Żużel. Zlata Prilba. Hat-trick Jasona Doyle'a. Australijczyk dołączył do legend. Wielki sukces Kvecha [RELACJA]

Nie ma mocnych na Jasona Doyle'a w Pardubicach. Australijczyk zwyciężył po raz trzeci z rzędu w Zlatej Prilbie. W niedzielę był bezbłędny i dołączył do legend. Wielki sukces Jana Kvecha, który zajął drugie miejsce. W finale pojechał także Rune Holta.

Mateusz Kozanecki
Jason Doyle WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Jason Doyle
"Serce zwyciężyło nad rozumem" - w taki sposób Czesi informowali, że tradycyjny weekend ze ściganiem w Pardubicach dojdzie do skutku, mimo pandemii koronawirusa. Organizatorzy mogli wpuścić po dwa tysiące widzów każdego dnia - podczas finału IMŚJ, Zlatej Stuhy i Zlatej Prilby.

To zdecydowanie mniej niż tradycyjnie zasiadało na trybunach stadionu na Svitkovie podczas Prilby, z drugiej strony nie chciano przerywać sięgającej 1929 roku tradycji, przerywanej jedynie z powodu II wojny światowej oraz kryzysu ekonomicznego z lat 50. XX wieku.

Okrojna była nie tylko liczba widzów na trybunach, ale także lista startowa. W sobotniej Zlatej Stusze pojechało zaledwie 16 zawodników, wobec czego zrezygnowano z tradycyjnego podziału na grupy. W tych zawodach najlepszy był Jakub Miśkowiak. W Zlatej Prilbie z kolei nie odbyła się runda eliminacyjna, a od razu ćwierćfinały. Do prezentacji wyjechało 24 żużlowców i rezerwowy - legenda pardubickiego żużla Jaroslav Petrak.

Podobnie jak w poprzednich latach w fazie grupowej każdy z zawodników miał do odjechania po trzy wyścigi, przy czym do końcowego wyniku liczyły się dwa najlepsze występy. To sprawiało, że niektórzy uczestnicy mogli odpuścić jazdę w trzeciej serii, będąc już pewnym awansu do kolejnego etapu. Z tej możliwości skorzystał m.in. Jakub Jamróg, który - podobnie jak Rune Holta - pewnie przeszedł do półfinału.

W kolejnej fazie rozpoczęły się schody dla Polaków. Holta na początek zaliczył defekt motocykla na piątej pozycji, a później był drugi, natomiast Jamróg przed ostatnią serią miał na swoim koncie zaledwie trzy "oczka". Obaj musieli liczyć na korzystne dla siebie rozstrzygnięcia w trzecim biegu. Holta zrobił swoje, wygrał bieg i zapewnił sobie miejsce w finale, a Jamrogowi pozostała rywalizacja o miejsca 7-12.

Bohaterem pardubickich zawodów został jednak kto inny. Jason Doyle po raz trzeci z rzędu wywalczył triumf w tej rywalizacji - w nagrodę otrzymał nie tylko efektowny złoty kask, ale także motocykl Jawa. Australijczyk był bezkonkurencyjny.

W finale prowadził przez całych sześć okrążeń. W pogoń za nim rzuciła się grupa pościgowa, w której najszybszy był Jan Kvech. Czeski młodzieżowiec atakował Doyle'a, ale nie zdołał go wyprzedzić. Mimo to drugie miejsce uznać można za jego ogromny sukces. Kvech cieszył się nie mniej niż Doyle. Podium uzupełnił Brady Kurtz, któremu w tym sezonie wiodło się różnie. Defekt na czwartym miejscu zaliczył w finale Rune Holta. Ponadto na ósmej pozycji sklasyfikowany został drugi z reprezentujących Polskę zawodników - Jakub Jamróg.

Jason Doyle został trzecim w historii zawodnikiem z hat-trickiem w Zlatej Prilbie. Jako pierwszy dokonał tego Ole Olsen (1970-1972), a następnie Leigh Adams (1999-2001). Warto dodać, że Olsen wygrywał na zmianę z Jirim Stanclem przez trzynaście lat (z przerwą na triumf Milana Spinki w 1973 roku).