Spalona ziemia po Rickardssonie i Pedersenie. Dawni hegemoni w odwrocie

Po multimedaliście IMŚ Tony Rickardssonie w Szwecji nie widać jego następców. W Danii podobnie. Od czasów Nickiego Pedersena, który jako ostatni z kraju Hamleta sięgał po tytuł, brakuje nie tylko charyzmatycznych, ale i perspektywicznych żużlowców.

Szwecja ma sześciokrotnego indywidualnego mistrza świata i jedenastokrotnego medalistę IMŚ, Tony Rickardssona, ale próżno wypatrywać następców, którzy choćby spróbowali nawiązać do jego sukcesów. W 2011 srebrny medal IMŚ zdobył Andreas Jonsson, a w tym sezonie brąz wywalczył Fredrik Lindgren. Wyjątki od reguły w ostatnich latach potwierdzają, że szwedzki żużel przeżywa kryzys. Widać to szczególnie po obsadzie finałów IMŚJ. Szwedzi Joel Kling i Filip Hjelmland furory nie zrobili.

W rywalizacji drużynowej może ten problem nie istnieje, bo w ostatnich trzech sezonach obowiązywania DPŚ, Szwedzi zdobywali złoto (2015), brąz (2016) i srebro (2017). W rywalizacji juniorskiej sytuacja reprezentacji Trzech Koron wygląda znacznie gorzej. Szwedzi nie mieli medalu IMŚJ od 2006 roku, kiedy to tytuł wicemistrzowski wywalczył Antonio Lindbaeck. W drużynie szwedzka młodzież nigdy nie sięgnęła po złoty medal, a ostatni krążek DMŚJ wywalczyła w 2014 roku w Slangerup.

Duńczycy mają podobny problem. Po tym, jak tytuły indywidualnego mistrza świata przestał zdobywać Nicki Pedersen, a było to już dekadę temu, jedynym medalistą IMŚ - innym niż Pedersen - był Niels Kristian Iversen. Gdyby nie ten wyjątek z 2013 roku, duńskiego medalisty IMŚ - poza wspomnianym Pedersenem - musielibyśmy szukać w czasach Hansa Nielsena, czyli prawie dwie dekady temu.

- Myślę, że w obu tych krajach kryzys przeżywa przede wszystkim ligowy żużel ligowy. Wszyscy już się pogodzili, że równać do polskiej PGE Ekstraligi nie mają szans. Schodzą więc coraz niżej. Różne reguły, które wprowadzane są w Szwecji, bardzo niskie stawki punktowe, to wszystko nie powoduje progresu. Nic nie robią, by uruchomić szwedzkich juniorów. Szkolenie wydaje się bardzo mocne. Są tam różne rozgrywki na minimotocyklach o pojemności 250 cm3. Młodych zawodników jest całkiem sporo, ale nie mogą się oni później przebić do podstawowych składów swoich ligowych drużyn - wylicza przyczyny kryzysu szwedzkiego żużla nasz ekspert, Krzysztof Cegielski.

- Reguły, które panują w Szwecji od lat dotyczące chociażby średnich czy braku pewnego miejsca dla miejscowych juniorów, powodują, że jest tak, a nie inaczej. Nasi młodzieżowcy mają ten komfort, że jeżdżą z najlepszymi, mają pewne miejsce w składzie, a co za tym idzie, muszą być doinwestowani przez kluby. To wszystko powoduje, że zawodnicy typu Drabik, Smektała czy Kubera jeżdżąc z najlepszymi, rywalizują na najwyższej klasy sprzęcie. Później zostają mistrzami świata juniorów. To się nie dzieje przez przypadek - uważa Cegielski.

- Szwedzi mogą długo nie doczekać się następcy Tony Rickardssona, bo był to człowiek z innej planety. Tak samo Duńczycy drugiego Nickiego Pedersena. To są indywidualności. System rozgrywek obowiązujący w ich krajach też nie powodował, że oni na tym korzystali. Jeśli w ogóle można mówić, że na czymś ci zawodnicy skorzystali, to właśnie na tym, że w Polsce zarabiali, a w Anglii uczyli się jazdy na torach technicznych. Dokładając do tego ich charaktery, mamy odpowiedź na to, dlaczego zdobywali tytuły mistrzowskie - dodaje ekspert WP SportoweFakty.

Lepiej niż indywidualnie w przypadku Danii wyglądała w ostatnich latach rywalizacja drużynowa zarówno wśród seniorów jak i juniorów. Przez lata Duńczycy toczyli pojedynek z Polakami o trofeum im. Ove Fundina oraz złoto w DMŚJ. W poprzednich sezonach seniorzy kompromitowali się w DPŚ, a ostatnio w SoN. Indywidualnie wśród juniorów Duńczycy nie mają medalu od trzech lat, kiedy to na podium stawali Anders Thomsen i Mikkel Michelsen. Ostatnim duńskim mistrzem świata juniorów był z kolei Michael Jepsen Jensen w 2012 roku.
W DMŚJ Dania zdobywa regularnie medale, ale od 2013 roku nie ma złota. W ostatnich sezonach następcy Hansa Nielsena czy Ole Olsena mogli nabawić się kompleksu Polaków, którzy wygrali pięć finałów DMŚJ z rzędu. Następców wybitnych Duńczyków ciężko wypatrywać. Szanse na dołączenie do światowej czołówki mają Mikkel Michelsen i Anders Thomsen. Wśród juniorów byli co prawda w czołówce IMŚJ Andreas Lyager, Patrick Hansen czy Frederik Jakobsen. Pytanie czy są to żużlowcy na miarę wielkich duńskich mistrzów speedwaya?

ZOBACZ WIDEO Adam Kszczot w nowej roli. Został wydawcą WP SportoweFakty

Kariery Duńczyków - w przeciwieństwie do Polaków - nie nabierają tempa w wieku 20-21 lat. Nawet Nicki Pedersen nie święcił sukcesów jako junior, a później stał się jednym z najbardziej utytułowanych duńskich żużlowców w historii. Być może podobnie będzie z Michelsenem czy Thomsenem, a także Leonem Madsenem, który zapomniał już o tym, jak był młodzieżowcem i blisko trzydziestki wdarł się do czołówki, na razie europejskiej, ale być może wkrótce światowej. - W Danii jest tendencja, że żużlowcy nie muszą sięgać po sukcesy w wieku juniorskim. Nie robił tego nawet Pedersen. Oni faktycznie rozwijają się nieco później - potwierdza Krzysztof Cegielski.

Czas pokaże, czy skandynawski żużel przeżywa chwilowy kryzys, czy też jest to stała tendencja spadkowa. Wystarczy spojrzeć, kto w ostatnich latach zdobywał tytuły mistrzowskie. Amerykanin, Australijczyk oraz Brytyjczyk, który sam przyznaje, że płynie w nim australijska krew. Skandynawowie są wyraźnie w odwrocie i na zmianę kursu szybko się nie zanosi.

Komentarze (8)
avatar
RECON_1
16.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie pamiętam by kiedykolwiek się rozczulano nad nieobecnościa Polaków wśród medalistow, teraz nastała nasza epoka i trzeba to wykorzystać póki się rolę nie odwroca. 
avatar
Don Diego SKS START
11.11.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A co tam Szwedzi czy Duńczycy....czas na Polaków!!!! 
krzysiek.n
11.11.2018
Zgłoś do moderacji
2
2
Odpowiedz
Mam kilka uwag. Żużel jest drogi i nikt nie zmusi żadnej federacji do zwiększenia inwestycji. Nstp. Cegielski taki zachwycony naszymi medalami to ręcze mu że niedługo będzie ich jeszcze więcej. Czytaj całość
omniscient
11.11.2018
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
I pomyśleć że w Polsce też są głosy by osłabić Ekstraligę wprowadzając KSM lub likwidując obowiązek Polaków w składzie... 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.