Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Gratka dla fanów historii żużla. Wyjątkowe archiwum sięga roku... 1932!

Jeszcze kolejne pokolenia wiele będą zawdzięczać panu Romanowi, który stworzył ogromną bazę wyników żużlowych rangi mistrzostw Polski.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Wypełnianie programu żużlowego / Wypełnianie programu żużlowego
Kilka kliknięć przenosi nas do żużlowej przeszłości. Strona internetowa speedwayw.pl autorstwa pana Romana Lacha to imponujące archiwum ze szczegółowymi wynikami. Najstarsze dane pochodzą sprzed II wojny światowej!

- Otwarcie strony nastąpiło chyba na przełomie 2001/2002. Informacje pochodziły wówczas głównie z Tygodnika Żużlowego, Speedway Rewii itp. czasopism - opowiedział nam autor strony internetowej.

Archiwum stanowi cenne źródło informacji dla dziennikarzy, statystyków oraz kibiców, dla których może być to zajawka na kolejne dni bez żużla. Sam często przeglądam wyniki zawodów, które zapadły głęboko w mojej pamięci.

ZOBACZ WIDEO Krzysztof Cugowski: Żużel jest sportem, który powinien najszybciej wrócić na stadiony
Co ciekawe, pan Roman Lach zainspirował się zagraniczną stroną internetową o podobnym charakterze. - Pomysł na prowadzenie strony zrodził się w czasach "telefonicznych połączeń modemowych" czyli ok 1998 roku w momencie gdy natrafiłem na stronę Andersa Aberg'a - zdradził.

- Ta strona wydała mi się prosta w budowie, ale jednocześnie niosąca wiele informacji. Nie miała tzw."fajerwerków" co w przypadku transmisji połączeniami telefonicznymi stanowiło wielką zaletę. Ponieważ w tym czasie posiadałem już trochę wyników imprez żużlowych w formie elektronicznej, więc rozpocząłem przygotowania do stworzenia podobnej strony na temat "Żużla w Polsce" - wyjaśnił pan Roman.

Jak dowiadujemy się z opisów na stronie, wiele osób zaangażowało się w projekt budowy żużlowego archiwum. A co najważniejsze, zbiór będzie się poszerzał, gdy wystartują kolejne rozgrywki. - W tej chwili źródło informacji to już głównie skany programów żużlowych, gazet i lokalnych czasopism przesyłane mi przez internautów, kibiców żużla z najróżniejszych części kraju i z zagranicy - dodał autor strony.

Czy często wracasz do archiwalnych wyników żużlowych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×