DMPJ: wygrana Wybrzeża w cieniu kontuzji. 13 upadków i 3,5-godzinne zawody (relacja)

Wielkie upały i niewielkie doświadczenie zawodników z pewnością nie miały pozytywnego wpływu na DMPJ w Gdańsku. Zawody trwały aż 3,5 godziny, a dwóch zawodników podczas zawodów udało się do szpitala.

Michał Gałęzewski
Karol Żupiński WP SportoweFakty / Grzegorz Jarosz / Na zdjęciu: Karol Żupiński
Żużlowcy startujący w półfinałach DMPJ prezentowali zróżnicowane umiejętności. Szczególne problemy mieli z drugim łukiem gdańskiego obiektu, który niejednokrotnie w ciągu ostatnich lat wdawał się już zawodnikom we znaki.

Łącznie w Gdańsku miało miejsce aż 13 upadków i do tego były 3 defekty. Najgorzej wyszli na tym Emil Peroń oraz Norbert Krakowiak. Lublinianin doznał kontuzji już w swoim pierwszym starcie. Gdy upadał, uderzył go jeszcze jego własny motor. Uskarżał się na ból nogi i kręgosłupa. W ten sam sposób park maszyn opuścił też zawodnik Aforti Startu, którego postawiło na szczycie łuku w biegu z gdańszczanami.

Warto odnotować, że debiut zaliczył ostatnio potwierdzony do startów Michał Lewandowski reprezentujący klub z Gniezna. Po kontuzji Krakowiaka wyjechał raz na tor, jednak po upadku na ostatniej pozycji nie dostał kolejnych szans. Cały mecz na ławce przesiedział też Kacper Gosik. Żużlowiec Speed Car Motoru nie jeździł za będącego w szpitalu Peronia, zamiast tego biegi odbywały się w trzyosobowej obsadzie.

W zawodach zdecydowanie najlepiej spisywali się gospodarze. Żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk, wśród których każdy zdobył po 8 punktów, wygrali podwójnie trzy biegi, a trzy kolejne zremisowali i zakończyli zawody z aż 24 punktami. O drugie miejsce w zawodach walczyły ze sobą trzy drużyny, które przed ostatnią kolejką miały na swoim koncie 17-18 punktów. W tym samym czasie, trzy ostatnie drużyny zdobyły 9-10 "oczek".

Wydawało się, że drugie miejsce na podium wywalczą tarnowianie, którzy prowadzili w 20. biegu z Lokomotivem Daugavpils 5:1. Niestety błąd popełnił Dawid Rempała , w którego wjechał jeszcze Ernest Matjuszonok. Tarnowianin został wykluczony z powtórki. O wysoką stawkę pojechali więc w ostatnim biegu gnieźnianie i lublinianie. Podwójnie wygrali zawodnicy Speed Car Motoru, a komplet punktów przywiózł Wiktor Lampart. Przed ostatnim biegiem, szansę na maksymalną zdobycz miał też Maksymilian Bogdanowicz, lecz nie zdołał powstrzymać szybkich rywali z południowo-wschodniej Polski.