W Grudziądzu może powstać tor speedrowerowy. Jest projekt w budżecie obywatelskim

WP SportoweFakty / Karol Słomka / Damian Lotarski z GKM Grudziądz.
WP SportoweFakty / Karol Słomka / Damian Lotarski z GKM Grudziądz.

Kibice GKM-u Grudziądz aktywnie uczestniczą w życiu miasta. Tym razem zaproponowali, by w ramach budżetu obywatelskiego powstał profesjonalny tor do speedrowera, zwanego potocznie "żużlem na rowerach".

W tym artykule dowiesz się o:

Jak argumentują pomysłodawcy, dzięki powstaniu profesjonalnego toru dzieci i młodzież z Grudziądza i okolic zyskają kolejną możliwość, by zdrowo i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Wybudowanie obiektu umożliwi również miejscowym zawodnikom podjęcie rywalizacji w ramach oficjalnych rozgrywek o mistrzostwo i Puchar Polski. Projekt nr 70/2018 został zgłoszony jako ogólnomiejski, więc jego pomysłodawcy zachęcają wszystkich grudziądzan do wsparcia reaktywacji w mieście tej dyscypliny sportu.

Głosować można do 2 kwietnia, online na stronie gbo.grudziadz.pl oraz stacjonarnie: w punkcie miejskim w CH Alfa, ratuszu, Wydziale Kultury, Sportu i Promocji UM (klub Akcent), szkołach podstawowych nr 4, 12 i 15, Bibliotece Miejskiej na ul. Legionów 28 oraz filiach na Nauczycielskiej 1, Chopina 33, Tytoniowej 1, Korczaka 23, Łęgi 2, Mazurskiej 2, Mikołaja z Ryńska 1/7, Zespole Szkół Rolniczych na ul. Lipowej 33 oraz Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych na ul. Parkowej 25. W każdym z punktów może zagłosować mieszkaniec każdego okręgu.

Speedrower to dyscyplina kolarska, w której rozgrywane są mistrzostwa Polski, Europy i świata. Już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Grudziądz był prężnie działającym ośrodkiem, w którym funkcjonowało kilka "dzikich" torów, zlokalizowanych m.in. w Parku Miejskim, Lesie Garnizonowym oraz na osiedlu Rządz. Jednak gdy w kraju ta dyscyplina, w miarę rozwoju, ulegała coraz większej profesjonalizacji, Grudziądza zabrakło na liście miast z licencjonowanymi obiektami. Miejscowi pasjonaci skazani zostali na korzystanie z prowizorycznych torów.

Wybudowanie toru na os. Mniszek, w sąsiedztwie KS Stal Grudziądz, umożliwi zainteresowanym treningi w profesjonalnych warunkach oraz zwiększy bazę ogólnodostępnych obiektów sportowo-rekreacyjnych w mieście. Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się zachęcić do aktywności fizycznej dzieci i młodzież, a w przyszłości stworzyć profesjonalną drużynę speedrowerową, reprezentującą miasto w rozgrywkach ogólnopolskich.

Co ciekawe, swoje kariery od speedrowera rozpoczynają nie tylko żużlowcy. Jedną ze sportsmenek wywodzących się z tej dyscypliny sportu jest Anita Włodarczyk - polska lekkoatletka, wielokrotna medalistka i reprezentantka Polski w rzucie młotem. Przypomnijmy, że niedawno w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego powstał mural upamiętniający byłych, zmarłych zawodników GKM-u.

ZOBACZ WIDEO Z 1:5 na 4:2. W finałowym biegu na Motoarenie działo się!

Komentarze (7)
avatar
RECON_1
14.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
U nas dopuszczane byly tylko wigry3 i bmx'y;) górale ewentualnie po przeliczeniu zebatek ;) 
avatar
pawel88
13.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
avatar
pawel88
13.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Młodzieńcze lata się przypominają. Na samym osiedlu mieliśmy z 4 takie amatorskie tory do speedrowera. Sporo zabawy przy tym było, niektórzy byli całkiem dobrze przygotowani do zawodów by jak n Czytaj całość
avatar
LEGION STAL
13.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Osiedle Rządz. Hmmmm ciekawie 
avatar
LEGION STAL
13.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Tor spedrowerowy ma tyle wspólnego z prawdziwtm żużlem, co krzesło z krzeslem elektrycznym.