Żużel. Robert Lambert gościem WP SportoweFakty! Zadaj pytanie zawodnikowi eWinner Apatora Toruń

WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Robert Lambert
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Robert Lambert

Mistrzostwo świata wróży mu sam Joe Screen, choć w tym roku będzie najmłodszym uczestnikiem Grand Prix. Mówi, że do tegorocznego cyklu podejdzie jak do mistrzostw Europy, a w tych ma już brąz i złoto. Robert Lambert będzie naszym gościem o godz. 19.

Rok 2020 Robert Lambert może uznać za udany jak mało który żużlowiec. 22-latek wywalczył w nim tytuł Indywidualnego Mistrza Europy, zdobywając tym samym prawo startów w nadchodzącej edycji cyklu Grand Prix. Lambert był też prawdopodobnie największym objawieniem ubiegłego roku w PGE Ekstralidze. Jako jedyny "trzymał poziom" i nawiązywał walkę z rywalami w meczach ROW-u Rybnik.

Zapracował tym samym na miano jednego z najbardziej pożądanych zawodników w listopadowym okienku transferowym, a wprowadzenie zasady o U24 tylko mu w tym pomogło. W efekcie "Lambo" trafił z drużyny spadkowicza do beniaminka eWinner Apatora Toruń. Droga do tego usłanego sukcesami roku 2020 nie była jednak łatwa.

Rok temu Lambert sezon rozpoczynał z nietęgą miną jako zawodnik pod numerem 8 w Rybniku. Narzekał w telewizyjnych wywiadach, że to rola, której nie chce pełnić żaden liczący się żużlowiec. Lambert wiedział o czym mówi. Rok wcześniej zanotował kiepski sezon w Motorze Lublin właśnie na pozycji rezerwowego. I choć wystąpił w 44 biegach, to rok 2019 ukończył ze średnią 1,227. Gorszy od Brytyjczyka w Lublinie był tylko Andreas Jonsson, który po tamtym sezonie zakończył karierę. Motor podziękował także Lambertowi, co musiało być sporym ciosem dla Brytyjczyka, dla którego był to wówczas jedyny klub w Polsce. Co więcej, wschodząca gwiazda brytyjskiego speedwaya była jednym z autorów odrodzenia żużla w Lublinie.

ZOBACZ WIDEO To główny kandydat do spadku? Gollob nie zgadza się i mówi, co będzie kluczowe

Pierwszym sezonem Lamberta w Polsce był rok 2017. W rozgrywkach 2. Ligi był najlepszym zawodnikiem ówczesnego Speed Car Motoru. Rok później ponownie powtórzył średnią powyżej 2 punktów na bieg i przyczynił się do drugiego awansu z rzędu. Tym razem lublinianie powrócili do najlepszej ligi świata. W tym okresie Lambert zdobywał także swoje pierwsze indywidualne triumfy. W 2017 sięgnął po Indywidualne Mistrzostwo Europy Juniorów. Rok później dołożył brąz w cyklu SEC i zdobył tytuł najlepszego żużlowca Wielkiej Brytanii, choć nie był nawet seniorem.

Teraz Lambert przygotowuje się do obrony mistrzostwa Europy i do stałego uczestnictwa w cyklu Grand Prix. W tym mogliśmy go już oglądać dwa lata temu. Jako pierwszy rezerwowy zastępował wycofującego się powoli ze światowego żużla Grega Hancocka. "Lambo" wystąpił w 8 turniejach, zajął 15. miejsce, ale z dobrej strony pokazał się w Warszawie i Krsko gdzie awansował do półfinałów.

Brytyjczyk zdążył już błysnąć w tegorocznych przedsezonowych przygotowaniach. Najpierw w Bydgoszczy zdobył 9 punktów w 5 startach, a dzień później na Motoarenie był już bezbłędny i sparing zakończył z 15 punktami. Wpływ na to mogły mieć opony Anlas. Lambert będzie z nich korzystał w sezonie 2021.

O tym jaką przewagę dają mu tureckie opony, o kontraktach sponsorskich i pieniądzach jakie zyskał po dobrym 2020 roku, a także czy oferta z Torunia aby na pewno była najwyższa, zapytamy go w dzisiejszym programie. Nie zabraknie także wątków dotyczących przeszłości, czyli pomocy jego taty żużlowca, który uczył jeździć Roberta gdy ten miał zaledwie 3 latka, o trudnych początkach w Anglii oraz w Niemczech a także planach mistrza Europy na przyszłość. Brytyjczyk opowie o tym wszystkim w programie "Żużlowe Rozmowy" na WP SportoweFakty. Początek we wtorek o godz. 19:00. Czekamy także na Wasze pytania. Aby je zadać wystarczy wpisać je na czacie pod transmisją na naszym Facebook'u lub kanale na YouTube.

Zobacz także:
Obsada sędziowska meczów 1. kolejki PGE Ekstraligi oraz lista zawodników zastępowanych

Komentarze (1)
avatar
Tomek z Bamy
30.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Na milosc Boska,tylko niech Galewski nie prowadzi tego studia z racji rotacyzmu...Ponawiam prosbe o zaproszenie Czekanskiego(jedyny ktory moze zrozumiec sie z Galewskim),Olkowicza i Ostafinskie Czytaj całość