Krzysztof Cegielski. Podaj Cegłę: Ekstraligę też można popsuć. Anglia dobitnym przykładem (felieton)

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: Patryk Dudek przed startem. W tle zawodnik Stali Gorzów
WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: Patryk Dudek przed startem. W tle zawodnik Stali Gorzów
zdjęcie autora artykułu

- Nie chciałbym, by Ekstraligę spotkał podobny los jak ligę brytyjską. Anglicy pokazali, że w ciągu parunastu lat można zepsuć najlepszy żużlowy produkt na świecie. Powinno być to dla nas, Polaków, przestrogą - uważa Krzysztof Cegielski.

Podaj Cegłę, to cykl felietonów Krzysztofa Cegielskiego, byłego żużlowca, eksperta nSport+.

***

Gdy słyszę czasem wypowiedzi osób z naszego środowiska, które mówią o tym, że należałoby wprowadzić w Polsce różne rozwiązania, jakie zastosowano wcześniej w brytyjskim żużlu, to rodzi to moje obawy. Miałem przyjemność poznać tamtejszy speedway z bardzo bliska. Startowałem tam w 2001 roku, a wtedy było to marzenie wielu żużlowców. Każdy chciał podpisać kontrakt w Anglii i tam występować. Były to zresztą czasy, gdy praktycznie wszyscy zawodnicy Grand Prix startowali na Wyspach. Wyjątkiem, o ile mnie pamięć nie myli, mógł być jedynie Rune Holta. To była liga na najwyższym światowym poziomie.

W ciągu kolejnych parunastu lat poziom ligi na Wyspach obniżył się - i to drastycznie. Co do tego doprowadziło? Przede wszystkim nowo powstałe przepisy. Pojawiły się limity zawodników, mówiące choćby o tym, że w danej drużynie może jeździć tylko jeden zawodnik z Grand Prix. Stosowano KSM-y czy obniżanie średnich. Te regulacje uderzyły w gwiazdy i rozbijały świetnie zbudowane drużyny, takie jak choćby Poole Pirates. Liga brytyjska to doskonały przykład na to, jak w ciągu zaledwie parunastu lat zepsuć najlepszy żużlowy produkt na świecie. Doszło już nawet do tego, że w rodzimych rozgrywek nie chce startować tam nawet niedawny mistrz świata, Tai Woffinden.

Część znanych nazwisk została jeszcze na Wyspach, ale raczej dlatego, że traktuje tamtejszą ligą jako dobrą bazę treningową. Przykładem tego może być choćby Jason Doyle. Niebawem może się to zmienić, bo słyszymy już o tym, że Brytyjczycy myślą o kolejnych przepisach, które jeszcze bardziej ograniczą pole manewru klasowym zawodnikom.

To, co stało się z brytyjskim żużlem, powinno być przestrogą dla Polaków i PGE Ekstraligi. Nasze przepisy i regulaminy nie są doskonałe i wiele rzeczy wymaga jeszcze poprawy. Mamy jednak ligę na możliwie najwyższym poziomie i uważajmy na to, by w ciągu najbliższych lat tego nie zepsuć. Traktowanie zawodników w sposób partnerski i powstawanie regulacji, które nie będą w nich uderzały, to podstawa. Liczę, że czasy KSM-u czy limitu żużlowców z Grand Prix odeszły już bezpowrotnie do przeszłości.

Krzysztof Cegielski

ZOBACZ WIDEO: Tomasz Gollob: Wszystko, co przeżyłem w sporcie, przy tym urazie jest małą rzeczą

Źródło artykułu:
Czy podzielasz zdanie Cegielskiego?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (14)
avatar
lunch
6.12.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Cegielski dobrze mówi, ale jak dla mnie polska liga już od dawna idzie w tym kierunku. Anglicy przejechali się właśnie na zabijaniu sportu. Nieograniczone transfery, nadmiar instytucji wypożycz Czytaj całość
avatar
Nope
5.12.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jak to się mówi ... to jest sport. Jeden zawodnik jeden sezon będzie miał wyśmienity i jego średnia nagle wybita w kosmos aby wrócić po kolejnym sezonie do dawnego stanu. Sezon sam koryguje kog Czytaj całość
avatar
Kamillo16
5.12.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
O KSM można mówić wiele, ale trzeba przyznać że najciekawszy i najrówniejszy sezon ostatnich lat to był ten w którym był KSM i jakoś nikt na nim nie ucierpiał.  
avatar
Uciekamy i Przekupujemy KS Torun
5.12.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jakim kosztem cegielka? Straciles rozum chlopie.  
krzysiek.n
5.12.2017
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
Ja mam swoją teorię--że się trzymamy ,to głównie zasługa TV. Piłka klubowa na żenującym poziomie, zero zainteresowania w Europie . A żużel wbrew opini tzw.laików jest bardzo wdzięcznym produkt Czytaj całość