KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

UKS Jaskółki Tarnów przerywają milczenie. Ostra reakcja w stronę szkółki Janusza Kołodzieja

Szkółka Mirosława Cierniaka stanowczo odpowiada na wszystkie zarzuty kierowane pod adresem UKS Jaskółki Tarnów. - Gdy zajdzie potrzeba, staniemy przed sądem - czytamy w oświadczeniu.
Jakub Czosnyka
Jakub Czosnyka
Mirosław Cierniak / Na zdjęciu: Mirosław Cierniak

Oświadczenie Zarządu UKS Jaskółki Tarnów (pisownia oryginalna)

My, niżej podpisani, stanowiący Zarząd Klubu UKS Jaskółki, chcielibyśmy ustosunkować się do ostatnich publicznych wypowiedzi osób trzecich nt. działalności naszego Klubu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przemilczeliśmy wiele krzywdzących wypowiedzi w naszym kierunku, ale bezpodstawnych ataków i pomówień jest już o wiele za dużo. Od początku istnienia UKS Jaskółki angażowaliśmy swoje prywatne środki finansowe, aby Klub mógł sprawnie funkcjonować, czym udowodniliśmy, że zależy nam na tarnowskim żużlu. Dlatego postanowiliśmy wydać poniższe oświadczenie w trosce o dobre imię klubu UKS Jaskółki jak i całego żużla w naszym mieście.

Uczniowski Klub Sportowy "Jaskółki Tarnów" został założony w 2012 roku. Zbudowaliśmy minitor na terenach należących do "ZKS Unia Tarnów” i tam dzieci w wieku od 8 do 14 roku życia uczą się - od podstaw - jazdy na specjalnie zbudowanych motocyklach. W sezonie zimowym ćwiczą sprawność fizyczną na sali gimnastycznej. Organizujemy obozy szkoleniowo-przygotowawcze, na których wykłady prowadzą eksperci z różnych dziedzin, dzięki czemu realizujemy cel wychowawczy; dzieci zyskują nie tylko przygotowanie techniczne, ale także świadomość sportową i doświadczenie życiowe.

W sezonie 2016 nasi zawodnicy debiutowali w oficjalnych rozgrywkach miniżużla w Polsce. Wzięliśmy udział w 26 imprezach rangi Mistrzostw Polski. W debiucie zdobyliśmy cenne doświadczenie i odnieśliśmy sukcesy w postaci tytułów: Drużynowego Wicemistrzostwa Polski, Wicemistrzostwa Polski Par Klubowych oraz Indywidualnego Mistrzostwa Polski. Te wyniki są dowodem na to, że standardy szkolenia w naszym klubie są na wysokim poziomie. Wielkim wyróżnieniem dla naszej szkółki było zaproszenie naszego wychowanka do reprezentowania Polski w mistrzostwach świata i Europy.

Rywalizacja w minizużlu ma przygotować adeptów do zawodowej kariery w drużynie Unii Tarnów. Kacper Konieczny, Piotr Pióro i Krystian Stefanow, zaczynali swoją przygodę w naszym klubie, a teraz są pełnoprawnymi zawodnikami tarnowskiej Unii. Do tej grupy w ostatnich dniach dołączyli kolejni wychowankowie: Dawid Knapik i Przemek Konieczny. Aktualnie nasz Klub dysponuje pięcioma motocyklami do miniżużla (Jawa 250cm3) oraz niezbędnym osprzętem. W Klubie trenuje obecnie czternastu adeptów, którzy są podzieleni na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną.

ZOBACZ WIDEO Kulisy pracy kierownika drużyny w PGE Ekstralidze

W trwającym sezonie Piotr Świercz został powołany przez trenera Jana Ząbika do miniżużlowej kadry narodowej Polski i weźmie udział w Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy. Wszystkie te dokonania i sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc Urzędu Miasta Tarnowa oraz Grupy Azoty, której wdrożenie programu „Start” zaowocowała wejściem na arenę ogólnopolską i międzynarodową w 2016 roku.

UKS Jaskółki organizuje dni otwarte dla wszystkich kibiców, a szczególnie dla dzieci, które chciałyby zobaczyć, jak trenują nasi podopieczni oraz jak wygląda szkolenie na minitorze. Organizowane są także spotkania i zabawy z okazji Dnia Dziecka. Organizujemy spotkania adeptów z gwiazdami światowego formatu. Naszą pracę w superlatywach oceniali wielcy mistrzowie: Greg Hancock, Martin Vaculik, Kenneth Bjere, Marian Wardzała, czy wreszcie pionier mini żużla w Polsce - Bogusław Nowak.

Zaplecze finansowe jest tylko jedną połową sukcesu. Drugą składową jest czynnik ludzki. Klub UKS Jaskółki tworzy szeroka grupa zaangażowanych w tarnowski żużel osób, którą stanowią sponsorzy, przyjaciele, rodzice, zawodnicy oraz trener. Każdy atak na klub odczuwamy jako afront na nas wszystkich. Klub bowiem działa w oparciu o wspólnie wypracowaną i akceptowaną przez wszystkich strategię. Na czele organizacji stoi pomysłodawca idei UKS Jaskółki, a zarazem wychowawca naszych adeptów, trener Mirosław Cierniak. Wielkie zaangażowanie i praca Trenera pozwoliła szkółce odnieść szereg spektakularnych sukcesów. Jest to nietuzinkowy człowiek o wielkim sercu. Od początku istnienia szkółki jest on dla swoich wychowanków nauczycielem, trenerem, rodzicem, psychologiem, mechanikiem i toromistrzem w jednym.

Dlatego z wielką przykrością i zażenowaniem odbieramy ataki w stronę naszego Trenera. Mirosław Cierniak utworzył szkółkę i dał szansę młodym chłopakom, aby spróbowali sił na torze i przygotowali się do dorosłego żużla. Gdy zakładał szkółkę nie miał pewności, czy znajdą się sponsorzy i otrzyma pomoc finansową. Na początku inwestował w przedsięwzięcie własne środki, za które składał motocykle i przygotowywał tor. Przez pierwszy rok działalności nie pobierał żadnego wynagrodzenia, a w działalność szkółki angażował swoją rodzinę. Od początku istnienia naszej organizacji jest jej motorem napędowym i mózgiem działania.

Pragniemy podkreślić, że jeśli ktokolwiek krytykuje trenera Cierniaka, to jednocześnie atakuje całą organizację. Dla przykładu ambiwalentne wypowiedzi p. Janusza Kołodzieja i nieustanne powtarzanie jakoby w naszym klubie cyt.: „działy się dziwne rzeczy” są również „laurką” wystawioną dla naszych sponsorów i przyjaciół, którzy podpisują się pod naszym szyldem. To nas najbardziej boli, dlatego nie godzimy się na takie procedery i będziemy bronić dobrego imienia naszych partnerów i całej organizacji. Gdy zajdzie potrzeba również przed sądem.

Chcielibyśmy się również odnieść do ostatniej sytuacji i oświadczenia wydanego przez Rodziców byłych adeptów szkółki UKS Jaskółki: Kamila Kiełbasy i Bartosza Kowalskiego. UKS Jaskółki został założony z myślą o garniturze juniorskim klubu Unii Tarnów. Chcielibyśmy, aby szkoleni tutaj chłopcy zasilili w przyszłości szeregi Unii Tarnów i stanowili o sile tarnowskiego żużla. Taki cel nam przyświeca i taki będzie przyświecał w przyszłości. W Tarnowie panuje uzasadniona opinia, że brakuje wychowanków, którzy stanowiliby o sile drużyny. Odsprzedawanie zawodników i rozdysponowywanie ich do innych klubów w Polsce na pewno nie zapewni nam pary juniorskiej na miarę Marcin Rempała - Janusz Kołodziej. Klub UKS Jaskółki walczy o to, by adepci szkoleni ze środków pozyskanych w regionie tarnowskim tutaj zdawali licencje i reprezentowali klub miejscowy klub Unii.

Wymieniona dwójka chłopców szkoliła się u nas przez 3,5 roku. Zawodnicy oraz ich Rodzice przez ten okres nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń. Problemy we współpracy pojawiły się w 2015 roku, a więc w czasie otwarcia nowej tarnowskiej szkółki. Zaskakuje nas fakt, że Rodzice żużlowców dopiero po rozbracie z nami oceniają narzucone przez nas regulaminy za „dziwne”. Z „dziwnymi” zasadami zgadzali się przez ….. . Przez ten szmat czasu wielokrotnie mogli odmówić i nie podpisać umowy współpracy. Adepci oraz ich Rodzice mają pełna swobodę wyboru, gdzie chcą trenować i do jakiego klubu przynależeć.

Nie świadczy jednak dobrze o opiekunach, jeśli w trakcie współpracy nie zgłaszają w ich ocenie nieprawidłowości, lecz czynią to po przejściu do innej szkółki. Takie zachowanie jest nieprzyzwoite i z pewnością nie pomoże zbudować dobrej i pozytywnej atmosfery wokół całego tarnowskiego żużla. Z grona sztabu zarządzającego UKS Jaskółki” jak dotąd nikt nie wypowiadał się w deprecjonującym tonie nt. jakichkolwiek szkółek i osób w nich działających. Skupiamy się na naszej pracy i życzymy innym szkółkom powodzenia oraz wyników co najmniej na miarę osiąganych przez UKS Jaskółki.

Z poważaniem
Zarząd i sponsorzy UKS Jaskółki Tarnów

Ireneusz Sznaj,
Czesław Strzesak,
Zbigniew Papiernik

Która ze szkółek w całym sporze ma rację?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna
Komentarze (84)
 • igaa Zgłoś komentarz
  w artykule niby prawda ..... to jednak pasowałoby jeszcze zamieścic oświadczenie rodziców WYRZUCONYCH ADEPTÓW przez p.Cierniaka .Ponieważ nigdy nie można było sie o cokolwiek zapytac,
  Czytaj całość
  dopytac a już nie mówiąc o wyrażenia swojego zdania i wyjaśnienia jakikolwiek wątpliwości a było ich mnóstwo.........
  • andres88pl Zgłoś komentarz
   to jak to z tym Cierniakiem jest panie skam? kasy nie miał a tor sam wybudował? sam sobie pan przeczy. Janek zrobił tyle dla Uni co żaden inny i tyle w tym temacie a odszedł bo miał dosyć
   Czytaj całość
   tego szamba.
   • Jarocha Zgłoś komentarz
    Tak się składa, że znam ojca Kiełbasy. To co pojawiło się w necie o szkółce Ciemniaka i UT to lajcik, rzeczywistość jest o wiele mniej ciekawa. Tych trzech muszkieterów z preziem na
    Czytaj całość
    czele należy omijać szerokim łukiem. A tak na marginesie, w Łodzi był wstęp wolny, w Tarnowie Sady podnosi ceny. Aż strach pomyśleć co zrobi na finał!
    • Andrzej TRybus Zgłoś komentarz
     Mówiąc szczerze nie siedzę zbytnio w temacie szkòłek żużlowych i wiem tyle ile przeczytam w artykułach ukazujących się co jakiś czas . Rozumiem, że w Tarnowie jest 2 szòłki -
     Czytaj całość
     Cierniaka i Kołodzieja . Z sytuacji wynika, że Panowie nie są sobie życzliwi i nie dążą się zbytnią sympatią . Obie szkòłki mają szczytny cel, aby adepci żużla tworzyli i zasilali drużynę Unii Tarnòw teraz i w niedalekiej przyszłości . Fajnie, że macie taki nadmiar, bo np w takim ksm Krosno nie ma wcale szkòłki, tylko ( jak wynika ) obaj Panowie nie mogą, nie potrafią a może nie chcą się dogadać i dojść do porozumienia . To jest trochę jak dyskusja, mając 2 licea w mieście, ktòre jest lepsze to państwowe czy prywatne i najwięcej kłócą się rodzice, dyrekcja milczy, a dzieci są na drugim planie. Jak wynika z cyfr przedstawionych poniżej na forum Cierniak ma 5 motoròw , Kołodziej ma 20 motoròw = razem 25 . Niech połowa z tych adeptòw będzie gotowa do jazdy na przyszły sezon w Unii = 13 . Opymalnie jest dla klubu mieć 4 junioròw w składzie, a tylko 2 jedzie w meczu . Zapytam więc - gdzie Ci pozostali mają jeździć ? , może utworzą kolejkę ?. Chyba logicznym jest że pójdą do innych klubòw np Wandy Krakòw itd . No chyba że Unia Tarnòw utworzy drugą drużynę z junioròw i zgłosi do ligi , żeby się doskonalili w lidze a nie tylko na treningach . Treningi i licencja to jedno, a jazda w lidze i składzie to drugie . Wszyscy wiemy jak zazwyczaj wyglądają biegi adepta w prawdziwym meczu . Świetnie jak dojedzie 4 pełne kòłka i dotrze do lini mety . Są oczywiście Ci fenomenalni, ktòrym to nie sprawia problemu, ale niestety nie każdy . Są oczywiście juniorzy mniej czy bardziej zdolni, trafiają się i perełki temu nie zaprzeczam , ale żeby dojść do jakiegoś poziomu trzeba jeździć i to regularnie w składzie drużyny w lidze . Spory między Cierniakiem a Kołodziejem powinni sami rozstrzygnąć między sobą w klubie z udziałem sponsora i to byłoby najrozsądniejsze . Wiele osòb na forum takie rozwiązanie popiera . Jak mòwiłem nie znam dokładnie sprawy, ale takie rozważania mi się nasunęły po artykule i wypowiedziach innych na forum .
     • Nie chcę islamskich imigrantów w Polsce Zgłoś komentarz
      Kołodziej miał wrócić do Tarnowa jak wrócą do EE, ale po czymś takim, to zapomnijcie.
      • andres88pl Zgłoś komentarz
       Widać kolego Skam że masz awersję do Kołodzieja.... żeby wszyscy tyle zrobili dla klubu co on to Unia była by teraz mistrzem Polski. Co zrobił dla Uni Sady ? a co Cierniak? jak na razie
       Czytaj całość
       to pluje jadem w stronę Janka zamiast podać mu rękę i się pogodzić.
       • Mezkiz Zgłoś komentarz
        Słyszałem że Koldi ma ponoć do Tarnowa wrócić jak wejdziecie do E-ligi xD
        • Skam Zgłoś komentarz
         Teraz mamy stanowiska obu stron i każdy może podjąć decyzje kto ma racje a kto nie. Moim skromnym zdaniem racja leży pośrodku. Najbardziej boli jednak to że Kołodziej(lub jego szkółka
         Czytaj całość
         ktokolwiek nią zarządza) całą sprawę ,,rozdmuchał" w mediach i wraz z rodzicami swoich adeptów zaczął wojnę ze stowarzyszeniem Cierniaka. Jeśli mają między sobą jakieś problemy proszę to rozwiązać jak mężczyźni pójść na piwo, wódkę, herbatę czy co oni tam lubią porozmawiać jak dorośli ludzie w razie potrzeby dać sobie w twarz i się pogodzić. Bo to nie służy ani ,,UKS Jaskółki Tarnów" ani ,,Kołodziej Racing Speedway School". Mało tego to takie zachowanie szkodzi organizacji Unii Tarnów ŻSSA oraz całemu ZKS i wszystkim jego sekcjom. Przestańcie panowie robić złą atmosferę wokół klubu w okresie kiedy potrzebny jest spokój i chęć walki o sponsorów i nowy stadion. Obu szkółkom życzę powodzenia i jak najlepszych rezultatów, oby zdrowo każdy adept prowadził swoją karierę.
         • andres88pl Zgłoś komentarz
          w każdej plotce jest ziarno prawdy. Coś na rzeczy jest skoro zawodnicy, rodzice adeptów, adepci, Janusz- wypowiadają się że się dzieją dziwne rzeczy. Są w klubie 3 osoby które powinny
          Czytaj całość
          się od Tarnowskiego żużla trzymać z dala. To klika Sady, Cierniak, Baran. Ktoś powinie być mądrzejszy i uspokoić cały ten klimat bo nie służy on niczemu dobremu. Panie Cierniak Janek cały czas finansuje swoją szkółkę i nie płacze ile to on nie dołożył choć dofinansowania z Azotów nie ma. Prezes powinien z uwagi na dobro klubu zapobiec takiej medialnej przepychance no chyba że mu to rękę żeby był konflikt. Z władzami miasta też nie może się dogadać. Takie wzajemne oczernianie się w mediach to jedno wielkie szambo zniechęcające tylko kibiców i sponsorów.
          • akrap Zgłoś komentarz
           Prawda kole w oczy p.Cierniaka ?
           • baraboszkin Zgłoś komentarz
            ...ale laurka !!! nikt nie kwestionuje tego, że szkolicie młodzież, ale zawieszać chłopaka (K.Kiełbasę) za to, że podczas spotkania w szkole powiedział, że jego wzorem na torze jest
            Czytaj całość
            Janusz Kołodziej to wieśniactwo do kwadratu, sami zaczęliście konflikt (kto wie, czy nie podjudzani przez Sadego), a teraz się wybielacie, szkolcie młodzież dalej, a takie laurki wsadźcie sobie głęboko... wysmażyli laurkę i chcą iść do sądu (?), kto wam tak poradził - Sady ? nie trzeba było go słuchać i zachowywać się jak wieśniaki... skupcie się na szkoleniu i nie słuchajcie tego obwiesia...
            • -YODA- Zgłoś komentarz
             Wynikow Janusza nie trzeba wymieniac ,mòwia same za siebie.
             • -YODA- Zgłoś komentarz
              Mirosław Cierniak W 1993 r. zajął II m. w turnieju o "Srebrny Kask". W 1994 r. zdobył w Tarnowie tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Wicemistrza Polski oraz zakwalifikował się (jako
              Czytaj całość
              zawodnik rezerwowy) do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, rozegranego w Elgane. Dwukrotnie (Grudziądz 1991, Wrocław 1993) zdobył tytuły Młodzieżowego Drużynowego Mistrza Polski, był również dwukrotnym medalistą Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych (Toruń 1992 – II m., Krosno 1994 – I m.).
              Zobacz więcej komentarzy (23)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×