Za kilka dni wiele kontraktów trafi do kosza?

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Martin Vaculik i Grzegorz Zengota
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Martin Vaculik i Grzegorz Zengota
zdjęcie autora artykułu

Składy drużyn PGE Ekstraligi skompletowane? Tak się tylko wydaje. Za chwilę może się okazać, że większość kontraktów wyląduje w koszu, bo zawodnicy nie zostaną potwierdzeni do startu w polskiej lidze.

W tym artykule dowiesz się o:

Wielu żużlowców nie ma oświadczeń z zagranicznych klubów, w których te zgadzają się na jazdę swojego zawodnika w Polsce w razie kolizji terminów. Żużlowcy nie tylko tych oświadczeń nie mają, ale i starają się poprzez FIM wpłynąć na Ekstraligę Żużlową i PZM, by odstąpił od tej regulacji. Mówią, że jest ona bezprawna, że narusza ich prawo do wykonywania zawodu. Przypomnijmy, że konieczność posiadania takich oświadczeń to efekt nowej regulacji, która stanowi, że zawodnik startujący w lidze polskiej może jeździć dodatkowo w dwóch innych ligach. Dodatkowo, po wyborze ligi macierzystej zbiera oświadczenia z pozostałych. Chyba, że jest Szwedem, Duńczykiem lub Anglikiem, który chce jeździć tylko u siebie i w Polsce. Liga macierzysta ma priorytet i nie wymaga oświadczenia.

W Ekstralidze Żużlowej tłumaczą nam, że nikt nie będzie ich straszył FIM. Twierdzą, że nie ulegną nawet jak żużlowcy pójdą do Komisji Europejskiej. Bronią się dowodząc, że przecież nikt nie każe zagranicznym zawodnikom jeździć w Polsce. Mówią, że mają oni prawo wyboru. Zasady gry są jasne i to sami żużlowcy muszą zdecydować, czy się na nie godzą. Jeśli chcą do PGE Ekstraligi to muszą przedstawić pisma z zagranicznych klubów. W innym razie nie zostaną potwierdzeni, a ich umowy trafią do kosza. Problem dotyczy tych zawodników, którzy podali ligę polską, jako macierzystą, ale i też Duńczyków czy Anglików chcących jeździć w Polsce i Szwecji.

Dlaczego Ekstraliga Żużlowa tak upiera się przy tych oświadczeniach? Z dwóch powodów. Po pierwsze kasa. Zarząd spółki zarządzającej rozgrywkami chce mieć gwarancję, że kluby będą zawsze mogły wystąpić w optymalnych składach. To ważne, bo przy telewizji i sponsorze wykładającymi grube miliony nie sposób oferować produktu gorszej jakości. Po drugie PGE Ekstraliga powoli szykuje się do rozwiązania z rozłożeniem kolejki na trzy dni. Liga miałaby jeździć od piątku do niedzieli, a w takiej sytuacji jest większe niebezpieczeństwo kolizji terminów. Obecnie może do niej dojść wyłącznie w przypadku przełożenia meczu, bo jednak terminarze są tak poukładane, że każda liga ma swój dzień.

Problem oświadczeń mają z głowy Rosjanie startujący w rozgrywkach swojej ligi. Chodzi tutaj między innymi o Grigorija Łagutę i jego brata Artioma Łagutę. Akurat oni, o ile tak zdecydują, będą mogli wystartować w swojej lidze. Ekstraliga Żużlowa przyznaje, że w tym przypadku informacja poszła za późno, więc trudno żużlowców stawiać pod ścianą. Nie zmienia to faktu, że ich polscy pracodawcy muszą przedstawić pisma, że są gotowi na absencję zawodników i w razie kolizji terminów pojadą bez nich. Rosjanie będą zmuszeni do przedstawienia oświadczeń od 2018 roku.

Kup bilet na PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową! ->

ZOBACZ WIDEO Tomasz Bajerski: Faza play-off to plan minimum

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu:
Czy Ekstraliga Żużlowa słusznie upiera się przy nowej regulacji?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
zgłoś błądZgłoś błąd w treści
Komentarze (12)
avatar
RECON_1
11.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nikt ich nie zmusza do jazdy w Polsce, ale podpisujac u nas kontrakty wiedzieli jakie sa obostrzenie wiec teraz niech nie placza,a dzialacze oby wykazali sie w tej kwestii wiekszymi cohones niz Czytaj całość
avatar
sympatyk żu-żla
9.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Każda federacja ma prawo wprowadzać takie przepisy jakie uważa za słuszne według siebie. Czy one są słuszne lub nie dla innych.Dając do wyboru zawodnikowi. Skargi wysuwane pod względem ex ligi Czytaj całość
avatar
DanGW
8.12.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Tu akurat dobry pomysł. To u nas zarabiają kasę by błyszczeć gdzie indziej. Jeśli im nie odpowiada zasada, ze gdzie płacą najwięcej tam najwiecej wymagają, to mogą z naszej ligi zrezygnować.  
avatar
davo
8.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To jakieś czasy niewolnictwa czy jak??Po co komu liga przez 3 dni??Bzdura totalna,robić coś aby robić??Szkoda że władze coś sobie wymyślają a nie konsultują tego z zawodnikami....No i szkoda że Czytaj całość
avatar
zulew
8.12.2016
Zgłoś do moderacji
2
2
Odpowiedz
Władze polskiej ligi naśladują władze państwowe: dobra zmiana . Tylko szkoda, że nie dla wszystkich.