Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Żużel. Koronawirus. Ich celem jest zamknąć bramy stadionów przed wirusem

W najbliższy piątek nadejdzie wyczekiwany przez wszystkich start sezonu w PGE Ekstralidze. Wszystko wydaje się być dopięte na ostatni guzik. Odpowiedzialna rola należy do świeżo powołanych komisarzy sanitarnych, którzy już rozpoczęli swoją pracę.
Bartosz Komsta
Bartosz Komsta
Praga, Czechy Getty Images / Gabriel Kuchta / Praga, Czechy

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Ostatni tydzień przed startem ligi przyniósł wiele transferowych niespodzianek. Migracja zawodników pomiędzy klubami nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa, gdyż każdy z bohaterów ostatnich dni przeszedł w swoich macierzystych klubach testy na obecność wirusa Sars-CoV 2. Przypomnijmy, że wszyscy badani zawodnicy uzyskali wynik negatywny.

Samo wykonanie testów jedynie zapoczątkowało wewnątrzklubową profilaktykę przeciwwirusową. Utworzono szereg procedur, które muszą być przeprowadzone, aby najzwyklejszy trening mógł się odbyć, nie mówiąc już o oficjalnych zawodach. Na straży przestrzegania tych procedur stoi specjalnie powołany w każdym klubie na tę okazję komisarz sanitarny. 

W Regulaminie Sanitarnym Polskiego Związku Motorowego czytamy, że osoba pełniąca funkcję KdS powinna posiadać podstawową wiedzę na tematy profilaktyki sanitarnej i postępowania w stanie epidemii według wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. 

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Leigh Adams

W praktyce funkcję tę mogą pełnić np. ratownicy medyczni lub lekarze, którzy podczas swojej codziennej pracy wielokrotnie mieli okazję zaznajamiać się z ministerialnymi wytycznymi i wdrażać je podczas dyżurów. Tak jest np. w Rzeszowie, gdzie nad wszystkim czuwa ratownik medyczny pracujący w zawodzie od 14 lat. Podobnie jest w Zielonej Górze.

Regulamin Sanitarny PZM określa również m.in. czas pracy komisarzy sanitarnych podczas zawodów i treningów organizowanych na danym obiekcie. Muszą się pojawić na stadionie minimum dwie godziny przed rozpoczęciem treningu, sześć godzin przed zawodami i pozostać obecnymi po ich skończeniu aż do momentu wypełnienia wszystkich swoich obowiązków. Bez wątpienia jest to rola absorbująca dużo czasu.

Żużlowcy Rzeszowskiego Towarzystwa Żużlowego na tor wyjadą ponownie w poniedziałek. Następne sesje zaplanowano kolejno na wtorek i środę. Do reszty zespołu ma dołączyć m.in. kapitan RzTŻ Patryk Rolnicki, który nie pojawił się w Rzeszowie w tym tygodniu z powodów rodzinnych. 

Do głównych zadań komisarzy sanitarnych należy kontrola temperatury osób wchodzących do parku maszyn oraz pilnowanie, aby ich liczba ani przez moment nie przekroczyła dopuszczalnej. Do ich obowiązków należy również sprawdzenie czy organizator zawodów zapewnił środki dezynfekcyjne i kosze na śmieci w obrębie parku maszyn, strefy toru oraz wewnątrz toru. Komisarze sanitarni muszą również bacznie pilnować, aby pracujący podczas zawodów mechanicy i osoby funkcyjne utrzymywali od siebie bezpieczną odległość i mieli założone maseczki ochronne oraz rękawiczki. W ich kwestii leży również sprawdzenie, czy szatnie są zabezpieczone przed korzystaniem z pryszniców i przebieralni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy uważasz, że stanowisko komisarza sanitarnego jest dobrym pomysłem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×