WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Jan Krzystyniak: Nie było rażącej winy Bartosza Zmarzlika, by go wykluczyć (wywiad)

Znakomicie układało się Grand Prix Skandynawii dla Polaków do półfinałów. Tam rozegrał się dramat. Najpierw wykluczony został Bartosz Zmarzlik, potem odpadli Maciej Janowski i Patryk Dudek. Jan Krzystyniak nie zgadza się z wykluczeniem Zmarzlika.
Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Bartosz Zmarzlik przed Artiomem Łagutą

KUP bilet na Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Mateusz Makuch, WP SportoweFakty: Świetnie układało się Grand Prix w Malilli do półfinałów. Prowadził Bartosz Zmarzlik, drugi był Maciej Janowski, w ósemce znalazł się też Patryk Dudek. Natomiast w półfinałach Zmarzlik został wykluczony, potem zderzyli się Janowski z Dudkiem. Skończyło się tak, że w finale nie obejrzeliśmy żadnego z Biało-Czerwonych. Jak pan skomentuje te zawody?

Jan Krzystyniak, były zawodnik, trener, ekspert żużlowy: Sam turniej był dość ciekawy. W pierwszej kolejce natura obdarzyła zawodników zwycięstwami. W Grand Prix chyba jeszcze nigdy się tak nie zdarzyło, aby w pierwszych czterech biegach czwarte pole tak nosiło, jak w Malilli. Zawodnicy z tego pola wygrywali swoje wyścigi, później jednak już się zrobiły normalne warunki. Ku naszej uciesze trzej Polacy liczyli się w rozgrywce, punktowali i to dobrze. Wydawało mi się jednak, że pewna nerwówka wkradła się w głowy naszych zawodników. Drugi półfinał po starcie wyglądał dość chaotycznie. Jednak reasumując, w efekcie nie tracą do czołówki. Jedynie Lindgren odrobił trochę punktów, ale wszyscy zyskali do Taia Woffindena. Brytyjczyk dość nerwowo jechał w półfinale i nie zobaczyliśmy go w finale, przez co stracił trochę punktów. Mówiłem już jednak jakiś czas temu, że jeśli ten zawodnik będzie w każdej kolejnej rundzie w półfinale to najpewniej sięgnie po tytuł. Wracając do Polaków - nie stracili dużo i są w dalszym ciągu w walce o podium.

Co pan sądzi o decyzji Craiga Ackroyda, czyli sędziego zawodów, z pierwszego półfinału? Wykluczył on Bartosza Zmarzlika. Pana zdaniem Polak na to zasłużył, należało powtórzyć bieg w czterech, czy może winny był Fredrik Lindgren? 

Przepis pierwszego łuku przestaje funkcjonować. Mówi się, że sędzia może interpretować wydarzenia na torze, tak jak uważa, ale albo istnieje ten przepis, albo nie...

Dodajmy, że to drugie dyskusyjne wykluczenie Zmarzlika w ostatnim czasie. Wcześniej został odsunięty z powtórki finału IMP.

Tutaj czy w Lesznie, nie było aż tak rażącej winy Bartosza Zmarzlika by go wykluczyć. Do tego doprowadziła sytuacja, która zaistniała na torze. Dlatego uważam, że sędzia powinien ten wyścig powtórzyć w czteroosobowym składzie.

Zostając w temacie sędziego. Powtórki pokazały, że Woffinden w jednym z biegów dwoma kołami przejechał wewnętrzną linię, co prawda namalowaną niezgrabnie...

Ale była to linia.

No właśnie. Sędzia, swoją drogą też Brytyjczyk, pana zdaniem popełnił błąd, że nie wykluczył Taia Woffindena?

Tak. To był błąd, to była tendencyjna decyzja. Przepis mówi jasno: nie wolno przekraczać linii dwoma kołami. W tym przypadku było to bardzo mocno widoczne. W mojej ocenie tutaj nie ma dyskusji. Zawodnik powinien być wykluczony. 

A jak pan skomentuje słowa Taia Woffindena, który przed zawodami mówił, iż potworzyły się frakcje? Część zawodników miała deklarować chęć jazdy, inni z kolei mieli namawiać do ich przełożenia.

Takie sytuacje już bywały wielokrotnie w sporcie żużlowym. Osobiście w takich momentach uczestniczyłem. Zazwyczaj tworzą się dwie grupy, także nie jest to dla mnie zaskoczenie. Woffinden oczywiście był w tej pierwszej grupie, która chciała jechać, bo sam twierdził, że tor nadaje się do jazdy.

Tak samo Matej Zagar. On z kolei twierdził, tu cytując, że "tor jest bajka".

Zazwyczaj takie słowa padają, gdy dany zawodnik wygrywa. Słoweniec potwierdził jednak w dalszej części zawodów wysoką dyspozycję. Tor był normalny, nadawał się do jazdy, ale zawsze znajdzie się grupa, która, znając swoje możliwości uniemożliwiające im skuteczną jazdę na takim torze, będzie negować sens ścigania się. Podejrzewam, że w tej grupie buntowniczej był Nicki Pedersen.

Można to wywnioskować po tym, co mówił. Choćby o tym, że na pierwszym łuku mogą porobić się w dalszej fazie zawodów wyrwy. 

W takich momentach, gdy temat toru jest dyskusyjny, to Nicki Pedersen zawsze jest przeciwny. Chociażby kilka lat temu, gdy ten zawodnik jeździł jeszcze w Stali Rzeszów i namawiał zawodników do zbojkotowania zawodów w meczu ligowym. Nicki jest z tego znany...

Ale to trochę paradoksalne, bo przecież Nicki Pedersen wygrał w Malilli. 

Tak, lecz pewnie nie wierzył na początku w to, że może coś tego wieczoru zwojować. Teraz jestem ciekaw tego, co powie. Mianowicie, co będzie miał na usprawiedliwienie słów sprzed rozpoczęcia turnieju.

ZOBACZ WIDEO Do czego służy zawodnikom lewa i prawa noga?

Czy twoim zdaniem sędzia słusznie wykluczył Zmarzlika z półfinału?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (49):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • k1012 0
  A zasadnicza ,bo po kontakcie a Bartula bez kontaktu pada i płacze jeszcze w wywiadzie .
  Więc z tego wynika że Neymarem nr 1
  jest kosmiczny f16
  Mario gb Neymar jest jeden to Pawlicki co zawody to gleba Polska czy Szwecja co za różnica
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Stallowiec 0
  Biorę w ciemno,Pozdrawiam :)
  stb No ja cię zwyzywałem tak jak ty mnie i zaraz ci piszę że faworytem to my raczej dzisiaj nie jesteśmy nie zdziwię się jak przewalimy bonusa ale to tak tylko dla jasności :D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • stb 0
  No ja cię zwyzywałem tak jak ty mnie i zaraz ci piszę że faworytem to my raczej dzisiaj nie jesteśmy nie zdziwię się jak przewalimy bonusa ale to tak tylko dla jasności :D
  Stallowiec Zawsze trafi się jakaś czarna owca ,zresztą Wy nam też nie jesteście dłużni i nie zawsze kulturalni.
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (46)
Pokaż więcej komentarzy (49)
Pokaż więcej komentarzy (49)
Pokaż więcej komentarzy (49)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×