KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zawodnicy z Wawrowa najlepsi w niecodziennych zawodach w Stanowicach

Co roku w Stanowicach odbywają się dwie imprezy miniżużlowe. Jedną z nich jest Turniej Mikołajkowy. W sobotę miała miejsce 23. jego edycja, w której triumfowali Kevin Nycz i Bartosz Lewandowski.

Marcin Malinowski
Marcin Malinowski
Turniej Mikołajkowy w Stanowicach WP SportoweFakty / Dawid Lis / Turniej Mikołajkowy w Stanowicach
19 zawodników zjechało do podgorzowskich Stanowic. Wśród nich znaleźli się nie tylko Polacy z pobliskiego Wawrowa, ale też z Gdańska czy Bydgoszczy, jak również zagraniczni goście z Niemiec i Czech. W ramach XXIII Turnieju Mikołajkowego rozegrano po 10 wyścigów w klasach 50cc i 80cc. W biegach pokazowych prezentował się z kolei Jakub Rękawek.

Dość nieoczekiwanie w stawce pojawił się znany już ze startów na 250-tkach Krzysztof Lewandowski. - Kończę karierę miniżużlową. Trzy lata temu tutaj były moje pierwsze zawody na większych motocyklach, 80-125cc, więc tutaj chciałem też zakończyć. To miejsce jest dla mnie bardzo sentymentalne i dziękuję, że mogłem tu przyjechać - powiedział wychowanek BTŻ Polonii Bydgoszcz, który po biegu dodatkowym wywalczył sobie drugie miejsce. Teraz będzie startował w zawodach w klasie 250cc i trenował na normalnym motocyklu w barwach klubu z Gniezna. Nie jest jednak jeszcze pewne, gdzie zda licencję "Ż".

Mówi się, że tor w Stanowicach jest bardzo trudny dla młodych adeptów, ale to właśnie dlatego przyjeżdżają oni się na nim ścigać. - Zawodnicy z dużych torów bardzo sobie chwalą, że tu jest dopiero nauka - zdradził Marian Piaskowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sportu w Stanowicach, gospodarza zawodów. Emocji i mijanek nie brakowało, ale byli też tacy, którzy borykali się z problemami sprzętowymi.

Doszło też do awarii, przez którą adepci startowali w niecodziennych warunkach. W piątym biegu klasy 50cc (naprzemiennie odbywały się po dwa wyścigi z każdej kategorii) taśmę zerwał Filip Bęczkowski, ale razem z nią zabrał jeden ze słupków maszyny startowej. - Mogliśmy jechać na chorągiewkę, ale uznałem, że światło będzie dla nich łatwiejsze - mówił legendarny jeździec Stali Gorzów Bogusław Nowak, który sędziował turniej.

Wszyscy zawody skończyli szczęśliwie, bez urazów i z mnóstwem uśmiechu, który wywołały pamiątkowe medale, różnego rodzaju prezenty i słodycze, a ci, którzy wdrapali się na podium dodatkowo wznieśli puchary. W klasie 50cc triumfował Kewin Nycz z JUST FUN GUKS Speedway Wawrów, który jechał w obu kategoriach, a na 80-tkach wygrał Bartosz Lewandowski, który ma za sobą zwycięstwo w cyklu turniejów zawodników bez licencji.

- To nauka dla młodych zawodników. Turniej Mikołajkowy jest uhonorowaniem całego sezonu dla tych dzieci. Niech mają takie podziękowanie. Walki nie brakuje. Chłopcy są dobrze przygotowani. Cieszymy się, że rozgrywamy to w obsadzie międzynarodowej. Jest duży postęp u zawodników, którzy byli tu wiosną, a nasz tor w Stanowicach jest bardzo trudny - ocenił Marian Piaskowski.

To jednak nie koniec miniżużlowych emocji w tym roku. W niedzielę (9 grudnia) o 12 w Kostrzynie wystartuje IV Miniżużlowy Trening Mikołajkowy.

Wyniki:
 
Klasa 50cc:
1. Kewin Nycz (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 12 (3,3,3,3)
2. Joel Shueck (Niemcy) - 9 (2,1,3,3)
3. Filip Bęczkowski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 8+3 (3,2,3,u)
4. Marek Peter (Czechy) - 8+2 (1,2,2,3)
5. Jakub Lewandowski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 7 (2,3,d,2)
6. Lenard Lueth (Niemcy) - 5 (1,1,1,2)
7. Dorian Biedrzycki (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 4 (d,ns,2,2)
8. Witold Sawicki (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 4 (0,2,1,1)
9. Johannes Uebl (Niemcy) - 1 (0,0,0,1)

Klasa 80cc:
1. Bartosz Lewandowski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 12 (3,3,3,3)
2. Krzysztof Lewandowski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) - 9+3 (d,3,3,3)
3. Mikołaj Krok (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów)-  9+2 (3,1,2,3)
4. Igor Sawicki (GKŻ Wybrzeże Gdańsk) - 7 (2,2,1,2)
5. Krystian Gręda (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 6 (2,3,1,d)
6. Adam Niejeschleba (Czechy) - 6 (1,1,2,2)
7. Kewin Nycz (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 5 (2,2,0,1)
8. Filip Bęczkowski (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 3 (1,0,2,0)
9. Paul Jose Wende (Niemcy) - 2 (0,w,1,1)
10. Kacper Woźniak (JUST FUN GUKS Speedway Wawrów) - 1 (0,0,0,1)

ZOBACZ WIDEO Jamróg: Nie mam wyrobionej marki. Wciąż muszę coś komuś udowadniać
Czy uważasz, że takie turnieje powinny się odbywać?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
 • toster Zgłoś komentarz
  A pamięta ktoś jeszcze tego zawodnika Krzysztof Wozignój co w latach 80 uzyskał licencje żużlową?
  • Alibaba Zgłoś komentarz
   O i to jest prawdziwy sport, a nie ten cyrk z tłumikami, krzywymi bandami, sponsorami, czapeczkami, bidonami i chooooj wie z czym jeszcze. Dziś jedzie tu, jutro tam i w dooopie ma wszystko i
   Czytaj całość
   wszystkich, byle kasa się zgadzała.
   • Rusek-Zacisze Zgłoś komentarz
    Adam Niejesc chleba ale dobrze jezdzic, mozna i tak, ja malo jesc duzo pic debowego-mocnego ;)
    • yes Zgłoś komentarz
     6. Adam Niejeschleba (Czechy) - 6 (1,1,2,2) ten Niejeszchleba trafi może kiedyś do polskiej ligi ;) Przypomniał mi się: Adrian Ojczenasz (Bydgoszcz) ur. 21.04.1994 licencja 2010.
     • D-W-R Zgłoś komentarz
      Pan Marian to wielki człowiek żużla, [b]dwa razy w roku[/b] (są jeszcze wielkanocne) organizuje zawody dla przyszłych Zmarzlików, Gollobów i Dudków :) Moim zdaniem za mało doceniamy
      Czytaj całość
      takich ludzi, przecież wielcy żużlowcy nie pojawili się znikąd i nagle zaczęli latać na motocyklach. To wszystko zaczyna się za dzieciaka, a taki Marian Piaskowski wielce przyczynia się do rozwoju tego sportu. Proponuję docenić go i zrobić z nim wywiad, powiedziałby wiele ciekawych, a może też kontrowersyjnych rzeczy o polskim żużlu. [b]Panie Marianie, szacun![/b]
      • ROW Lethwei Zgłoś komentarz
       Parę lat wstecz, w Pile, rozgrywano podobny turniej ale na 500kach.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×