W pierwszym sezonie cyklu Speedway Grand Prix w 1995 roku o tytule mistrza świata decydowała suma punktów, wywalczonych w sześciu turniejach. Zawody tej prestiżowej serii wówczas odbywały się we Wrocławiu, austriackim Wiener Neustadt, niemieckim Abensbergu, szwedzkim Linkoeping, duńskim Vojens, a decydująca runda rozegrana została w Londynie na stadionie Hackney. Na właśnie jeden z tych obiektów ma szansę wrócić klasyczny żużel po ok. 11 latach przerwy. Mowa tu o Linkoeping, gdzie w przyszłym sezonie może zostać rozegrany finał Indywidualnych Mistrzostw Szwecji.
W lecie i w zimie w tym kraju narodowa telewizja transmituje wydarzenia z tzw. "tygodnia mistrzostw Szwecji", w czasie którego rozgrywane są zmagania w "mniejszych" sportach. Właśnie Linkoeping jest w tym momencie przewidziane do organizacji tego wydarzenia w roku 2022, a dokładniej pomiędzy 27 czerwca a 3 lipca. Speedway znajduje się na liście sportów, które miałyby wówczas mieć swoje mistrzostwa, dlatego szanse, aby wrócił on do tego miasta są spore. Miałoby to od razu miejsce przy okazji dużego wydarzenia, jakim niewątpliwie są zmagania o tytuł najlepszego zawodnika w kraju. Oprócz żużla odbyłyby się wówczas jeszcze zmagania m.in. w kolarstwie górskim, jeździectwie, plażowej piłce nożnej oraz sprincie na orientację.
Zarówno ostatni letni, jak i zimowy "tydzień mistrzostw Szwecji" zostały niestety odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Jeśli tylko sytuacja będzie się dalej stabilizować i uda się zorganizować to wydarzenie w Linkoeping w roku 2022, wówczas powinno się ono cieszyć sporym zainteresowaniem. Wprawdzie nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony SVEMO, jednak w piątek informację o tym, że żużel znalazł się na liście sportów, których mistrzów kibice poznaliby właśnie w tym czasie, przekazała narodowa szwedzka telewizja, która przeprowadza relację z tego wydarzenia.
ZOBACZ WIDEO Artiom Łaguta już wie, kiedy nauczy się startować tak dobrze jak Greg Hancock
Miejscowy zespół Flibyterna Linkoeping powstał w roku 1948 i już wtedy zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Szwecji. Sztukę tę udało mu się powtórzyć jeszcze dwa lata później. Do tego dorobku dołożono dwa brązowe medale, wywalczone w latach pięćdziesiątych. Na tym torze rozgrywano wspomniane zawody cyklu Speedway Grand Prix przez pierwsze sześć lat jego istnienia, czyli w sezonach 1995-2000. Obiekt ten gościł wtedy zatem światową czołówkę speedwaya, a w sześciu rozegranych tam turniejach triumfowali po kolei Tommy Knudsen, Billy Hamill, Tomasz Gollob, Tony Rickardsson, Mark Loram i Jason Crump. Ściganie w klasie 500cc zawieszono tam jednak ok. 11 lat temu. W międzyczasie odbywały się w tym miejscu treningi oraz rywalizowano na mini żużlu.
Zdjęcie przedstawiające tor w Linkoeping zostało zrobione w sezonie 2017, kiedy to właśnie odbywały się na nim mistrzostwa w jednej z niższych klas. Jak widzimy ma tam miejsce rozwiązanie, często stosowane na zagranicznych obiektach. Tor do ścigania się w klasie 500cc obejmuje mniejszy, na którym rywalizują najmłodsi zawodnicy.
W ostatnich latach były plany powrotu żużla do tego miejsca i organizacji zawodów szwedzkiej Division 1. Ostatecznie nie zrealizowano jednak tego pomysłu, ale jeśli uda się tam rozegrać w przyszłym roku Indywidualne Mistrzostwa Szwecji, z pewnością byłby to odpowiedni impuls do szerszego powrotu tego obiektu na żużlową mapę kraju. Co ciekawe, Flibyterna Linkoeping to macierzysty obiekt zawodnika, który w dwóch ostatnich sezonach został czempionem, czyli Jacoba Thorssella.
Czytaj także:
Trener GKM-u o meczu z Fogo Unią, swoich wyborach i szansach na powrót Kasprzaka
Grzegorz Zengota z nowym klubem. Pojedzie w lidze szwedzkiej