WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jerzy Synowiec chwali Ekstraligę Żużlową. W sprawie Maksyma Drabika zwyciężył zdrowy rozsądek

Kilka dni spekulowano, czy Maksym Drabik powinien pauzować 5, czy 15 dni z powodu absencji w finale IMP i PGE IMME. Kiedy okazało się, że pięć, pojawiły się głosy, że mamy do czynienia z interpretacją regulaminu korzystną dla Sparty.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Maksym Drabik (kask czerwony) i Daniel Kaczmarek

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!
Maksym Drabik nie pojechał 4 sierpnia w finale IMP, a 5 sierpnia pojawił się w Gdańsku na PGE IMME, gdzie również nie wystartował. Pojawiły się spekulacje, że absencja w tych drugich zawodach, zgodnie z regulaminem, wykluczy go z jazdy na 15 dni, przez co straci mecze PGE Ekstraligi, a Betard Sparta Wrocław będzie osłabiona.

Ostatecznie Ekstraliga oznajmiła, że Drabik nie będzie mógł startować w zawodach żużlowych przez 5 dni, bo zwolnienie lekarskie przedstawił już na finale IMP, a na PGE IMME przyjechał wyłącznie po to, by uciąć wszelkie spekulacje dotyczące swojego stanu zdrowia. Został zresztą przebadany przez lekarza, który tylko potwierdził, że Drabik faktycznie nie jest zdolny do jazdy.

Otwarte jednak pozostaje pytanie, czy Ekstraliga nie powinna w przyszłości doprecyzować zapisów dotyczących absencji zawodnika, by uniknąć oskarżeń o interpretację regulaminu korzystną dla tego, czy innego klubu. W spółce zarządzającej rozgrywkami tłumaczą nam jednak, że nie widzą takiej potrzeby. Ich zdaniem sprawa jest prosta. Zwolnienie lekarskie zostało przedstawione przez Drabika na finale IMP, więc tu nie ma mowy o korzystnej interpretacji, lecz o zastosowaniu konkretnego punktu regulaminu. Zawodnik nie mógł jechać z przyczyn zdrowotnych w IMP, więc od tego czasu biegnie 5-dniowe zwolnienie lekarskie obejmująca również PGE IMME. Zastosowanie Artykułu 977 pkt. 2 (w skrócie chodzi o to, że zawodnik może usprawiedliwić swoją nieobecność w zawodach PGE IMME wyłącznie na podstawie zwolnienia lekarskiego obowiązującego przez 15 dni, co przekłada się na brak możliwości jazdy w tym czasie) było w tym przypadku, zdaniem Ekstraligi, bezzasadne.

Jerzy Synowiec, prawnik i były prezes Stali Gorzów, chwali Ekstraligę za takie podejście, choć i on używa słowa interpretacja, niejako przyznając rację tym, którzy twierdzą, że wybór między 5 a 15 dniami pauzy wcale nie był taki oczywisty. - Nie ma jednak potrzeby dopisywania do regulaminów kolejnych zdań - uważa Synowiec. - Wciąż jest wiele takich sytuacji, które nie zostały opisane, ale trudno konstruować coś na każdą okoliczność. Najważniejsza jest prostota, zdrowy rozsądek i duch sportu. Zdarzył się finał IMP dzień przed PGE IMME, a skoro Drabik nie stawił się na IMP, więc ma pięć dni pauzy i koniec kropka. Trudno przecież podejrzewać zawodnika o to, że poświęcił finał IMP, żeby uniknąć jazdy w PGE IMME.

Zdaniem Synowca trudno było wymagać, żeby zawodnik przychodził z tym samym zwolnieniem lekarskim dzień później. Krótko mówiąc, miał jednak Drabik szczęście, że zachorował 4 sierpnia, a tego dnia był finał IMP, w którym miał jechać. Dzięki temu skończyło się na 5 dniach pauzy. Swoją drogą w EŻ pojawiają się głosy, że w przyszłości można by pomyśleć o odejściu od 15-dniowego zwolnienia lekarskiego na PGE IMME. O rozszerzeniu artykułu 977 o zdanie, że zwolnienia nie trzeba okazywać, jeśli zrobiło się to w jakichś zawodach poprzedzających imprezę (do 4 dni przed), nie ma jednak mowy.

- W przepisach trzeba stawiać na wersję miękką, a nie twardą - komentuje Synowiec. - Pamiętam, jak kiedyś Marek Kraskiewicz wiózł do Lublina licencje dwóch zawodników Stali. Sędzia, choć wiedział, że dokumenty są i za chwilę je zobaczy, dał jednak Motorowi walkowera. Potem udało się w Trybunale wywalczyć, że dojdzie do powtórki meczu, ale całe zdarzenie napsuło mnóstwo krwi. Dobrze, że w przypadku Drabika nie dzielono włosa na czworo, lecz zastosowano rozwiązanie najprostsze z możliwych - kończy prawnik.


ZOBACZ WIDEO PGE IMME i gorące słońce letniego żużla

Czy też uważasz, że Ekstraliga słusznie zrobiła odstępując od zastosowania w przypadku Drabika artykułu 977?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (38):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • outlaws 0
  spieprzaj dziadu!
  baraboszkin ...to raczej ty beczysz, w kółko o jakichś zabawkach pod stadionem, to zdecydowanie tobie by się przydały konsultacje... ja piszę prawdę, której wcale nie musisz czytać, ani tym bardziej odpisywać, nie ty jesteś jej adresatem, mnie twoje zdanie zupełnie nie interesuje, a do swojego mam prawo, miej mnie tam, gdzie ja ciebie i będzie spokój...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • baraboszkin 1
  ...to raczej ty beczysz, w kółko o jakichś zabawkach pod stadionem, to zdecydowanie tobie by się przydały konsultacje... ja piszę prawdę, której wcale nie musisz czytać, ani tym bardziej odpisywać, nie ty jesteś jej adresatem, mnie twoje zdanie zupełnie nie interesuje, a do swojego mam prawo, miej mnie tam, gdzie ja ciebie i będzie spokój...
  outlaws Wszelakie Twoje wpisy to.....podręcznikowy przykład permanentnej nienawiści do wszystkiego co dotyczy KLANU! Drzewiej zabrali zabawki pod stadionem....a ty nadal beczysz! Dla Twojego dobra, również wskazane są konsultacje...sam wiesz u kogo!
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • teodorek 0
  Zawieszenia może i tak, ale kare mogliby dowalić.
  banc Ekstraliga może co najwyżej zabronić startu w swoich rozgrywkach. Inne zawieszenia są już w kompetencjach GKSŻ i FIM.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (35)
Pokaż więcej komentarzy (38)
Pokaż więcej komentarzy (38)
Pokaż więcej komentarzy (38)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×