Jonsson złapał oddech i był gwiazdą Nice 1. LŻ. Oby w elicie się nie zapowietrzył

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Robert Lambert (z lewej) i Andreas Jonsson uchwyceni podczas rozmowy
WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Robert Lambert (z lewej) i Andreas Jonsson uchwyceni podczas rozmowy
zdjęcie autora artykułu

Po paśmie niepowodzeń w PGE Ekstralidze, Andreas Jonsson zdecydował się przenieść do Nice 1. LŻ. Był to strzał w dziesiątkę, bo Szwed z miejsca stał się nie tylko gwiazdą Speed Car Motoru Lublin, ale i całych rozgrywek.

ZWYCIĘZCA. Wybraliśmy Andreasa Jonssona najlepszym zagranicznym zawodnikiem zaplecza PGE Ekstraligi nie tylko ze względu na statystyki, według których Szwed okazał się najskuteczniejszym żużlowcem Nice 1. Ligi Żużlowej. Nam zaimponował przede wszystkim w finale tychże rozgrywek, gdzie walczył z wielkim zębem. Zwłaszcza w Rybniku, gdy niejednokrotnie przyszło mu rywalizować z oboma zawodnikami ROW-u z pary o zwycięstwo. Choć lubelski Motor przegrał przy Gliwickiej 38:52, wynik byłby jeszcze wyższy, gdyby nie świetna jazda Jonssona. Tym bardziej, że jego występ był niepewny po fatalnej kraksie, w której uczestniczył dzień wcześniej podczas finału Tauron SEC w Chorzowie. Tymczasem w Rybniku zaczął od dwóch trójek w kapitalnym stylu jak gdyby nigdy nic. W rewanżu potwierdził swoją wielkość.

Były wicemistrz świata ewidentnie odżył w pierwszej lidze. Po kilku kiepskich sezonach w najwyższej klasie rozgrywkowej takiego ochłonięcia, mniejszej presji i być może też nowego wyzwania, bo takowym była dla niego rywalizacja o awans do PGE Ekstraligi, potrzebował jak tlenu. Dawno Jonsson nie kończył meczów w Polsce ze swoim hollywoodzkim uśmiechem na ustach.

Martwi nas tylko to, że ponowna jazda wśród najlepszych może być dla Szweda zderzeniem ze ścianą. Poziom rozgrywek, rywali, jak i oczekiwania będą nieporównywalnie większe. Oby nie wróciły stare demony, bo wówczas będzie to kiepsko wyglądać. Czas pokaże czy roczny rozbrat z elitą na tyle odświeżył umysł Jonssona, aby znów zaczął on ścigać się w niej na wysokim poziomie, czy wróci nieprzewidywalny Andreas, który ogra światową czołówkę, a za chwilę przegra np. z nieopierzonym juniorem.

NASZA KOLEJNOŚĆ

1. Andreas Jonsson (Speed Car Motor Lublin) 2. Mikkel Michelsen (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 3. Jurica Pavlic (Car Gwarant Start Gniezno)

Drugie miejsce za Szwedem przyznaliśmy Mikkelowi Michelsenowi, który chyba udowodnił, że jest już gotowy znów podjąć rękawicę i powalczyć w PGE Ekstralidze. Są zresztą chętni na jego usługi. Opcję Duńczyka rozpatrywane są/były (sytuacja zmienia się w piorunującym tempie) w Lublinie czy Gorzowie. Jeśli znów zostanie w Nice 1. LŻ to pewnie wybierze klub, którego celem będzie bezpośredni awans. Na pewno nie będzie to rybnicki ROW, bo Michelsen za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych nie szczędził sobie niewybrednych komentarzy w kierunku prezesa Krzysztofa Mrozka podczas finału Nice 1. LŻ czy baraży o PGE Ekstraligę.

Trzecia lokata dla Chorwata, którego umieściliśmy w tym zestawieniu kosztem Roberta Lamberta. Uznaliśmy, że Pavlic zasłużył na docenienie, bo przed sezonem chyba tylko niepoprawni optymiści, kibice Startu Gniezno oraz menedżer drużyny z pierwszej stolicy Polski, Rafael Wojciechowski, wierzyli w zapewnienia zawodnika, że uporał się z problemami, że znów jest głodny jazdy na żużlu i że udowodni to na torze. Udowodnił, za co chapeau bas.

ONI ZAWIEDLI. Sam Masters, Craig Cook, Andriej Karpow. Zaczniemy od pierwszego wymienionego, czyli Australijczyka. Obok Jonssona i Lamberta mógł być czołowym stranieri Motoru, jednak już w meczach sparingowych miał problemy, z którymi nie potrafił się uporać przez cały sezon. W końcu trener Dariusz Śledź stracił cierpliwość i odsunął go od składu. Jak słaby musiał być Masters niech świadczy fakt, że w obliczu kontuzji Daniela Jeleniewskiego Motor wolał zakontraktować Joela Klinga, niż powołać Australijczyka.

Wybitnie nie popisali się też Cook oraz Karpow, których prezes Mrozek kontraktował z myślą, że będą stanowić trzon ROW-u Rybnik. Tymczasem Cook, stały uczestnik cyklu Grand Prix, czasami sprawiał wrażenie, jakby jechał do tyłu, natomiast wracający po kilku latach do Rybnika Karpow lepsze biegi przeplatał beznadziejnymi. Miał być tajną bronią ROW-u w barażu z Falubazem Zielona Góra, bo przecież tam spędził lata 2016 - 2017, jednak szału nie zrobił.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik wyciąga się jak guma. Nauczył się tego od Tomasza Golloba

Źródło artykułu:
Czy twoim zdaniem Jonsson powtórzy tak dobry sezon w PGE Ekstralidze?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (28)
avatar
obladi
13.10.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jonsson to fajnie jechał w 1 lidze podobnie jak Lebiediew i wiele ich łączy! W ekstra jedynie odbijali się od ściany. Zobaczymy jak sobie poradzą w 2019!  
avatar
Kibic Speed Car Motoru Lublin
13.10.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ja też mam pytanie.Czy SF i ich redaktorzy od... się od Lublina i dadzą spokój chociaż przez dzień ? Chyba Was nieźle piecze, że nic nie wiecie. Robicie to na złość ? Zmieńcie płytę bo ta już Czytaj całość
avatar
Nigthmare
12.10.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Stawiam grubą kasę, że Jonsson będzie miał ponad 1.8 w elipie i wywalczy z Motorem medal  
avatar
Cysio
12.10.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
AJ sobie poradzi w Ekstralidze. Ale jako 2 linia. Sęk w tym, że Motor nie ma póki co liderów.  
avatar
Anastazy
12.10.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W tym sezonie AJ w Lublinie odrodził się jak Feniks z popiołów