Żużel. Memoriał Alfreda Smoczyka dla szybkiego Bartosza Smektały. Pech Damiana Ratajczaka [RELACJA]

Zwycięstwem Bartosza Smektały zakończył się niedzielny 72. Memoriał Alfreda Smoczyka, który odbył się w Lesznie. Obok Polaka na podium stanęli Jason Doyle i Janusz Kołodziej. Już w pierwszej serii kontuzji po upadku doznał Damian Ratajczak.

Tomasz Janiszewski
Bartosz Smektała WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Bartosz Smektała
Przez ostatnie dwa lata Memoriał Alfreda Smoczyka był połączony z turniejami finałowymi Indywidualnych Mistrzostw Polski, które także odbywały się na obiekcie w Lesznie. Obecny sezon pozwolił na zorganizowanie memoriału w tradycyjny sposób, a przy okazji był kolejnym sprawdzianem przed startem ligowych zmagań. W niedzielne popołudnie na 346-metrowym owalu zaprezentowali się w głównej mierze jeźdźcy miejscowej Fogo Unii.

Zawody źle będzie wspominać lider formacji młodzieżowej Byków - Damian Ratajczak. Utalentowanego zawodnika już w premierowym biegu szarpnęło na wyjeździe z pierwszego wirażu, po czym upadł on na tor na prostej przeciwległej. Na torze pojawiła się karetka, a po wartkich badaniach stwierdzono u niespełna 17-latka złamanie obojczyka.

Turniej odbywał się pod dyktando doświadczonych zawodników. Klasą samą w sobie był Bartosz Smektała. Wychowanek leszczyńskiego klubu startujący od ubiegłego sezonu w zielona-energia.com Włókniarzu Częstochowa zdobył 14 punktów, zaliczając zarówno biegi, w których prowadził od startu, jak i te, w których pokazywał kunszt jazdy na dystansie. Tak było np. w ostatnim wyścigu, gdzie wyprzedził na drugim okrążeniu Jaimona Lidseya i dzięki temu zapewnił sobie pierwszy w karierze triumf w Memoriale Smoczyka.

Udanie prezentował się również Jason Doyle. Lider miejscowej drużyny przegrał ze Smektałą w czwartej serii, choć pierwszą porażkę zanotował już trzeciej, kiedy niespodziewanie pokonał go młodszy rodak, Keynan Rew. Australijski indywidualny mistrz świata z roku 2017 zgarnął ostatecznie punkt mniej od zwycięzcy i zajął drugą pozycję na podium.

Poza jedną wpadką, która miała miejsce w drugiej serii, na uwagę zasługuje postawa trzeciego Janusza Kołodzieja. Krajowy numer jeden Fogo Unii był w niedzielne popołudnie bardzo szybki i gdy było trzeba, przeprowadzał zdecydowane, widowiskowe ataki. Wspomniany Lidsey bazował z kolei na bardzo dobrych startach spod taśmy, co dało mu m.in. trzy indywidualne zwycięstwa. Tak jak on po 10 "oczek" zdobyli też David Bellego i Piotr Pawlicki.

Docenić trzeba ambitną postawę juniorów, którzy otrzymali doskonałą okazję do rywalizacji ze znacznie starszymi i bardziej doświadczonymi rywalami. Antoni Mencel pokonał m.in. Pawlickiego oraz Grzegorza Zengotę. Tego drugiego przywiózł za sobą również Hubert Jabłoński, którego wyższość w bezpośrednim starciu musiał ponadto uznać Rew.