Żużel. Przed nami 45. finał Brązowego Kasku. Ciekawostki o najważniejszych zawodach dla młodych żużlowców

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Ilona Jasica / Podium finału Brązowego Kasku 2017
WP SportoweFakty / Ilona Jasica / Podium finału Brązowego Kasku 2017
zdjęcie autora artykułu

W sobotę odbędzie się 45. finał Brązowego Kasku. W Gdańsku po raz kolejny wyłonimy najlepszego zawodnika do 19. roku życia. W przeszłości już na tym etapie brylowało wielu bardzo dobrych ligowców.

W tym artykule dowiesz się o:

Jako pierwszy Brązowy Kask zdobył Alfred Siekierka, miało to miejsce w 1976 roku w Łodzi. Zawodnik całą karierę związany z Kolejarzem Opole wygrał w Łodzi, pokonując młodziutkiego Andrzeja Huszczę, który cieszył kibiców swoją jazdą do 2007 roku, stając się żywą legendą Falubazu Zielona Góra.

Jednodniowy finał Brązowego Kasku po raz czwarty odbędzie się na torze w Gdańsku. Po raz pierwszy, w 1977 roku, kiedy wygrał zawodnik ROW-u Rybnik Mieczysław Kmieciak - po roku Kmieciak jako pierwszy zawodnik w historii obronił tytuł. W 2008 roku nad morzem wygrał Artur Mroczka, a w 2012 roku Krystian Pieszczek.

Na 44 edycje, sześć było rozgrywanych jako turnieje mające dwie rundy - działo się to w latach 1984-1991, natomiast w 1982 roku turnieju nie rozgrywano wcale. Jednego mistrza nie wyłoniono raz - w 2017 roku w Świętochłowicach wygrali ex-aequo Dominik Kubera, Wiktor Lis i Bartosz Smektała - wszyscy reprezentujący Unię Leszno. Był to pierwszy i jak na razie jedyny przypadek, w którym całe podium zajęli żużlowcy jednego klubu.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Czy Tomasz Bajerski mimo porażek ma powody do uśmiechu?

W klasyfikacji medalowej najlepszym zawodnikiem w historii Brązowego Kasku jest Rafał Okoniewski, który w latach 1997-1999 wygrywał trzykrotnie. Na drugim miejscu są Patryk Dudek i Krystian Pieszczek, z dwoma złotymi i jednym srebrnym medalem. Trzy razy na podium stawał też Piotr Świst - dwa złota i jeden brąz, a także Maciej Janowski - jedno złoto i dwa srebra oraz Rafał Dobrucki - złoto, srebro i brąz.

W klasyfikacji klubowej zdecydowanie najlepsi są zawodnicy Unii Leszno, który zdobyli 8 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe medale w Brązowym Kasku. Na kolejnych miejscach plasują się Stal Gorzów, ROW Rybnik i Wybrzeże Gdańsk. Brązowy Kask wygrywali reprezentanci piętnastu klubów, a na podium znajdowali się przedstawiciele dziewiętnastu ośrodków. Z obecnie funkcjonujących w Polsce klubów, na podium nie stawali nigdy żużlowcy z Łodzi, Poznania i Rawicza.

Jak radzili sobie w Brązowym Kasku polscy medaliści cyklu Grand Prix? Takich mieliśmy pięciu. Spośród nich, najlepszy bilans ma Patryk Dudek (dwa złote i jeden srebrny medal). Bartosz Zmarzlik ma z kolei na swoim koncie tylko jeden srebrny medal, a Tomasz Gollob jeden brązowy. Jarosław Hampel ani razu nie stawał na podium Brązowego Kasku.

Sprawdziliśmy też rodzinne powiązania medalistów Brązowego Kasku. Medale zdobywali ojciec i syn (Sławomir i Patryk Dudkowie), bracia (Piotr i Przemysław Pawliccy), a także wujek z bratankiem (Robert i Jakub Miśkowiakowie). Z listy startowej gdańskiego turnieju, medal zdobywał wujek Dawida Rempały - Jacek.

Źródło artykułu:
Czy turnieje o Brązowy Kask są potrzebne?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (3)
avatar
yes
1.05.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Może zrobiłem jakiś błą, jedna wg moich notatek jadący w BK mają lata urodzenia i zdania licencji: Czytaj całość
avatar
intro
1.05.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wiktor Przyjemski nie mógł jechać z powodu wieku?