Żużel. Dwóch Polaków na podium Memoriału Igora Marko. Duży pech Daniela Jeleniewskiego

W niedzielę, 26 września rozegrano kolejną edycję Memoriału Igora Marko. W Równem odbył się turniej upamiętniający tego ukraińskiego zawodnika. W obsadzie zawodów wystąpiło trzech Polaków i najlepszy okazał się jeden z nich.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Paweł Miesiąc WP SportoweFakty / Krzysztof Konieczny / Na zdjęciu: Paweł Miesiąc
Po serii zasadniczej, która składała się z 12 biegów, na prowadzeniu znajdowali się Paweł Miesiąc, reprezentujący w Polsce ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz i Daniel Jeleniewski z Abramczyk Polonii Bydgoszcz, którzy zgromadzili po 11 punktów. Tomasz Orwat z OK Bedmet Kolejarza Opole zapisał z kolei na swoim koncie jedno "oczko" mniej. Wszyscy z nich przebrnęli przez swoje półfinały.

W biegu finałowym wykluczony za upadek został Jeleniewski, a triumf w ostatnim wyścigu turnieju odniósł Miesiąc. Na najniższym stopniu podium stanął Orwat, a Polaków przedzielił jeszcze Tobias Thomsen. Dodatkowo kilku zawodników rywalizowało w klasie 125cc. Najlepszym z nich okazał się Michajło Tymoszczuk.

W przerwach między wyścigami turnieju głównego organizator zawodów Siergiej Gołownia zapraszał do wywiadów na murawę zawodników z Polski. Najwięcej oklasków otrzymał Daniel Jeleniewski, który pozdrowił zebraną na stadionie w Równem publiczność. Tomasz Orwat, oprócz pucharu za zajęcie 3. miejsca otrzymał jeszcze osobne trofeum oraz nagrodę pieniężną. Wszystko to, dzięki uzyskaniu najlepszego czasu dnia, który wyniósł 67,2 sekundy. Dodatkowe trofeum dla Pawła Miesiąca przekazały z kolei córka i wnuczka Igora Marko.
Siergiej Gołownia i Daniel Jeleniewski (fot. Kostia Alikin) Siergiej Gołownia i Daniel Jeleniewski (fot. Kostia Alikin)
Pierwotnie w turnieju mieli wziąć udział reprezentanci Australii, Danii, Łotwy, Polski i Ukrainy. Na turniej ostatecznie nie dotarł Brayden McGuinness, a Ernest Matiuszonok doznał urazu podczas 2. finału Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, który odbył się w Krośnie. Na torze rywalizowali zatem reprezentanci trzech krajów. Jeszcze dwa dni przed zawodami w obsadzie widniało nazwisko Norberta Kościucha, ale ostatecznie nie pojawił się on w Równem, a zastąpił go końcowy zwycięzca.

Zawody te tradycyjnie upamiętniały tragicznie zmarłego ukraińskiego żużlowca, który zmarł 16 listopada 2006 roku w szpitalu w Równem. Wcześniej został on dotkliwie pobity, niestety lekarzom nie udało się go uratować. Po śmierci Igora Marko na Ukrainie odbywają się turnieje memoriałowe, poświęcone jego pamięci.

Do tej pory w Równem rozegrano 8 takich wydarzeń, wliczając turniej z ostatniej niedzieli. Wcześniejsze odbyły się w latach 2007-2008 oraz 2015-2019. W ubiegłym roku nie udało się zorganizować tych zawodów z powodu obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Dodatkowo we wcześniejszych latach turnieje, upamiętniające Igora Marko rozgrywano także w Czerwonogrodzie, w latach 2007-2008 oraz 2012.

8. Memoriał Igora Marko - Równe, 26 września 2021:
1. Paweł Miesiąc (Polska) - 11+3+3 (3,3,3,2)
2. Tobias Thomsen (Dania) - 6+2+2 (2,1,2,1)
3. Tomasz Orwat (Polska) - 10+2+1 (3,3,2,2)
4. Daniel Jeleniewski (Polska) - 11+3+w/u (3,2,3,3)
5. Marko Lewiszyn (Ukraina) - 9+1 (2,2,3,2)
6. Witalij Łysak (Ukraina) - 7+1 (0,2,2,3)
7. Andreas Kaag Jensen (Dania) - 6+0 (1,1,1,3)
8. Stanisław Melnyczuk (Ukraina) - 4+d (d,3,0,1)
9. Roman Kapustin (Ukraina) - 3 (2,0,1,0)
10. Andrij Rozaluk (Ukraina) - 3 (1,w/u,1,1)
11. Wasyl Złaman (Ukraina) - 2 (1,1,0,0)
12. Witalij Filipowicz (Ukraina) - 0 (0,d,0,0)

Półfinały:
Jeleniewski, Thomsen, Lewiszyn, Kaag Jensen
Miesiąc, Orwat, Łysak, Melnyczuk (d)

Finał:
Miesiąc, Thomsen, Orwat, Jeleniewski (w/u)

Końcowa klasyfikacja rywalizacji w klasie 125cc:
1. Michajło Tymoszczuk
2. Damir Filimonow
3. Maksym Sereda
4. Makar Lewiszyn

Czytaj także:
Kontuzja najlepszego juniora Fogo Unii Leszno
92-letni klub był bliski upadku. Postanowiono go ratować, oddając hołd zmarłemu działaczowi

ZOBACZ WIDEO Jason Doyle wrócił w tym roku mocniejszy. Pokazał charakter


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy Paweł Miesiąc powinien pozostać w PGE Ekstralidze w sezonie 2022?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×