Krzysztof Cegielski. Podaj Cegłę: Zakaz kontraktów jest korzystny dla zawodników (felieton)

WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Falubaz - GKM
WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Falubaz - GKM

- Do 1 listopada kluby obowiązuje zakaz podpisywania kontraktów, także z dotychczasowymi zawodnikami. Zapis ten jest korzystny, zwłaszcza dla samych żużlowców. Wyjaśnienie jest bardzo proste - przekonuje Krzysztof Cegielski.

"Podaj Cegłę" to felieton Krzysztofa Cegielskiego, byłego żużlowca i cenionego eksperta.

***

Uważam, że krytyka regulaminu, który nie dopuszcza do tego, by kluby już teraz podpisywały oficjalne kontrakty z dotychczasowymi zawodnikami, jest niezasłużona. Sytuacja, jaką mamy obecnie, może wydawać się nieco niezrozumiała dla osób z zewnątrz. Przepisy te są jednak korzystne dla obu stron, zwłaszcza dla zawodników.

W zasadzie co roku zmieniają się pewne regulacje, także te dotyczące zapisów kontraktowych. To właśnie powód, dlaczego kluby nie mogą już teraz przedłużać umów ze swoimi zawodnikami. Doszliśmy bowiem do wniosku, że najpierw należy umówić się na pewne zasady gry i dopiero, gdy te będą znane, podpisywać kontrakty.

Wcześniej zdarzało się tak, że zawodnicy parafowali papiery jeszcze przed początkiem okresu transferowego, nie znając na dobrą sprawę ostatecznego regulaminu. Wielu z nich żałowało później swoich decyzji, bo gdy w życie weszły nowe przepisy, ich kontrakty w pewnych punktach nie były już tak korzystne, jak zakładali. Zdarzało się zresztą, że źle na całej sytuacji wychodziły same kluby.

To, że nie można jeszcze oficjalnie podpisywać kontraktów nie oznacza oczywiście, że takowe nie są negocjowane. Zapewniam, że zarówno prezesi klubów, jak i sami zawodnicy radzą sobie bardzo dobrze. Mało tego, wiele umów jest już po prostu dogadanych. Nie są one po prostu oficjalne, tylko zapisane na brudno.

Zawodnicy są generalnie zgodni co do tego, że obecna sytuacja jest korzystna. Jeśli zmiany regulaminowe poszłyby w złym kierunku, to wynegocjowane w ostatnich tygodniach kontrakty nie zostałyby po prostu w listopadzie podpisane. Żużlowcy mogliby od nowa rozmawiać z klubem lub też podpisać umowę gdzieś indziej. Inny plus obecnej sytuacji jest taki, że w razie wprowadzenia niekorzystnych przepisów, łatwiej będzie przedstawić wspólne stanowisko szerokiej grupy zawodników. Wcześniej, gdy wielu żużlowców miało już podpisane umowy, o taką solidarność było trudniej. Teraz, w razie problemów, głos zawodników będzie słychać wyraźniej.

Krzysztof Cegielski

ZOBACZ WIDEO Grzegorz Zengota zachęca do ratowania życia

Komentarze (13)
avatar
RECON_1
13.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Licytacja i ganianie po klubach trwa w najlepsze,a menadzerowie raczki zacieraja bo pieniążek lepszy uda siebzarobic 
avatar
Patrykowski
12.10.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
"Przepisy te są jednak korzystne dla obu stron, zwłaszcza dla zawodników." - NIC DODAĆ..... Liczy się przebijanie ofert i licytowanie. Potem dziwimy się, że w kraju Hamleta, gdzie przeciętny mi Czytaj całość
jotefiks
12.10.2017
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Cegła, zapomniałeś dodać, że jest również korzystne dla managerów zawodników, którzy mają procent od dojenia klubów. 
avatar
Tommy DeVito
12.10.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Cegła czy Ty chłopie ślepy jesteś czy naiwny, ten cały "zakaz kontraktów" jest tyle wart co regulamin finansowy. 
avatar
Stalowy
12.10.2017
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Przecież to fikcja