Żużel. Wychowali medalistów mistrzostw świata, ale ci muszą jeździć na obczyźnie

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W drugiej lidze nie brakuje klubów, których wychowankowie jeździli w finałach mistrzostw świata. Dziś jednak niejako zmuszeni są szukać szczęścia na obczyźnie, jak np. Jarosław Hampel.

1
/ 7

Kluby nieligowe

W naszych rozgrywkach nie brakuje zawodników, którzy certyfikaty uzyskali w klubach, które nie uczestniczą w lidze, jak Speedway Wanda Kraków i Śląsk Świętochłowice, a także w klubach zrzeszonych w PZM, ale nie będących w ogóle związanymi z żużlem. W tym drugim przypadku np. wychowankiem WKM-u Wschowa jest Jakub Miśkowiak, a Stowarzyszenia Lamba Rzeszów, nowy nabytek Motor Lublin - Bartosz Bańbor, w którego rozwój mocno zaangażował się Dawid Lampart.

Swoją akademię prowadzi z kolei Janusz Kołodziej, który wespół z Stanisławem Kępowiczem i przy udziale Ernesta Kozy pomógł wypłynąć na szerokie wody m.in. Szymonowi Bańdurowi, czy Bartłomiejowi Kowalskiemu. Ten drugi jednak w ramach współpracy i w celu wypełnienia regulaminu licencję uzyskał jako przedstawiciel Wandy Kraków.

Wychowankowie klubu nieligowych Bartłomiej Kowalski (Tarnów, Wanda Kraków) - Betard Sparta Wrocław Marcel Krzykowski (MS Śląsk Świętochłowice)* Mateusz Pacek (MS Śląsk Świętochłowice)* Jakub Sroka (Kołodziej Racing Speedway School) - Orzeł Łódź Szymon Bańdur (Kołodziej Racing Speedway School) - Wilki Krosno Denis Zieliński (Stal Toruń) - Wilki Krosno Bartosz Bańbor (Stowarzyszenie Lamba Rzeszów) - Motor Lublin Jakub Miśkowiak (Rawicz, WKM Wschowa) - Włókniarz Częstochowa Nikodem Bartoch* (Zielona Góra, Automobilklub Gorzowski)

* - nie wiadomo, co dalej z ich karierami

2
/ 7

Klub, o którym wiemy, że nic nie wiemy, tak naprawdę nie ma oficjalnie żadnego wychowanka. To nie oznacza, że na żużlowych torach nie ma w ogóle pilskich zawodników, bo jest ich wielu. I to bardzo mocne, doświadczone nazwiska z sukcesami na arenach międzynarodowych.

W przyszłym sezonie w Polonii ujrzymy Piotra Gryszpińskiego oraz być może Marcina Ogrodnika. Kibice z Grodu Staszica na żużlowych torach mogą ponadto podziwiać w akcji Jarosława Hampela, Mateusza Szczepaniaka i Tomasza Gapińskiego.

Wychowankowie pilskich klubów: Piotr Gryszpiński Marcin Ogrodnik - Budmax-Stal Polonia Piła Tomasz Gapiński - Orzeł Łódź Jarosław Hampel (Leszno/Pawłowice) - Motor Lublin Mateusz Szczepaniak (Ostrów Wielkopolski) - GKM Grudziądz

3
/ 7

Ci wychowankowie, którzy byli w zasięgu klubu, to się w nim ścigają, czyli Patryk RolnickiPiotr Pióro oraz powracający do Jaskółek Ernest Koza. Gdyby Unia chciała oprzeć skład wyłącznie na chłopakach ze swojego miasta, to miałaby prawdziwy dream team, bo do wspomnianego duetu dołączyliby Janusz Kołodziej i Jakub Jamróg, a także dwaj mocni młodzieżowcy - Mateusz Cierniak i Dawid Rempała. W drugiej lidze byłby to chyba pewniak do walki o awans.

Wychowankowie klubu: Jan Heleniak Ernest Koza Paweł Pikul Piotr Pióro Patryk Rolnicki Piotr Świercz Mateusz Cierniak - Motor Lublin Jakub Jamróg - Orzeł Łódź Janusz Kołodziej - Unia Leszno Dawid Rempała - Falubaz Zielona Góra

ZOBACZ WIDEO: Niespodziewany bohater Polaków na mundialu. "To przykład"

4
/ 7

Rzeszowianie w minionym okienku transferowym w formacji młodzieżowej postawili na zagraniczne nazwiska, ale krajowy skład stanowić będą wychowankowie - Nikodem ChorzępaMateusz Majcher i Konrad Mikłoś. Stal jest również macierzystym klubem dla Jakuba Stojanowskiego, chociaż ten swoją karierę zaczynał w Danii i z czasem zdecydował się przybyć na polskie tory.

Poza Stalą rozwija się obecnie sześciu tamtejszych chłopaków, choć na razie tylko dwóch jest pewnych jazdy - Wiktor Lampart i Patryk Wojdyło. Czterej pozostali mają tylko kontrakty warszawskie.

Wychowankowie rzeszowskich klubów: Nikodem Chorzępa Mateusz Majcher Konrad Mikłoś Jakub Stojanowski Karol Baran - Śląsk Świętochłowice Bartosz Curzytek - Sparta Wrocław Michał Curzytek - Sparta Wrocław Dawid Lampart* Wiktor Lampart - Apator Toruń Paweł Miesiąc - Motor Lublin Patryk Wojdyło - ROW Rybnik

* - nie wiadomo, co dalej z jego karierą

5
/ 7

Rawicka Akademia Żużla Sławomira Knopa ma być kluczem do tego, by za kilka lat o sile Niedźwiadków stanowiła miejscowa młodzież. Tej pod wodzą prezesa i trenerów nie brakuje, ale na kolejne licencje przyjdzie nam trochę poczekać. Co nie oznacza, że już w tej chwili Kolejarz nie może się pochwalić wychowankami, bo taki status mają - z Torunia Franciszek Majewski oraz z Leszna, Kacper Klimek.

Wychowankowie klubu: Kacper Klimek (Leszno) Franciszek Majewski (Toruń)

6
/ 7

[tag=876]

Kolejarz Opole[/tag]

Marcin Sekula zaczął pracować nad opolską młodzieżą i dziś Kolejarz może się pochwalić trzema wychowankami, z czego jeden z nich - Oskar Stępień ma dostać szansę startów w rozgrywkach ligowych. W Kolejarzu, ale tym z Rawicza ściga się z kolei Damian Dróżdż, który pochodzi z Częstochowy, ale mając za młodu problemy z przebiciem się w licznym gronie adeptów, zdecydował się na zmianę otoczenia.

Wychowankowie: Damian Dróżdż (Częstochowa) - Kolejarz Rawicz Jakub Fabisz Kacper Linek-Rekus Oskar Stępień

7
/ 7

[tag=56293]

Start Gniezno[/tag]

Kolejna ekipa, która mogłaby ostro namieszać w drugiej lidze. Gdyby wystawić taką drużynę w rozgrywkach, to o jej sile stanowiłby duet Kacper Gomólski - Oskar Fajfer, a solidną drugą linię tworzyliby Adrian Gała oraz Kevin Fajfer. Ważnym punktem byłby junior Mikołaj Czapla, więc do obsadzenia pozostałyby dwa wolne miejsca. A kandydatów kilku by było.   Wychowankowie: Patryk Budniak Jędrzej Chmura Mikołaj Czapla Kacper Gomólski Oskar Hurysz Adrian Saks Szymon Szwacher Kevin Fajfer - PSŻ Poznań Oskar Fajfer - Stal Gorzów Adrian Gała - PSŻ Poznań Kacper M. Grzelak - PSŻ Poznań

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)