Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Grand Prix. Magiczny wieczór we Wrocławiu. Wygrał Janowski. Zmarzlik trzeci [RELACJA]

Cudowny finał wspaniałego weekendu we Wrocławiu. Maciej Janowski wygrał 2. rundę Grand Prix na Olimpijskim. Trzeci był mistrz świata, Bartosz Zmarzlik. Polaków rozdzielił na podium Tai Woffinden. Janowski został nowym liderem cyklu SGP 2020.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Maciej Janowski WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Maciej Janowski
Co to był za wieczór w wykonaniu wychowanka wrocławskiej Sparty! Maciej Janowski w drodze po zwycięstwo w drugiej rundzie tegorocznego Grand Prix potknął się tylko raz. W rundzie zasadniczej był w jednym z wyścigów trzeci, ale to i tak finalnie nie miało znaczenia na jego końcowy rezultat.

Janowski był jak w transie. Niesiony dopingiem miejscowych wrocławskich kibiców wykorzystywał znajomość toru na Stadionie Olimpijskim. Gdy przeciwnicy starali się mu przeszkodzić, on wykorzystywał swoją wiedzę na temat owalu przy Paderewskiego i kolejne argumenty wyciągał jak asy z rękawa. Budował przewagę, odjeżdżał, fragmentami można było mieć wrażenie, że bawi się z przeciwnikami. Wielki finał był tylko wyśmienitym zwieńczeniem bardzo udanych zawodów Macieja Janowskiego.

Zanim jednak rozpoczęły się sobotnie zawody mieliśmy ciąg dalszy dyskusji o kontrowersyjnych oponach firmy Anlas, których używali m.in. najlepsi w piątek Artiom Łaguta i Maciej Janowski.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga. Patryk Dudek zmierzył się z quizem!

- W opinii zawodników, mechaników, tunerów ta opona jest zbyt miękka. Mitas balansuje na granicy twardości 70 shortów, a w Anlas czuć różnicę w rękach - przyznał w studio Canal+ Krzysztof Cegielski, demonstrując jednocześnie pomiarem ową różnicę. Obie opony mają jednak homologację FIM-u. - To nie jest problem zawodników, ale firmy, która kombinuje, będąc partnerem FIM i BSI, wypuściła produkt, który moim zdaniem nie spełnia wymogów regulaminowych. Tym bardziej czują się czyści, bo są partnerem FIM - dodał Cegielski.

Paul Bellamy wiceprezes ds. sportów motorowym w IMG nie widzi żadnego problemu w kwestii używania przez zawodników opon Anlas. - Nie ma żadnych kontrowersji i protestów. Łaguta, Janowski byli świetni, ale inni zawodnicy korzystający z opon Anlas nie dotarli nawet do półfinałów. Przed sezonem homologowanych zostało aż sześć marek opon. Firma, do której są zastrzeżenia, jest naszym partnerem od trzech lat - powiedział w wywiadzie z Canal+ Bellamy.

- Śmieszy mnie ta sytuacja. Jest sześciu producentów. Każdy może jechać na tym, co chce. Anlas wysłał zapytanie do zawodników, czy chcą używać ich opon. Wielu żużlowców hamuje kontrakt z firmą Mitas. Anlas jest jednym ze sponsorów cyklu Grand Prix. Ja używam tej opony, która jest wśród sześciu posiadających homologację. W ogóle mnie to nie interesuje, niech mówią, że oszukuję - mówił w telewizyjnym wywiadzie w Canal+ Maciej Janowski, wyraźnie niezadowolony z faktu, że Łukasz Bentz nie pyta go o aspekt sportowy zawodów, a kwestie związane z kontrowersyjnymi oponami.

Po pierwszej serii startów można było mieć deja vu z piątku. Artiom Łaguta puszczał sprzęgło i jechał w swojej lidze. Szybki był również Maciej Janowski, który na otwarcie zawodów po pięknej walce strzelił na dystansie Jasona Doyle’a. Wygrał także Fredrik Lindgren, który może w piątek nie był jakoś szczególnie szybki, ale dojechał do finału i stanął na najniższym stopniu podium. Bartosz Zmarzlik, który męczył się w piątek, również w sobotę na początku nie mógł znaleźć szybkości.

W piątym wyścigu spotkali się giganci Maciej Janowski i Artiom Łaguta, a jakby tego było mało, stawkę uzupełniał mistrz świata, Bartosz Zmarzlik i jadący z dziką kartą Gleb Czugunow. Ze sporą przewagą był ulubieniec wrocławian, a Zmarzlik stoczył pojedynek o jeden punkt z Łagutą. Rosjanin ukończył wyścig na "panie", pierwszy raz w ten weekend notując inny wynik niż zwycięstwo lub drugie miejsce.

Szósty wyścig był namiastką tego, co działo się przed rokiem na Olimpijskim. Leon Madsen po starcie był czwarty, za chwilę pierwszy, by momentalnie spaść na ostatnie miejsce. Ostatecznie Duńczyk zaliczył wszystkie możliwe pozycje w tym wyścigu, a finiszował na trzeciej pozycji. Ściganie było jednak palce lizać.

Jeśli ktoś myślał, że wpadka z drugiej serii Artioma Łaguty oznacza, że żużlowy "kosmita" zszedł na ziemię i jest do pokonania, mylił się. Rosjanin w kolejnych trzech wyścigach znów powrócił na zwycięską ścieżkę. W 13 wyścigu stoczył porywający pojedynek z Leonem Madsenem. Duńczyk, przekraczając metę za Łagutą pokiwał tylko wymownie głową, jakby nie dowierzając w to jak szybki jest Rosjanin. Dj natomiast ponownie mógł zagrać Phila Collinsa i "Another Day in Paradise". Łaguta serię zasadniczą ukończył na drugim miejscu.

Sobotni turniej Grand Prix nie wyszedł Emilowi Sajfutdinowowi. Dominator z PGE Ekstraligi we Wrocławiu męczył się niesamowicie. Rundę zasadniczą zakończył z dorobkiem 6 punktów, odpadając z dalszej rywalizacji. Na dodatek mocno się potłukł po tym, jak w 20 wyścigu motocykl Czugunowa zachował się niczym krwisty rumak i młodszy z Rosjan podciął na pierwszym wirażu swojego bardziej utytułowanego rodaka. Odpadł również Leon Madsen. Duńczyk dwoił się i troił niemalże w każdym wyścigu, ale 7 punktów to nie był szczyt marzeń wicemistrza świata. Patrykowi Dudkowi również zabrakło punktu, by ścigać się w półfinałach.

Wielkim przegranym sobotniego turnieju był również Martin Vaculik. Słowak, który bryluje w najlepszej żużlowej lidze świata, w drugiej rundzie SGP zebrał zaledwie 4 punkty. Znacznie lepiej niż w piątek pojechali z kolei Max Fricke i Niels Kristian Iversen, którzy odpadli w półfinałach.

Rundę zasadniczą z 13 punktami wygrał Maciej Janowski, który potwierdził, że piątkowe drugie miejsce w finale nie było dziełem przypadku. Chwilę później trzeci wyścig z rzędu po niemrawym początku wygrał Zmarzlik i mistrz świata przypieczętował pewny awans do półfinałów z 11 punktami.

W pierwszym półfinale w cuglach zwyciężył Maciej Janowski. Polak, podobnie jak w poprzednich startach wystrzelił spod taśmy i pomknął po pewną wygraną. W finale drugi dzień z rzędu znalazł się także Fredrik Lindgren. Szwed znów wymęczył awans, ale wszedł do najważniejszego wyścigu dnia.

Drugi półfinał był kwintesencją speedwaya. Porywający pojedynek stoczyli mistrzowie świata Tai Woffinden i Bartosz Zmarzlik. Tasowali się niesamowicie, a ostatecznie na mecie pierwszy zameldował się Brytyjczyk. Walkę z tyłu oglądał Artiom Łaguta. Nieuchwytny wręcz Rosjanin przegrał półfinał i stało się jasne, że nie powtórzy triumfu z piątku.

Wielki finał był spektaklem jednego aktora. Od początku do końca prowadził Maciej Janowski. Za jego plecami trwała porywająca walka o miejsce na podium. Zamknięty na pierwszym wirażu Bartosz Zmarzlik dwoił się i troił, by nie być ostatni. Wyprzedził Lindgrena i dobierał się do skóry Woffindenowi, ale ostatecznie to trzykrotny mistrz świata był drugi. Kapitalne ściganie, wielki speedway i magiczny wieczór Polaków na Olimpijskim we Wrocławiu.

Wyniki:

1. Maciej Janowski (Polska) - 19 (3,3,1,3,3,3,3) - 20 pkt
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 15 (1,2,2,3,2,3,2) - 18
3. Bartosz Zmarzlik (Polska) - 14 (1,1,3,3,3,2,1) - 16
4. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 11 (3,3,2,1,0,2,0) - 14
5. Artiom Łaguta (Rosja) - 13 (3,0,3,3,3,1) - 12
6. Niels Kristian Iversen (Dania) - 11 (1,2,3,2,2,1) - 11
7. Max Fricke (Australia) - 8 (0,3,2,1,2,0) - 10
8. Gleb Czugunow (Polska) - 8 (2,2,2,2,w,0) - 9
9. Patryk Dudek (Polska) - 7 (2,3,0,0,2) - 8
10. Mikkel Michelsen (Dania) - 7 (3,2,0,2,0) - 7
11. Leon Madsen (Dania) - 7 (0,1,3,2,1) - 6
12. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 6 (2,0,1,0,3) - 5
13. Matej Zagar (Słowenia) - 4 (0,1,1,1,1) - 4
14. Martin Vaculik (Słowacja) - 4 (1,1,1,0,1) - 3
15. Jason Doyle (Australia) - 3 (2,0,0,0,1) - 2
16. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 1 (0,0,0,1,0) - 1
17. Michał Curzytek (Polska) - ns - 0
18. Przemysław Liszka (Polska) - ns - 0

Bieg po biegu:
1. Janowski, Doyle, Vaculik, Madsen
2. Michelsen, Czugunow, Iversen, Fricke
3. Lindgren, Dudek, Zmarzlik, Lindbaeck
4. Łaguta, Sajfutdinow, Woffinden, Zagar
5. Janowski, Czugunow, Zmarzlik, Łaguta
6. Lindgren, Iversen, Madsen, Sajfutdinow
7. Dudek, Michelsen, Zagar, Doyle
8. Fricke, Woffinden, Vaculik, Lindbaeck
9. Iversen, Woffinden, Janowski, Dudek
10. Madsen, Czugunow, Zagar, Lindbaeck
11. Zmarzlik, Fricke, Sajfutdinow, Doyle
12. Łaguta, Lindgren, Vaculik, Michelsen
13. Janowski, Michelsen, Lindbaeck, Sajfutdinow
14. Łaguta, Madsen, Fricke, Dudek
15. Woffinden, Czugunow, Lindgren, Doyle
16. Zmarzlik, Iversen, Zagar, Vaculik
17. Janowski, Fricke, Zagar, Lindgren
18. Zmarzlik, Woffinden, Madsen, Michelsen
19. Łaguta, Iversen, Doyle, Lindbaeck
20. Sajfutdinow, Dudek, Vaculik, Czugunow (w/su)

Półfinały:
21. Janowski, Lindgren, Iversen, Fricke
22. Woffinden, Zmarzlik, Łaguta, Czugunow

Finał:
23. Janowski, Woffinden, Zmarzlik, Lindgren

Sędzia: Krister Gardell (Szwecja)

Zobacz także: Mecze PGE Ekstraligi przełożone
Zobacz także: Polacy zdobyli dziesiąty tytuł DMEJ 

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Które zawody Grand Prix we Wrocławiu były lepsze pod względem widowiska?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (145)
 • Loram Zgłoś komentarz
  brawo Fredka
  • Floki Floki Zgłoś komentarz
   Nie lubię Wrocławia jako klubu ze względu bo to kombinatoryka od wielu lat ale jak można zaxhowywac się jak kibice Gorzowa ro nie rozumiem przecież Maciej nie jchał w lidze tylko
   Czytaj całość
   reprezentował Kraj na zawodach dlaczego tyle jadu chamstwa z waszej strony . Proponuję w czasie reprezentowania kraju zapomnieć o podziałach klubowych a Maciejowi szczerze zycz zdobycie mistrzowstwa
   • UNIA LESZNO kks Zgłoś komentarz
    WIELKIE BRAWA!!!!!!!!!!!!!!! ALE TURNIEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KTO BYŁ TO WIE!! TYLKO EMILA SZKODA ALE ZAWSZE MOZE BYC GORSZY DZIEN JUTRO I ZA TYDZIEN BEDZIE NAPEWNO DOBRZE. GLEB CZUGUNOW NIE
    Czytaj całość
    OPANOWAL MOTOCYKLA I ZAGROZIL EMILOWI ALE NA SZCZESCIE NIC SIE NIE STALO!
    • Lukim81Pomorskie-Śląskie Zgłoś komentarz
     Powinno być chwilo trwaj Polak liderem klasyfikacji owszem może się to zmienić, ale mam wrażenie że u niektórych przejawia się frustracja ze wygrał zawodnik z Wrocławia tego
     Czytaj całość
     znienawidzonego klubu , jakby tylko Bartek miał patent na wygrywanie. Trudno przełknąć gorycz porażki i hurtowo komentarze że Janowski jechał u siebie itd. Co Maciuś pokaże dalej 3,6 pkt w następnym turnieju. Ot to takie polskie cebulastwo. Tu nie chodzi o to że Polak tylko jakie barwy reprezentuje. Wielu Bartek najlepszy ale w większości ma nna myśli nasz Bartek gorzowianin. Wylewanie frustracji żółci to nasza niestety domena.
     • Henryk Janusz Zarychta Zgłoś komentarz
      Czołgacz Janowski. Rzygać mi się chce jak mam oglądać czołganie Janowskiego i nikt nic nie robi. Dlatego też poczekam jak BSI odleci z rozgrywek SGP. Może wtedy będą porządni
      Czytaj całość
      sędziowie.
      • erik stelmacher Zgłoś komentarz
       jakoś mi się odechciewa żużla w tym roku-mogę wymieniać -sporo się zebrało-1.samowola i brak konsekwencji sędziów-jednym pozwalają się toczyć,inni karani i przerwane biegi przy
       Czytaj całość
       domniemanym wstrzeleniu-trzeba dać jednak ostrzeżenie-niewielu z nich przyzna się do błędu i nie da ostrzeżenia-mikroruchy jednym zawodnikom uchodzą płazem,inni karani, wypaczanie tym samym wyników meczu-przy rywalizacji na styku;2.różne interpretacje startów przez naszych sędziów i zagranicznych-w challengerze i GP można bardziej-bez przerywania-korzystają cwaniacy;3.dziwne interpretacje winy za przerwanie biegu-upadki-np.w Gorican-wykluczenie michelsena,a nie kasprzaka który położył się na dunie jadącym swoją ścieżką,potem ksysio m.in.dzięki temu awansował do GP-podobnie w meczu ligowym wykluczenie buczka,a nie karczmarza;4.miękkie anlasy i kosmiczne wyniki zawodników którzy je stosują-brak reakcji FIM bo turcy ich kupili mimo że homologacja była na inny skład mieszanki-mam nadzieję że w lidze to nie przejdzie-chociaż thomsen przecież znakomite ostatnio wyniki i nikt z sędziów mu nie zabronił,inni zawodnicy też je będą stosować; 5.goście bez covida,zz za słabych,obywatelstwo polskie dla juniora,zaraz pewnie dla kilku ruskich seniorów w kolejnym sezonie 2021;6.szowinistyczni kibice gorzowa i budowanie na tym legendy klubu (-stalowa armia-sic) bo w miesiąc mają tylko swój tor-odjeżdżają pół sezonu i są idealnie spasowani po szopce z dwumiesięcznym remontem rozdzielni-oczywiście mogli w tym czasie normalnie trenować bo bandy zasilali awaryjnie;7.prace torowe w GP wrocław pod janosia-zależnie jak numer wylosował tak ściągają nawierzchnię-raz pola 1-2,innym razem 3-4 aby lokalny gwiazdor miał możliwie najlepsze warunki do jazdy---itd,itp-żużel mógłby robić za modelowy przykład łamania wszelkich zasad w rywalizacji sportowej; -chciałoby się np.aby zawodnicy losowali sprzęt zrobiony przez jednego producenta i odjechali cykl zawodów na różnym-ale takim samym sprzęcie danego dnia,no nie wiem jest tak dużo zmiennych w tym sporcie,że nie da się zrobić idealnych,równych dla wszystkich warunków-kibice się tym pasjonują,ale pojawiają się liczne pytania,niepokój,że jednak chyba ktoś nas ciągle robi w bambuko,że ciągle wygrywają oszuści,kombinacje a my kibice jedynie możemy to emocjonalnie komentować,lub rzucić w diabły i nie bawić się w to więcej...
       • Wieczny Lowca Zgłoś komentarz
        Brawo Maciek Bartek Patryk tak dalej cieszy mnie to że wygrał Polski żużlowiec na to wygląda że szkolimy ludzi którzy mogą powalczyć z najlepszymi
        • Sebol Zgłoś komentarz
         Adam Mara : Polski Janusz - w czym masz problem??? Polak a stawiam na Ruska. To nie liga
         • Gueniu Zgłoś komentarz
          Janowski będzie musiał zmienić opony i juz sobie tak nie polata. I jeszcze te okrzyki wrocławskich kibiców WTS, WTS??? chyba im sie zawody pomyliły, w tamtym roku bylo to samo, ale kuźwa
          Czytaj całość
          wiocha
          • Rzuraw Zgłoś komentarz
           Czytam te komentarze i strasznie wali tutaj cebulą, a słomy z butów to całe snopki wystają. Wygrał Maciej i jest liderem, ale trzeba jęczeć, że opony nie takie, że jechał u siebie, a
           Czytaj całość
           w ogóle to brakuje klasy i nie ma szans na mistrza. Ludzie, wygrywa Polak w fajnym stylu, cieszmy się. Dla mnie w GP rodacy są na 1szym miejscu. Kibicowałem każdemu z nich, a nie tylko Janowskiemu, bo Wrocław. Naprawdę polecam trochę zmienić swoje zaściankowe myślenie, będzie Wam w życiu lepiej. Pozdro dla normalnych kibiców, którzy wspierają Polaków skąd by nie byli.
           • Piotr Biega Zgłoś komentarz
            Adam Mara,,,,, ta wygrana na pewno go uskrzydliła pójdzie za ciosem .
            • Adam Mara Zgłoś komentarz
             Ja bym się Janowskim nie podniecał bo to chimeryczny zawodnik.Tu jeździł u siebie pojedzie na inne tory to po 2-3 punkty będzie robił.Łaguta będzie mistrzem.
             • leonidaswro Zgłoś komentarz
              @stonowany: Janowskiemu brakuje klasy?! A może ma ją Zmarzlik? Jest niemedialny - nie napisze dlaczego, bo mi to wytną. Poza tym poza jaką przyjął: "brat łata", "kolega
              Czytaj całość
              wszystkich kolegów", "patrzcie jaki ze mnie fajny gość" wygląda sztucznie i nieszczerze. Myślę, że przydałby mu się jakiś specjalista od PR, bo marketingowo swój sukces zaprzepaścił. Mimo tow odróżnieniu od szowinistów z Gorzowa uznaję jego klasę i w GP kibicuję POLAKOWI,! W plebiscycie na sportowca roku wysłałem na niego 5 smsów. Czy was "gorzowiaki" byłoby na to stać gdyby trzeba było oddać głos na Janosika?
              Zobacz więcej komentarzy (70)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×