Żużel. Transfery. Plusy i minusy Zdunek Wybrzeża. Kupili gwiazdy, ale mogą mieć problem z juniorami

Materiały prasowe / Wybrzeże Gdańsk / Na zdjęciu: Wiktor Kułakow
Materiały prasowe / Wybrzeże Gdańsk / Na zdjęciu: Wiktor Kułakow

Działacze Zdunek Wybrzeża Gdańsk odrobili lekcję. Zamiast brania zawodników "do odbudowania", postawili na pewniaków, o których wygrali rywalizację z większością drużyn ligi. Teraz swoją wyższość będą musieli udowodnić na torze.

Podsumowujemy listopadowe okienko w wykonaniu polskich klubów. Pod lupę bierzemy Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

***

PLUSY

Transfer Wiktora Kułakowa. Z PGE Ekstraligi zeszło do niższej klasy rozgrywkowej kilku świetnych, uznanych zawodników. Wiktor Kułakow był jednak celem numer 1 Zdunek Wybrzeża Gdańsk. W 2019 roku był najskuteczniejszym zawodnikiem eWinner 1. Ligi, miniony sezon zakończył na drugim miejscu. To może być prawdziwa maszynka do robienia punktów, gdyż niewiele wskazuje na to, by miał spuścić z tonu.

Mocni Polacy. Zdunek Wybrzeże Gdańsk bardzo szybko przedłużyło kontrakt z Krystianem Pieszczkiem. Wiele klubów miało chrapkę na pozyskanie Jakuba Jamroga, który w dwóch ostatnich sezonach jeździł mało w PGE Ekstralidze, z drugiej strony jednak nie schodził poniżej pewnego poziomu.

Wychowanek Unii Tarnów przeszedł do Gdańska i może się wydawać, że plusem polskich seniorów Zdunek Wybrzeża może być wiek - obaj mogą jeszcze marzyć o powrocie do elity, o czym nie można powiedzieć o krajowych zawodnikach niektórych rywali drużyny znad morza.

Zabezpieczenie na pozycji U-24. Szybko Zdunek Wybrzeże podpisało kontrakty z mającym świetne zaplecze sprzętowe Niemcem Lukasem Fienhage oraz z dwukrotnym IM Wielkiej Brytanii do lat 19, Drew Kempem. Na koniec okresu transferowego dołączył do nich Michał Gruchalski, którego chciały cztery kluby i który w razie potrzeby może też zastąpić polskiego seniora. Może większe armaty na pozycji U-24 zdają się mieć kluby z Gniezna i Bydgoszczy, Zdunek Wybrzeże tę pozycję ma jednak najlepiej zabezpieczoną.

MINUSY

Juniorzy niewiadomą. Po odejściu Karola Żupińskiego do eWinner Apatora Toruń, parę juniorską będą stanowić Alan Szczotka i Piotr Gryszpiński. Obaj zdecydowanie nie odstają od rówieśników, jednak nie wymienia się ich na kandydatów na najlepszych młodzieżowców ligi. Do tego Zdunek Wybrzeże ma niewielkie zaplecze, poza Szczotką i Gryszpińskim młodzieżowcem jest tylko Amadeusz Szulist, który na razie musi zacząć punktować w zawodach z rówieśnikami.

Brak doświadczonych zmienników. W porównaniu do innych klubów, Zdunek Wybrzeże nie zdecydowało się na zakontraktowanie doświadczonych zawodników oczekujących. Była to celowa zagrywka ze strony gdańskiego klubu, choć w przypadku gdy Fienhage czy Kemp nie będą czynić oczekiwanych postępów, nad morzem mogą stąpać po cienkiej linii. Z drugiej strony, może być to okazja do rozwinięcia talentu młodych zawodników z Niemiec i Wielkiej Brytanii?

Kadra:

Imię i nazwiskoKrajRok urodzeniaŚrednia bieg. w 2020 roku
Lukas Fienhage (U24) Niemcy 1999 1,884 (2. liga)
Michał Gruchalski (U24) Polska 1998 1,447
Jakub Jamróg Polska 1991 1,400 (Ekstraliga - nieklas.)
Rasmus Jensen Dania 1993 1,871
Aleksandr Kajbuszew (U24) Rosja 2001 -
Drew Kemp (U24) Wielka Brytania 2002 -
Wiktor Kułakow Rosja 1995 0,000 (Ektraliga - nieklas.) i 2,361
Kevin Juhl Pedersen (U24) Dania 2001 -
Krystian Pieszczek Polska 1995 1,954
Juniorzy:
Piotr Gryszpiński Polska 2000 0,733
Alan Szczotka Polska 2001 0,808 (nieklas.)
Amadeusz Szulist Polska 2002 -


Menedżer: Eryk Jóźwiak 

Przyszli: Kułakow (Toruń), Jamróg (Lublin), Fienhage (Wittstock), Szczotka (Gorzów), Kemp, Gruchalski (Tarnów), Pedersen
Odeszli:  Gomólski (Rybnik), Chmiel (Poznań), Kildemand (Gniezno), Thorssell (Opole), Żupiński (Toruń), Wilson-Dean

Czytaj także: 
Wiadomo, co z barażami 2021
Okoniewski kończy żużlową karierę

ZOBACZ WIDEO Prezes PZM tłumaczy, skąd wziął się przepis o zawodniku U24 i dokąd ma zaprowadzić polski żużel

Źródło artykułu: