Żużel. Niełatwo zostać mistrzem. Zaskakujący lider klasyfikacji zwycięzców

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Fogo Unia Leszno świętuje trzeci tytuł z rzędu
WP SportoweFakty / Jakub Brzózka / Na zdjęciu: Fogo Unia Leszno świętuje trzeci tytuł z rzędu
zdjęcie autora artykułu

W minionym sezonie w jedenastu państwach przeprowadzone zostały drużynowe rozgrywki. W dziewięciu z nich wyłoniony został mistrz kraju. Statystyki pokazują, że droga do zwycięstwa nigdy nie jest usłana różami.

Liga domeną Europejczyków

Rozgrywki ligowe wszędzie tam, gdzie są rozgrywane, dostarczają wielu emocji. Niezależnie od tego, ile zespołów bierze w nich udział. Łącznie na całym świecie ścigano się w ramach 22 lig, wliczając w to niższe poziomy.

Nie wszystkie udało się jednak dokończyć. W Słowenii podjęto próbę reaktywacji rozgrywek ligowych, ostatecznie przeprowadzono jednak jedynie połowę zaplanowanych meczów. AMD Krsko odjechało dwa spotkania, natomiast AMTK Lublana i ST Lendava po jednym.

Zmagania zespołowe po raz kolejny odbyły się także w Stanach Zjednoczonych, ale nie mają one rangi mistrzostw kraju. To pokazuje, że liga jest domeną Europejczyków. Przygotowaliśmy zestawienie obejmujące złotych medalistów DM w poszczególnych krajach. Zespoły uszeregowane zostały według procentu wygranych meczów - lider klasyfikacji jest dużym zaskoczeniem.

Czytaj także: Kalendarz SGP dobry dla polskich kibiców. Otwarcie i zwieńczenie cyklu nad Wisłą

Czeska Extraliga: AK Marketa Praga (25 proc. zwycięstw)

W Czechach w rozgrywkach Extraligi startują cztery zespoły, które rywalizują ze sobą w formie czwórmeczów. Każdy z uczestników gości na swoim obiekcie dwie rundy. Zmagania u naszych południowych sąsiadów były bardzo wyrównane. Przed ostatnim turniejem trzy ekipy miały jeszcze realne szanse na złoto.

Ostatecznie mistrzem kraju została AK Marketa Praga. To 34. tytuł zespołu z Pragi, biorąc pod uwagę całą historię zmagań w Czechosłowacji i Czechach. Co ciekawe, stołeczny klub startował wyłącznie z krajowymi zawodnikami w składzie.

Prażanie odnieśli zwycięstwa w zaledwie dwóch rundach. Ponadto trzy razy zajmowali drugie miejsce, dwukrotnie trzecie i raz ostatnie. Ponadto w I lidze najlepsze były rezerwy Markety Praga.

ZOBACZ WIDEO Przepis na sukces Wiktora Lamparta. Junior Motoru przeszedł na wegetarianizm

Skład drużyny: Josef Franc, Matej Kus, Ondrej Smetana, Jan Kvech, Michal Skurla, Petr Chlupac, Pavel Cermak, Daniel Klima, Lukas Vinter, Pavel Kuchar

Zwycięzca I ligi czeskiej: AK Marketa Praga II

Liga rosyjska: Wostok Władywostok (50 proc. zwycięstw)

W Rosji, podobnie jak w Czechach, w rozgrywkach startują zaledwie cztery zespoły. Tutaj jednak rywalizacja toczy się na zasadach dwumeczów. W rundzie zasadniczej każdy odjeżdża po sześć spotkań. Następnie dwie najlepsze ekipy trafiają do finału, dwie pozostałe jadą natomiast o trzecie miejsce.

Warto podkreślić, że w tym sezonie liga ponownie otworzyła się na obcokrajowców. Każdy klub w meczu mógł wystawić jednego zawodnika zagranicznego.

Mistrzem kraju został Wostok Władywostok, który po rundzie zasadniczej zajmował drugie miejsce. W finale zawodnicy z dalekiego wschodu mierzyli się z Mega-Ładą Togliatti. Na stadionie im. Anatolija Stiepanowa zaliczyli nieznaczną porażkę (44:48), a w rewanżu wręcz zdemolowali swoich rywali (62:27).

W całym sezonie zapisali na swoim koncie cztery wygrane i cztery porażki, a w wywalczeniu złota pomogli dwaj Polacy - Norbert Kościuch i Krzysztof Buczkowski. W I lidze natomiast najlepszy był SK Sterlitamak.

Skład drużyny: Nikita Korowko, Mark Karion, Norbert Kościuch (Polska), Witalij Kotlar, Siergiej Łogaczow, Paweł Łaguta, Grigorij Łaguta, Krzysztof Buczkowski (Polska), Wasilij Krasnokutskij, Artiom Łaguta, Andrzej Lebiediew (Łotwa)

Zwycięzca I ligi rosyjskiej: SK Sterlitamak

Duńska Metal Speedway League: Team Fjelsted (53,8 proc. zwycięstw)

W Danii rozgrywki toczą się na trzech poziomach, przy czym drugi i trzeci przeznaczone są przede wszystkim dla krajowych zawodników. W Metal Speedway League wystąpiło natomiast sześć zespołów. Najpierw odbyła się runda zasadnicza, następnie faza play-off, a po niej Superfinał z udziałem czterech ekip.

Po mistrzostwo dość niespodziewanie sięgnęło Fjelsted, które po pierwszym etapie zajmowało dopiero piątą pozycję. Udane występy w decydującej fazie rozgrywek okazały się kluczowe. Bohaterami zespołu byli Peter Kildemand i Anders Thomsen.

Biorąc pod uwagę całe rozgrywki, Team Fjelsted zapisało na swoim koncie 7 zwycięstw, remis i 5 porażek, co daje 53,8 proc. wygranych meczów. Na dwóch pozostałych poziomach triumfowały Esbjerg B i Fjelsted C.

Skład drużyny: Benjamin Basso (Niemcy), Peter Kildemand, Steve Worrall (Wielka Brytania), Anders Thomsen, Aleksandr Łoktajew (Ukraina), Mark Riss (Niemcy), Emil Engstroem, Frederik Jakobsen, Jason Joergensen, Christian Thaysen, David Bellego (Francja), Troy Batchelor (Australia)

Zwycięzca Division 1: Esbjerg B Zwycięzca Division 2: Fjelsted C

Brytyjska Premiership: Swindon Robins (64,3 proc. zwycięstw)

Rozgrywki w lidze brytyjskiej należą do najbardziej rozbudowanych ze wszystkich. Drużyny biorą tutaj także udział w Premiership Supporters Cup. W niższych klasach rozgrywkowych zespoły startują w Knockout Cup i Pucharze Ligi.

Na najwyższym poziomie po mistrzostwo sięgnęło Swindon Robins, które w finale nie dało szans Ipswich Witches. W ciągu całego sezonu przez drużynę przewinęła się spora grupa zawodników. Poniższe zestawienie obejmuje żużlowców, którzy przynajmniej raz (również w roli gościa) wystąpili w barwach "Rudzików" w meczu ligowym.

18 spośród 28 spotkań w Premiership ekipa Swindon Robins rozstrzygnęła na własną korzyść. Do historii przeszedł Ellis Perks, który jako pierwszy zawodnik zwyciężył w jednym sezonie na wszystkich trzech poziomach w Wielkiej Brytanii.

Skład drużyny: Brady Kurtz, Jason Doyle, Troy Batchelor, Nick Morris, Kevin Doolan (wszyscy Australia), Rasmus Jensen, Claus Vissing (obaj Dania), Tobiasz Musielak, Dawid Lampart (obaj Polska), David Bellego (Francja), Ricky Wells (USA), Adam Ellis, Ellis Perks, Paul Starke, James Shanes, Zach Wajtknecht, Kyle Newman (wszyscy Wielka Brytania)

Zwycięzcy pozostałych rozgrywek: Championship: Leicester Lions National League: Leicester Lion Cubs --- Premiership Supporters Cup: Swindon Robins Tarcza Premiership: Poole Pirates Championship KOC: Redcar Bears Tarcza Championship: Leicester Lions National League KOC: Leicester Lion Cubs National Trophy: Kent Kings

Niemiecka Speedway Bundesliga: MSC Brokstedt (66,7 proc. zwycięstw)

Zmagania w Niemczech są okrojone. Bierze w nich udział pięć zespołów, które w rundzie zasadniczej rywalizują ze sobą tylko raz (nie ma rundy rewanżowej). Następnie dwie najlepsze ekipy odjeżdżają dwumecz finałowy.

Tym razem po trzecie mistrzostwo w historii sięgnęło MSC Brokstedt, a finał był interesujący z AC Landshut. W pierwszym meczu padł remis, a w rewanżu dopiero pod koniec "Wikingowie" zapewnili sobie triumf. Jedynej porażki w sezonie MSC Brokstedt doznało na otwarcie, właśnie z AC Landshut. Ponadto zaliczyli jeden remis, co w ostatecznym rozrachunku daje 66,7 proc. zwycięstw.

W walce o złoto "Wikingom" pomogli Bartosz Smektała i Rune Holta. Na drugim poziomie rozgrywek (Speedway Team Cup) triumfowała ekipa Guestrow Torros.

Skład drużyny: Rene Bach (Dania), Timo Lahti (Finlandia), Rune Holta, Bartosz Smektała (obaj Polska), Geert Bruinsma (Holandia), Kai Huckenbeck, Norick Bloedorn, Lukas Fienhage, Max Dilger, Danny Maassen, Niels-Oliver Wessel (wszyscy Niemcy)

Zwycięzca Speedway Team Cup: Guestrow Torros

Szwedzka Elitserien: Eskilstuna Smederna (68,2 proc. zwycięstw)

15 zwycięstw w 22 meczach to dorobek drużyny Eskilstuna Smederna, która w tym roku została mistrzem Szwecji. Co ciekawe, po rundzie zasadniczej zespół ten zajmował dopiero czwartą pozycję i walkę w fazie play-off musiał rozpocząć od ćwierćfinałów (przeznaczonych dla ekip z miejsc 3-6).

W rundzie finałowej fantastyczną formę zaprezentował Gleb Czugunow i to on był jednym z ojców sukcesu Smederny. Barw tego zespołu broniło trzech Polaków: Przemysław Pawlicki, Adrian Miedziński i Mateusz Szczepaniak.

W Szwecji ścigano się także w Allsvenskan i Division 1. Zwycięstwa na tych poziomach rozgrywek odniosły Griparna Nykoeping i Masarna B Avesta.

Skład drużyny: Gleb Czugunow (Rosja), Michael Jepsen Jensen (Dania), Andrzej Lebiediew (Łotwa), Przemysław Pawlicki, Adrian Miedziński, Mateusz Szczepaniak (wszyscy Polska), Fredrik Lindgren, Pontus Aspgren, Linus Ekloef, Daniel Henderson, Alexander Woentin (wszyscy Szwecja)

Zwycięzca Allsvenskan: Griparna Nykoeping Zwycięzca Division 1: Masarna B Avesta

Liga norweska: Elgane MK (75 proc. zwycięstw)

W Norwegii do rozgrywek przystąpiło pięć zespołów. W ramach ligi przeprowadzono cztery rundy z udziałem wszystkich ekip. Zdecydowanie najlepsze było Elgane MK, które odniosło trzy zwycięstwa i raz zajęło drugą pozycję, przegrywając z Oslo MK.

W barwach mistrzów kraju startowało dwóch najlepszych obecnie norweskich żużlowców - Glenn Moi i Lasse Frederiksen. Drugi z nich zanotował oszałamiającą, nawet jak na krajowe warunki, średnią na poziomie 2,842 pkt/bieg. Skład uzupełnił Espen Sola.

Warto podkreślić, że w lidze norweskiej ścigało się dwóch Polaków - Rafael Evensen oraz Tomasz Fryza. Obaj pojawili się także na polskich torach przy okazji zawodów amatorskich.

Skład drużyny: Lasse Frederiksen, Glenn Moi, Espen Sola

Polska PGE Ekstraliga: Fogo Unia Leszno (88,9 proc. zwycięstw)

Fogo Unia Leszno wyrosła na dominatora w polskiej PGE Ekstralidze. Podopieczni Piotra Barona sięgnęli po trzeci tytuł z rzędu, a na uwagę zasługuje styl, w jakim "Byki" tego dokonały.

W 18 meczach zawodnicy z Leszna odnieśli zaledwie jedną porażkę, kiedy po zaciętym pojedynku niespodziewanie ulegli na wyjeździe truly.work Stali Gorzów 44:46. Ponadto leszczynianie odnotowali remis w Grudziądzu.

To daje Fogo Unii oszałamiający wynik - 88,9 proc. wygranych meczów. Co ciekawe, nie jest to najlepszy wynik spośród wszystkich rozgrywek w najwyższej klasie.

Skład drużyny: Emil Sajfutdinow (Rosja), Jaimon Lidsey, Brady Kurtz (obaj Australia), Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki, Bartosz Smektała, Jarosław Hampel, Dominik Kubera, Szymon Szlauderbach (wszyscy Polska)

Zwycięzca Nice I Ligi Żużlowej: PGG ROW Rybnik Zwycięzca Polskiej 2. Ligi Żużlowej: ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Fińska SM-Liiga: Mad-Croc Speedway (100 proc. zwycięstw)

Nikt nie sięgnął po mistrzostwo kraju w stylu, w jakim dokonała tego ekipa Mad-Croc Speedway w Finlandii. Rozgrywki fińskiej SM-Liigi przeszły zimą sporą rewolucję - liczba uczestników wzrosła ponad dwukrotnie, a czwórmecze zastąpione zostały turniejami z udziałem pięciu ekip.

Każdy z uczestników brał udział w pięciu rundach. Komplet zwycięstw zanotowali zawodnicy z Kuusankoski. W zespole startowali Timo Lahti i Tero Aarnio, a więc dwaj najlepsi fińscy żużlowcy. Ta drużyna była skazana na sukces.

Warto dodać, że komplet zwycięstw w rozgrywkach drużynowych wywalczyli także zawodnicy Santa Maria Aces. Zmagania w ramach Perris Team Racing nie są jednak oficjalnymi rozgrywkami, dlatego zostało odnotowane to jedynie w formie ciekawostki. Na tę chwilę nie ma szans, aby w USA powołane zostały do życia rozgrywki ligowe.

Średnio, aby zostać mistrzem kraju należy zwyciężyć w 65,8 proc. spotkań. To pokazuje, jak trudne zadanie czeka przyszłych triumfatorów rozgrywek.

Skład drużyny: Timo Lahti, Teemu Lahti, Tero Aarnio, Niko Siltaniemi (wszyscy Finlandia), Davis Kurmis (Łotwa), Wadim Tarasienko (Rosja)

Źródło artykułu:
Czy Fogo Unia Leszno zostanie mistrzem Polski w sezonie 2020?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (1)
avatar
Wódka 07
6.11.2019
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
"Skład drużyny: Benjamin Basso (Niemcy)"  Benjamin Basso jest Duńczykiem