WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Pawlicki 43. indywidualnym mistrzem Polski. Janowski i Kołodziej z kolejnymi medalami

Jadąc w swoim piątym finale Indywidualnych Mistrzostw Polski w karierze, Piotr Pawlicki po raz trzeci stanął na podium, ale dopiero pierwszy na najwyższym stopniu. Kolekcję medalową powiększyli też Maciej Janowski i Janusz Kołodziej.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Piotr Pawlicki

Po dużej kontrowersji w biegu finałowym i wykluczeniu Bartosza Zmarzlika, w powtórce Piotr Pawlicki wykorzystał drugą szansę i pokonał Macieja Janowskiego oraz Janusza Kołodzieja. Triumf odniósł więc na torze, na którym stawiał pierwsze żużlowe kroki.

Leszczynianin osiągnął tym samym swój największy sukces indywidualny na krajowym podwórku. Po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł w IMP, a po raz trzeci stanął na podium. Pawlicki miał dotąd w dorobku dwa srebrne krążki (2014 i 2016).

Młodszy z braci został więc 43. zawodnikiem w historii, który wygrał najważniejsze i najbardziej prestiżowe indywidualne zmagania w Polsce. Awansował na 18. miejsce w tabeli medalowej wszech czasów, przeskakując m.in. Janowskiego. Wrocławianin słynną czapkę Kadyrowa zakładał w 2015 roku po finale w Gorzowie. W sobotę zdobył swoje pierwsze srebro, a do tego ma jeszcze w kolekcji dwa brązy (2013 i 2016).

W Lesznie przed szansą na zdobycie czwartego mistrzostwa stanął Kołodziej, który jest jednym z najwybitniejszych żużlowców w IMP. Gdyby w finale przyjechał pierwszy, zrównałby się dorobkiem z Florianem Kapałą, awansując na czwartą pozycję w historii. Wychowanek tarnowskiej Unii nadal ma więc na koncie trzy złote (2005, 2010, 2013) i od teraz także trzy brązowe krążki (2009, 2014, 2018). 

Bezsprzecznie najwybitniejszym żużlowcem jest Tomasz Gollob. Bydgoszczanin ma zdecydowanie najwięcej wszystkich medali (16), w tym też złotych (8).

Czołówka tabeli medalowej wszech czasów IMP (1949-2018):

L.p. Zawodnik Złote Srebrne Brązowa Suma
1 Tomasz Gollob 8 5 3 16
2 Zenon Plech 5 2 0 7
3 Andrzej Wyglenda 4 2 1 7
4 Florian Kapała 4 0 2 6
5 Janusz Kołodziej 3 0 3 6
6 Edward Jancarz 2 1 3 6
7 Sławomir Drabik 2 1 0 3
8 Roman Jankowski 2 0 3 5
...
18 Piotr Pawlicki 1 2 0 3
20 Maciej Janowski 1 1 2 4

ZOBACZ WIDEO PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi 2018

Czy Janusz Kołodziej dogoni Floriana Kapałę i Andrzeja Wyglendę i zdobędzie w przyszłości czwarty tytuł w IMP?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (14):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • UNIA LESZNO DMP 2015 0
  Jak już wylałeś swoje żale to szykuj się do szkoły, bo rok szkolny niedługo się zaczyna, boli jak widać, iż takie małe miasto jak Leszno ma najlepszą drużynę żużlową w kraju jak i pewnie na świecie i bardzo dobrze ma boleć!
  KSUL!!!!
  Kacperek Ostatni mistrz Polski to Szymon Woźniak a następny będzie w roku 2019 , rok 2018 jest bez mistrza - prawdziwego mistrza a nie zrobionego przy pomocy sędziego i " znajomych królika " . Już kiedyś było bezhołowie w tytule jak Unia Leszno podłożyła się Stali Rzeszów a teraz znów przy pomocy tego wybitnie przekręciarskiego klubiku mają " miszcza " z pod remizy . Jak ten zawodnik będzie spoglądał w oczy innym przy takiej kompromitacji co ? Wiocha w najgorszym wydaniu .
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • MARSAK 1
  Jaki regulamin mówi o bezwględnym wykluczeniu !!! Sędzia może np. skorzystać ze swojego uprawnienia regulaminowego Art.88 3. Sędzia może ukarać zawodnika „żółtą kartką” bez wykluczenia z biegu w każdym
  przypadku, gdy zawodnik zachowuje się lub postępuje nagannie lub niesportowo. - To jest jego prawo - postąpił jak postąpił !!! Załóżmy ,że postąpił sędzia prawidłowo wobec Zmarzlika , a zachowanie Pawlickiego nie było naganne /???// Neymar !!!/. NAPISANE JEST ...w każdym przypadku !!! Po to jest sędzia , że podejmuje decyzje zgodne z regulaminem , i "duchem" sportu !!!
  DEX Sędzia podjął właściwą decyzję! Zmarzlik popełnił błąd, wszedł w łuk ze zbyt dużą prędkością, na wyjściu wjechał w tor jazdy Pawlickiego i przewracając go był sprawcą przerwania biegu! Regulamin mówi jasno: Jeżeli sędzia zawodów może wskazać winnego przerwania biegu, również wówczas, gdy sytuacja ma miejsce w pierwszym łuku, to ma OBOWIĄZEK winnego wykluczyć! Ranga zawodów nie ma żadnego znaczenia, taki sam regulamin jest w finale IMP jak i w treningu punktowanym w drugiej lidze!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • DEX 1
  Sędzia podjął właściwą decyzję! Zmarzlik popełnił błąd, wszedł w łuk ze zbyt dużą prędkością, na wyjściu wjechał w tor jazdy Pawlickiego i przewracając go był sprawcą przerwania biegu! Regulamin mówi jasno: Jeżeli sędzia zawodów może wskazać winnego przerwania biegu, również wówczas, gdy sytuacja ma miejsce w pierwszym łuku, to ma OBOWIĄZEK winnego wykluczyć! Ranga zawodów nie ma żadnego znaczenia, taki sam regulamin jest w finale IMP jak i w treningu punktowanym w drugiej lidze!
  MARSAK Zawody wypaczył sędzia wykluczając Zmarzlika z ostatniego biegu. Główna komisja .. powinna dokonać oceny decyzji sędziego , nie przesądzam , ale uważam ,że ranga zawodów nie pozwalała podjąć takiej decyzji !!! Komentatorzy po decyzji sędziego przestali komentować sytuację i nabrali wody w usta. Zmarzlik do ostatniego biegu był najlepszym zawodnikiem !!! Zastanawiam się czy sędzią zawodów żużlowych może być człowiek , który nigdy osobiście nie ścigał się na żużlu - to tak jakby w komisjach odwoławczych ZUS - u nie zasiadali by lekarze, a w komisjach wypadków lotniczych nie uczesniczyli by piloci.Tyle w temacie.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (14)
Pokaż więcej komentarzy (14)
Pokaż więcej komentarzy (14)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×