Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dariusz Ostafiński: Prezes Zmora pojechał po bandzie, ale władza niepotrzebnie dała mu pretekst (komentarz)

Hubert Czerniawski zabrał na finał Brązowego Kasku nieregulaminowy gaźnik i już mamy ciekawą, wielowątkową sprawę. Nie podlega dyskusji, że zawodnik powinien być ukarany oraz to, że powinno się wprowadzić obowiązkowe kontrole techniczne w lidze.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Bartosz Zmarzlik, Ireneusz Maciej Zmora WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Bartosz Zmarzlik, Ireneusz Maciej Zmora

Hubert Czerniawski, junior Cash Broker Stali Gorzów, został przyłapany z nieregulaminowym gaźnikiem o średnicy 34,5 milimetra (norma to 34 mm). Nie ulega dla mnie wątpliwości, że jakąś karę powinien dostać, bo to było sprzętowe oszustwo. I nie ma znaczenia, czy zawodnik sam majstrował przy gaźniku, czy też zrobił to ktoś inny.

Szczerze? Podejrzewam, że Czerniawski był kompletnie nieświadomy, że ma nieprzepisowe urządzenie. Wielu juniorów nie ma wielkiej wiedzy o sprzęcie. Wsiadają na motocykl i jadą. Nawet nie wiedzą co im tam mechanik zapakował.

Wielka szkoda, że Stal Gorzów, tak przynajmniej można wnosić z blogowego wpisu prezesa Ireneusza Macieja Zmory, nie zrobi prywatnego śledztwa. Znalezienie odpowiedzi na kilka prostych pytań mogłoby pomóc juniorowi maksymalnie złagodzić spodziewany wyrok. Na razie są dwa miesiące.

Wystarczy się dowiedzieć, skąd Czerniawski wziął gaźnik i kto zamontował go w jego motocyklu. Ewentualnie wypadałoby jeszcze ustalić, czy po drodze gaźnik miały w rękach osoby trzecie. W ogóle to aż dziw bierze, że Stal mając Krzysztofa Orła, komisarza technicznego, zrobiła taki błąd. Chyba, że to było celowe działanie? Na tym etapie nie odważę się jednak postawić takiej tezy.

ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody

Źle się stało, że żużlowe władze zrobiły w przypadku sprawy Czerniawskiego kilka błędów. Prezes Stali dostał pretekst do wytoczenia ciężkich dział. Już teraz zwraca on uwagę, że Ireneusz Igielski, Zbigniew Fiałkowski i Jan Ząbik nie mieli prawa brać udziału w głosowaniu w sprawie zawieszenia juniora Stali, bo Fogo Unia Leszno (Igielski), MRGARDEN GKM Grudziądz (Fiałkowki), Get Well Toruń (Ząbik) za chwilę mają mecze z gorzowianami. Krótko mówiąc zawieszenie Czerniawskiego, tak sugeruje Zmora, było w ich interesie.

GKSŻ, dla świętego spokoju, mogła podjąć decyzję z udziałem pięciu członków nie związanych z klubami PGE Ekstraligi. Byłoby 5:0, zamiast 8:0, ale zawieszenie miałoby większą moc. Nikt nie mógłby sugerować żadnych zakulisowych gierek. A tak mamy polityczny błąd i tyle.

Brak mi też logiki w tym co działo się z Czerniawskim od momentu znalezienia gaźnika. Sędzia mimo wpadki na kontroli dopuścił go do zawodów. Później jednak żużlowiec został tymczasowo (do wyjaśnienia sprawy) zawieszony.

Śmieszą mnie opowieści gorzowian o polerowaniu gaźnika Czerniawskiego. Nigdy w życiu polerowanie nie powoduje powiększenia średnicy o pół milimetra. Sugerowanie, że ktoś uparł się na mistrza Polski też jest słabe. Wysłali juniora z nieprzepisowym sprzętem i jeszcze mają pretensje. Najbardziej jednak przegiął prezes Zmora, który na blogu oskarżył trzech działaczy GKSŻ o nieuczciwość i ustawianie rozgrywek. Nie zdziwię się, jak komisja zrobi działaczowi dyscyplinarkę, bo za takie coś się należy.

Najważniejszy wniosek ze sprawy Czerniawskiego jest jednak taki, żeby wprowadzić obowiązkowe kontrole techniczne na lidze. Bo jednak istnieje domniemanie, że junior Stali mógł korzystać z tego gaźnika w jednym ze spotkań.

Na koniec jeszcze taki drobiazg. Stal uważa, że zawieszenie Czerniawskiego jest niesłuszne, bo przecież prewencja zadziałała świetnie i zawodnik nie korzystał z nieprzepisowego gaźnika w zawodach Brązowego Kasku. Rozumiem, że jak ktoś będzie chciał przemycić bombę na pokład samolotu i zostanie złapany to nie będziemy go sądzić, bo przecież ostatecznie nie wniósł ładunku. Celowo przejaskrawiam, żeby pokazać absurd rozumowania gorzowian.

Trzymam jednak kciuki za Czerniawskiego, który jest dla mnie ofiarą w tej sprawie. Mam nadzieję, że uda się znaleźć okoliczności łagodzące na tyle mocne, że wyrok nie będzie surowy. Regulaminowo mógłby dostać i dwa lata, ale wiadomo, że taki wyrok byłby grubą przesadą. Miesiąc, góra dwa, w końcu to nie recydywa, a i rola młodzieżowca w sprawie niejasna.

Zobacz więcej tekstów autora--->

Czy powinno się wprowadzić obowiązkowe kontrole techniczne w lidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (50):
 • thorndal Zgłoś komentarz
  Ireneuszowi Maciejowi też ktoś powinien czaszkę powiększyć, może by zaczął lepiej myśleć.
  • ZIBI1966 Zgłoś komentarz
   Do Pana Zmory jeszcze raz . Janowi Ząbikowi nie jest Pan godzien butów czyścić. Myślenie ,że Jasiu Ząbik chce waszego mistrza zawiesić bo Toruń jedzie tam za chwilę mecz pokazuje
   Czytaj całość
   Pana poziom moralny i intelektualny.
   • Patomorfolog Zgłoś komentarz
    Hubert na tym gaźnika to mógłby sobie zapewnić awans do GP , albo przynajmniej powalczyć o IMP 2017 .Trochę dystansu do sprawy .
    • Άρτεμις Zgłoś komentarz
     Dwa artykuły ..średnia jak na razie jeden na dzień. Nie jest tak źle. :) Parę innych słów,troszke z innej strony spojrzenie na wydarzenie i mamy co mamy. Tradycją jest tego portalu ,a
     Czytaj całość
     szczególnie autora tego dzieła,rozwalenia wszystkiego na czynniki pierwsze,a że dość często zamienia się w słonia w składzie porcelany wychodzi to jak wychodzi.Wczoraj parę osób w komentarzach napisało o wypowiedzi prezesa Stali na swoim blogu...Na reakcję nie trzeba było długo czekać.Nastąpiło kolejne objawienie...i w sumie nic nowego nie wiemy.Powstrzymałabym się jedynie od spekulacji na temat prezesa Stali ,a dokładnie chodzi o próbę rozwiązania tematu przede wszystkim w klubie.Nikt z nas nie wie,czy tego nie robi.Zrobił się niezły burdelik,ale czy to naprawdę dziwi..? Wszak wszyscy wręcz uwielbiamy taplać się w błocie..:D
     • fancio34 Zgłoś komentarz
      Ja myślę też że członkowie GKSŻ nie powinni być związani z żadnym klubem z Ekstraligi wtedy te wszystkie podejrzenia o manipulowanie decyzjami były by bezpodstawne . Ale z drugiej
      Czytaj całość
      strony nie ma powodu nie ma decyzji .
      • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
       P.Darku skończ pan ciągnąć ten wątek .Jak można karać nie świadomego zawodnika ,który siada na motocykl jedzie,Skąd może wiedzieć co wsadził mu mechanik w ramo .Więc zanim kogoś
       Czytaj całość
       ma się karać to winowajcę anie nieświadomych obywateli zawodników . Nawet konstytucji RP nie przewiduje takich kar dla niewinnych ludzi. .
       • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
        Zmora wbił szpilę w taśmę startową Made in Leszno z wizerunkiem,a teraz Igielski wraz ze spółdzielnią wyklucza juniora ze Stali.I,kto tu ma brać przykład,i z kogo senatorze
        Czytaj całość
        papierośniku:)A,tym samym mamy pewnego rodzaju wsparcie ze strony kibiców Wella,i Mysz.Ale do podlizywania się to jeszcze daleko:)
        • Kronos Zgłoś komentarz
         Ostafiński nie byłby sobą gdyby nie pominął w swoich "dogłębnych analizach" niewygodnych dla tezy faktów. Nie chce mi ponownie pisać o tym samym, zwłaszcza że on doskonale o tym wie,
         Czytaj całość
         a celowo pomija pewne fakty o których wspomniał Zmora bo nie pasują do strategii. Próbkę swojego dziennikarskiego warsztatu dał wczoraj kiedy urządził tyleż prymitywną co nietrafioną podpuchę "na Falubaz i Dowhana". Człowiek bez kręgosłupa z nędznymi właściwościami charakteru. Nic więcej. Żywy przykład tego kim nie warto być.
         • Donio Zgłoś komentarz
          Piekna napinka. A my awoke: hej hej Unia Mistrz :)
          • fancio34 Zgłoś komentarz
           a tak z innej Bajki to czy po wczorajszym odwołanym terezzano , nie mogli zrobić tak żeby zadzwonić do klubu z Zielonej Góry i Częstochowy i nie zrobić dziś kolejki z 30 . Lipca . Bilety
           Czytaj całość
           kibice włókniarza by mieli na ten mecz co miał być z Toruniem i już by jedna kolejka pojechała a ta z 30 .07 mogła by być terminem wolnym lub rezerwowym . Patrząc na brak jazdy zawodników z Zielonej Góry i cofaniu kosztów klubu z Częstochowy to było by to słuszne rozwiąznie . Falubaz by pojechał kawałek dalej niż do rybnika i już .
           • mentikk Zgłoś komentarz
            Wszystko cacy, nie zgadzam się tylko z tym, że lepiej było wykluczyć 3 prezesów z głosowania. Po pierwsze - jak widać i tak jednogłośnie wszyscy byli za zawieszeniem zawodnika. Po
            Czytaj całość
            drugie należałoby wykluczyć z głosowania wszystkich, którzy mają związek z którymkolwiek klubem ELigi, a nie tylko wspomnianą trójkę - żeby było sprawiedliwie. Pan Zmora durnie się zaparł, chyba z automatu. A wystarczyłoby po prostu wziąć się za tłumaczenie sprawy i wystąpić z wnioskiem o zmniejszenie kary dla zawodnika.
            • StGforever To moja drużyna Zgłoś komentarz
             Ludzie kłócicie się i obrażacie , a tak po prawdzie Dariuszowi "Pudelkowi" o to chodziło... Facet dolał oliwy do ognia , bo Zmora zamiast pochwalić ukaranie zawodnika stanął w jego
             Czytaj całość
             obronie !!! A wystarczyłoby aby GKSŻ która ukarała Huberta, podeszła do sprawy zwyczajnie , bez nadgorliwości !! DLA JASNOŚCI - skoro zawodnik miał nieregulaminowy gaźnik, kara się należała , ale ZEBY KARAĆ KARĄ WYKLUCZENIA NA PÓL SEZONU ???? Sądzę że dla ukarania zawodnika który odjechał w dorosłej lidze raptem 3 mecze, bodaj 8 biegów, wystarczyłaby kara finansowa (powiedzmy max 5 tys) i np wykluczenie z 1 meczu, a w przypadku recydywy kara byłaby dużo wieksza. JESTEM PRZECIWNY KARANIU WSZYSTKICH JAK PRZESTĘPCÓW i to sie tyczy nie tylko zawodników Stali hehe ale wszystkich [b]Tylko o czym wówczas pisałby Dariusz"Pudelek"Ostafiński..?[/b]
             • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
              Jak już wspomniałem wcześniej,najlepsza liga świata wraz z Centralą robi z siebie pośmiewisko tolerując takich prezesików nie znających się na regulaminie.Dostajemy kolejnego liścia
              Czytaj całość
              począwszy od toru na finale,a kończąc na kredycie bo medale na kredycie się nie liczą.Całe szczęście,że leszczyńskie Byki mają swoich kibiców w Centrali,i w razie czego zielony stolik Made in Leszno nas ochroni.Dałga nam nie straszna:)
              Zobacz więcej komentarzy (37)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×