Żużlowa mapa Polski. Kolejarz Opole: Kiedyś mieli mistrza świata, teraz chcą odbudować renomę klubu

WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Kolejarz Opole - Stal Rzeszów
WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Kolejarz Opole - Stal Rzeszów

Największe sukcesy opolskiego klubu przypadają na początek lat 70. Oprócz zdobycia pierwszego medalu DMP indywidualny triumf odniósł opolanin Jerzy Szczakiel. Był pierwszym polskim żużlowcem, który zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu.

NAJWIĘKSZE SUKCESY

Kolejarz Opole pierwszy raz w polskiej lidze wystartował w 1961 roku. Na początku lat siedemdziesiątych opolanie odnieśli największy sukces w historii klubu. Opolski zespół w składzie z m.in. Jerzym Szczakielem, Zygfrydem Friedkiem i Franciszkiem Stachem zdobył brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Złoto padło łupem ROW-u Rybnik, natomiast srebro zdobył Śląsk Świętochłowice.

Jak się później okazało, był to jedyny sukces drużynowy Kolejarza Opole. W następnych sezonach opolanie do powtórzenia swojego osiągnięcia zbliżyli się jeszcze kilka razy. Blisko byli w latach 1975-1976 i 1982, kiedy to zajmowali czwartą pozycję w lidze.

NAJWIĘKSZA LEGENDA

Pierwszy polski indywidualny mistrz świata, wychowanek Kolejarza Opole. Największą legendą opolskiego klubu jest niewątpliwie Jerzy Szczakiel. Przez całą żużlową karierę reprezentował klub z Opola. Największy sukces osiągnął w 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, kiedy to za swoimi plecami zostawił m.in. Zenona Plecha i Ivana Maugera i został pierwszym polskim indywidualnym mistrzem świata.

Jerzy Szczakiel w swojej kolekcji ma również złoty medal mistrzostw świata par. Wraz z Andrzejem Wyglendą, wygrywając wszystkie biegi podwójnie nie dali szans swoim rywalom i odnieśli pewne zwycięstwo. Co ciekawe, Szczakiel nigdy nie został indywidualnym mistrzem Polski. Tytuł ten udało zdobyć się innemu wychowankowi Kolejarza Opole - Wojciechowi Załuskiemu.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z HISTORII KLUBU

1961 - pierwszy sezon w polskiej lidze

Na początku lat sześćdziesiątych Kolejarz Opole po raz pierwszy został zgłoszony do występów w lidze. Pierwszy rok startów nie był dla klubu udany, ponieważ w całym sezonie opolanie tylko raz zdołali pokonać przeciwnika. Kolejarz zamknął ligową tabelę, jednak dla kibiców najważniejsze było to, że w końcu doczekali się ligowych emocji.

1969 - awans do najwyższej klasy rozgrywkowej

Był to pierwszy w historii awans opolskiego zespołu. Opolanie wygrali rozgrywki drugoligowe przed m.in. Unią Leszno i Unią Tarnów. 

1973 - mistrzostwo świata Szczakiela i spadek klubu

Z jednej strony Jerzy Szczakiel cieszył się ze zdobycia tytułu indywidualnego mistrza świata, a z drugiej smucił się spadkiem Kolejarza do niższej klasy rozgrywkowej. Po spadku drużynę objął trener Marian Spychała i pod jego wodzą opolanie po roku startów w drugiej lidze powrócili do pierwszej ligi.

2005 - spadek z pierwszej ligi

Kolejarz Opole w sezonie 2005 był najsłabszą drużyną w pierwszej lidze. Klub zakończył rozgrywki na ostatniej pozycji i spadł do drugiej ligi i od tego momentu niezmiennie rywalizuje na najniższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.

2015 - Kolejarz znika z żużlowej mapy Polski

Po raz pierwszy od 1961 roku drużyna z Opola nie wystartowała w rozgrywkach ligowych. Klub nie dostał licencji z powodu problemów finansowych i kibiców czekał rok przerwy od żużla.

OK KOLEJARZ OPOLE DZISIAJ

Nadchodzący sezon będzie pierwszym od wielu lat, w którym to opolanie będą głównym faworytem do awansu. Od momentu objęcia rządów w klubie przez prezesa Grzegorza Sawickiego sytuacja opolskiego żużla uległa poprawie. Zespół nie boryka się z problemami finansowymi i ma dobrą opinie w środowisku żużlowym. Ponadto w dalszym ciągu drużyna będzie wspierana przez sponsora tytularnego. Głównym celem na nadchodzące lata jest odbudowa renomy Kolejarza.

ZOBACZ WIDEO Wielcy żużlowi mistrzowie ślą życzenia dla Tomasza Golloba

Źródło artykułu: