Żużel po szwedzku: Mniejsze pieniądze, rodzinna atmosfera

Zdjęcie okładkowe artykułu: Na zdjęciu: Andreas Jonsson
Na zdjęciu: Andreas Jonsson
zdjęcie autora artykułu

Liga szwedzka jest uważana za drugą z najlepszych na świecie. Żużel w tym kraju kompletnie różni się jednak od tego, co znamy z naszego podwórka.

W tym artykule dowiesz się o:

W Polsce pieniądze do zarobienia w żużlu są dużo większe, co przekłada się na presję i chęć zwycięstwa. W Szwecji oczywiście każdy się stara, ale cała otoczka, szczególnie w Allsvenskan League wygląda inaczej. - Tam jedzie się zupełnie inaczej. Jest rywalizacja, ale nie tak zaciekła i w parku maszyn atmosfera jest bardziej rodzinna. Przed meczem spotykają się menedżerowie dwóch drużyn oraz sędziowie, jest liczenie KSM-u, a nawet jak ktoś gdzieś popełni błąd, nie ma mowy o protestach - zauważył Piotr Żyto, trener OK Kolejarza Opole, który w przeszłości pracował też m.in. w Griparnie Nyköping, klubie Allsvenskan League.   W Szwecji mniej uwagi przykładają formalnościom. - Przed każdymi zawodami są kontrole motocykli. Nie trzeba co mecz mieć wszystkich dokumentów, niezbędnych do przystąpienia do zawodów w Polsce. Różnią się też stadiony. Tam ludzie przychodzą na piknik, a infrastruktura w większości miast jest podobna do tej w Opolu, czy w Rawiczu. W miejscach gdzie nie ma trybun, można natomiast wypożyczyć krzesełko i pokibicować - przyznał Żyto.

- Na transmisjach telewizyjnych widać też ciekawą różnicę, na którą warto zwrócić uwagę. Nie ma przerwy w bandzie w miejscu, gdzie znajduje się taśma startowa, tylko służby techniczne otwierają furtkę, która jest zamykana po starcie zawodników. Również inaczej podchodzi się do tego sportu. Są tu zawodnicy ze światowej czołówki, ale zarabiają mniej. Rzadko widziałem też sytuacje, gdy zawodnikom towarzyszyły negatywne emocje. Tam nawet po biegu spotykają się żużlowcy z przeciwnych drużyn i rozmawiają na różne tematy. Sama praca też jest bardziej na luzie - podkreślił trener.

Zarobki nie pozwalają żużlowcom na skupieniu się tylko na tym sporcie. Poza nim pracują, by się utrzymać. - Tak jest nie tylko u zawodników średniej klasy, ale i u najlepszych w lidze, jak choćby u Kima Nilssona. Niektórzy pracują u sponsora, inni mają własną działalność. Z żużla się nie utrzymają. Jest też problem z liczebnością drużyn. Teraz do Allsvenskan wróciło na szczęście Nassjo, stworzono też dodatkowy zespół Norra Speedwayalliansen. Nie ma tam wielkich pieniędzy, ale Szwedzi robią wszystko w tym kierunku, by żużel nie upadł - opisał sytuację Piotr Żyto.

Plusem jest to, że na nowo ruszyło szkolenie w Szwecji. Skandynawowie skupiają się na treningach w klasie 80 i 250 cc, więc można spodziewać się wkrótce nowych zawodników. Utrata, a nawet delikatny regres tej silnej żużlowej nacji mogłaby być wielkim ciosem dla całej dyscypliny.

ZOBACZ WIDEO Tak wygląda nowy stadion w Łodzi

Źródło artykułu:
Czy interesujesz się Allsvenskan League?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (18)
b40sw
24.08.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak w latach 80tych polska Liga byla slaba, i wszyscy spogladali na Szwecje i Wlk. Brytanie jako na kraje z zuzlem zawodowym, to jaka byla tam atmosfera? Przypuszczam ze rowniez sielankowa tak Czytaj całość
avatar
speed01
23.08.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie wiem czym tu się zachwycać - im większa amatorka tym luźniejsza atmosfera. W Polsce jest większe ciśnienie bo tylko u nas żużel przypomina jeszcze sport zawodowy. Zresztą Szwecja się kończy Czytaj całość
avatar
Stal KG
23.08.2018
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Oj chyba Ciebie poniosło. Mogę podać bardzo wiele przykładów sytuacji kiedy dach się przydał. Ostatni to sprzed miesiąca - StalvsUnia. Godzina przed planowanym startem przechodzi burza. Bardzo Czytaj całość
avatar
AM99 - StayStrongDarcy
23.08.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Trochę mniej profesjonalizmu. W sumie pełny profesjonalizm to najprawdopodobniej jedynie w Polsce .  
raap
23.08.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
kultura narodu duzo wyzsza. Potrafia sie cieszyc bez wzgledu na wynik. u nas zawodnik czy druzyna jesli nie wygra jest zamieszanie z blotem itd.