Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

To była złota era ROW-u Rybnik. Wychowankowie zdobywali tytuł za tytułem

Silna ekipa wychowanków prowadziła ROW Rybnik niemal rok po roku po tytuły DMP. W obecnym speedwayu takie rozwiązanie zdaje się niezwykle trudne. Rybniczanie przez 17 lat zdobyli aż 12 złotych medali bazując głównie na wychowankach.
Tomasz Chruśnik
Tomasz Chruśnik
Od lewej: Antoni Woryna, Stanisław Tkocz i Joachim Maj Materiały prasowe / archiwum Stefana Smołki / Od lewej: Antoni Woryna, Stanisław Tkocz i Joachim Maj

Stanisław Tkocz rozpoczął swoją karierę w 1954 roku jako reprezentant ówczesnego Górnika Rybnik. Zdobył aż 11 złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. Starszy z rodu Tkoczów do swojej kolekcji dorzucił również dwa złote medale Drużynowych Mistrzostw Świata. W roku 1961 we Wrocławiu wraz z kolegami pokonali broniących tytułu Szwedów. Ten sam sukces udało mu się powtórzyć w roku 1969 na torze w Rybniku. Na krajowym podwórku dwukrotnie okazywał się najlepszy. Tytuły Indywidualnego Mistrza Polski zdobył w latach - 1958 i 1965.

Młodszy z braci - Andrzej Tkocz skończył karierę z mniejszym dorobkiem medali. W rozgrywkach DMP zdobył 6 medali - dwa złote (1970, 1972), srebrny (1980) i trzy brązowe (1969, 1971, 1974). W 1974 na torze w Chorzowie zdobył brązowy medal DMŚ. 

Kolejnym bohaterem owych czasów był Andrzej Wyglenda. Czterokrotny Indywidualny Mistrz Polski. Z drużyną ROW-u Rybnik zdobył 13 medali, z czego 9 złotych. W 1971 para Ivan Mauger i Barry Briggs musiała uznać wyższość Polaków. Wyglenda w parze z Jerzym Szczakielem zdobyli Mistrzostwo Świata Par na torze w Rybniku. W swojej kolekcji ma również 3 złote medale Drużynowych Mistrzostw Świata. 

ZOBACZ WIDEO Tomasz Bajerski gościem "Żużlowej Rozmowy". Obejrzyj cały odcinek!

Joachim Maj to kolejny zawodnik, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii klubu. Zdobył dziesięć złotych medali z drużyną ROW-u. Zadebiutował w roku 1951, a karierę zakończył po sezonie 1969. W 1963 roku zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach o "Złoty Kask".

Antoni Woryna z rybnickim klubem zdobył 12 medali (9 złotych, 1 srebrny oraz 2 brązowe). Reprezentował klub z Rybnika w latach 1960-1975 (z dwuletnią przerwą na starty w Poole Pirates w latach 1973-1974). Dziadek Kacpra Woryny był pierwszym polskim medalistą Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Po raz pierwszy dokonał tego w 1966 roku w Goeteborgu. Powtórzył ten wyczyn cztery lata później we Wrocławiu. W roku 1966 został również Indywidualnym Mistrzem Polski. 

W najbliższym sezonie po raz pierwszy w historii zabraknie wychowanka na pozycjach seniorskich w klubie. Kacper Woryna po sezonie 2020 - jeden z najlepszych wychowanków od wspomnianej złotej ery ROW-u - opuścił klub z Rybnika po dziewięciu sezonach na rzecz ekstraligowego Eltrox Włókniarza Częstochowa

zobacz także:
Żużel. Marcin Najman uderza w Stal Gorzów. Mamy odpowiedź Marka Grzyba
Żużel. Miał zastąpić Nickiego Pedersena. Decydujące sezony dla Michaela Jepsena Jensena

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×