WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Robert Dowhan do Ekstraligi: Wszystkim nam zależy, by przemoc raz na zawsze zniknęła ze stadionów żużlowych

Prezes ZKŻ SSA wystosował pismo do prezesa Ekstraligi, Ryszarda Kowalskiego oraz innych włodarzy klubów w związku z tym, jak potraktowani zostali w Gorzowie Wlkp. i Bydgoszczy zawodnicy i trener Falubazu Zielona Góra.
Rafał Malinowski
Rafał Malinowski

Pełna treść listu:

"Na torach żużlowych duchowi sportowej rywalizacji zbyt często towarzyszą wybryki chuligańskie, którym przynajmniej w niektórych przypadkach mogą zapobiec organizatorzy imprez.

Niedopuszczalne jest to, by na torze w Gorzowie Wielkopolskim możliwe było wyzywanie i opluwanie zawodników, którzy wychodzą lub wchodzą do parku maszyn. Taka nieprzyjemna sytuacja przydarzyła się zawodnikowi Falubazu Zielona Góra Grzegorzowi Zengocie oraz trenerowi Piotrowi Żyto 21 kwietnia, podczas finału krajowych eliminacji IMŚJ.

W podobny sposób rozwiązany jest wjazd do parku maszyn na stadionie w Bydgoszczy, gdzie podczas meczu V rundy DMP "wierni fani" Polonii Bydgoszcz nie szczędzili niezwykle wulgarnych wyzwisk zawodnikom Falubazu Zielona Góra. Szczególnie źle potraktowany został Piotr Protasiewicz.

Eskalacja werbalnej przemocy miała miejsce już po zakończeniu meczu, kiedy Piotr Protasiewicz musiał udać się do szatni umiejscowionej tuż obok płotu okalającego stadion żużlowy, na którym dosłownie "wisiała" grupa agresywnych pseudokibiców. Reakcji ze strony ochrony nie było, bo ich zdaniem publiczność znajdowała się już poza terenem imprezy masowej. Ochrona nie zareagowała również, kiedy bus Piotra Protasiewicza opuszczał stadion, a zgromadzeni przed nim fani Polonii Bydgoszcz pięściami uderzali w samochód, nie szczędząc przy tym wulgaryzmów adresowanych do zawodnika Falubazu Zielona Góra.

Jeśli władze klubów żużlowych nie zrobią wszystkiego, by zapewnić komfort pracy żużlowców, to nawet gesty podobne do postanowień Zarządu Stali Gorzów, związane z szybkim wyciągnięciem konsekwencji związanych z zafałszowaniem rekordu gorzowskiego toru, gdzie duch sportowej rywalizacji okazał się ważniejszy od niczym nieuzasadnionej zawiści pojedynczych osób związanych z gorzowskim klubem, nie będą w stanie zażegnać agresywnych zachowań pseudokibiców poszczególnych klubów.

Jeśli o pewnych rzeczach pomyślimy zawczasu, to zamiast zbyt często gasić pożary agresji, być może uda nam się wspólnymi siłami doprowadzić do sytuacji, kiedy będą one wybuchały niezwykle rzadko. Wszystkim nam zależy, by przemoc raz na zawsze zniknęła ze stadionów żużlowych, dlatego ze swojej strony zróbmy wszystko, by organizacyjnie nie prowokować sytuacji, jakie miały miejsce wobec zawodników Falubazu Zielona Góra w Gorzowie Wlkp. i w Bydgoszczy".

Robert Dowhan

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (245):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • TYLKO FALUBAZ !!! 0
  TYLKO FALUBAZ !!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • tylko start 0
  brawo panie prezesie,agresywni kibice won ze stadionów żużlowych.pozdrawiam normalnych.
  Odpowiedz Zgłoś
 • xmen 0
  a czy nie trzeba zadac sobie pytania czemu tak nielubianym klubem jest klub Zielonogórski ????????odpowiedzcie sobie sami ?
  Odpowiedz Zgłoś
Pokaż więcej komentarzy (242)
Pokaż więcej komentarzy (245)
Pokaż więcej komentarzy (245)
Pokaż więcej komentarzy (245)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×