnięte, przeprowadzono również szkolenia prowadzone przez Leszka Demskiego i zanotowano wyraźny postęp w drugiej części sezonu 2016. - Chciałbym podkreślić, że w sędziowaniu w Polsce zachodzą zmiany. Prezentujemy postawę transparentną. Jeśli są błędy, nie kryjemy ich, a błędy bywały, bo tak zdarza się w sędziowaniu i to nie tylko żużla, ale również innych dyscyplin sportu - podkreśla Demski.

źródło: speedwayekstraliga.pl

ZOBACZ WIDEO Witold Skrzydlewski: Myślę, że mamy skład, który pozwoli nam się utrzymać

Komentarze (7)
avatar
RECON_1
20.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Trzy dni odpoczynku, a bajzel jak byl tak dalej bedzie tylko ze ladniej opakowany. 
avatar
czterdziestek
19.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Pomylki sedziowskie zdarzaly sie,zdarzaja i beda zdarzac.Wazne zeby nie wypaczaly wyniku meczu a niestety takie sie zdarzaja np.mecz Leszno-Rybnik gdzie sedzia swoja decyzja niezgodna z regulam Czytaj całość
avatar
sympatyk żu-żla
18.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Oby trzy dniowe seminarium zaprocentowało w czasie sezonu, Oraz należało by pewne sprawy na torze usprawnić n.p Musielaka starty. 
Aluś Banduś
18.11.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Ciekawe co u Wojaczka ? ile jeszcze numerów musi odwalić żeby się z tym podrzędnym sędzią pożegnali ? 
avatar
Lejonen Gislaved
18.11.2016
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Nie ma żadnych kontrowersji. Zawodnik który się nie ruszał a wyskoczył równo z taśmą jest nagminnie okradany z punktów i pieniędzy przez tych złodziei na wieżyczkach, tak samo jak zawodnicy któ Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści