Ambitny, pracowity i widowiskowy - sylwetka Tomasza Jędrzejaka - mistrza Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Nosił się nawet z zamierem zakończenia kariery. Jak dobrze, że tego nie zrobił. Tomasz Jędrzejak nie świętowałby bowiem w środę, 15 sierpnia 2012 roku największego sukcesu w swojej 17-letniej karierze

1
/ 9

Urodził się 14 lipca 1979 roku w Ostrowie Wielkopolskim i tam nauczył się żużlowego abecadła. Szlify zbierał także w Częstochowie, a później we Wrocławiu, z którym związany jest przez prawie pół kariery z rocznym epizodem na Tarnów. Tomasz Jędrzejak  - bo o nim mowa - w środę, 15 sierpnia 2012 roku przeszedł do historii polskiego żużla. Niespodziewanie, aczkolwiek w pełni zasłużenie został indywidualnym mistrzem Polski. Jednodniowe finały mają to do siebie, że często kreują niespodziewanych bohaterów. Takim też został - po nieobecność Tomasza Golloba, Jarosława Hampela  czy Janusza Kołodzieja - popularny "Ogór", który dołączył to grona takich sław polskiego speedway'a  jak Edward Jancarz, Zenon Plech , Andrzej Wyglenda, Roman Jankowski  czy Zenon Kasprzak, a także współczesnych Tomasza Golloba czy Jarosława Hampela.

2
/ 9

Tomasz Jędrzejak karierę żużlowca rozpoczynał w 1995 roku pod okiem trenera Jana Grabowskiego. Kiedy wówczas filigranowy chłopak siadał na motocykl, ledwo było go widać zza kierownicy. Większość dziwiła się jak ten niepozorny młokos nie tylko utrzyma w ryzach żużlowy motocykl, ale będzie potrafił płynnie pokonywać wiraże. Tomek od początku przejawiał jednak ogromną smykałkę do żużla. Fachowcy wróżyli mu sporą karierę. Ciekawe, czy ktoś wówczas przypuszczał, że ten chłopak po 17 latach wzlotów i upadków w żużlu sięgnie po największy laur w polskim speedway'u – zdobędzie złoty medal IMP?

3
/ 9

Talent talentem, ale do sukcesów Tomasza Jędrzejaka wiodła ciężka praca. Poza tym to niezwykle ambitny sportowiec. Każdą porażkę mocno przeżywał. Głęboko analizował przyczyny niepowodzeń, by w kolejnych zawodach było lepiej. Jak sam przyznaje, jego kariera przypomina sinusoidę. Lepsze sezony przeplatał z gorszymi. Ciężko jest znaleźć dwa równe sezony w wykonaniu Jędrzejaka. Sam przyznaje, że gdy było gorzej nosił się nawet z zamierem zakończenia kariery. Myślał on tym, bo nie znosi przegrywać. Jazda dla samej jazdy, nie daje mu satysfakcji. "Ogór" kocha wygrywać i bawić swoją jazdą publiczność. Na szczęście wychowanek Iskry się nie poddał się jednak. Po chudszych latach, nadeszły znów tłuste z tym najlepszym w karierze, obecnym sezonem 2012.

4
/ 9

Pierwsze pięć lat kariery Tomasz Jędrzejak spędził w rodzinnym Ostrowie, reprezentując barwy ówczesnej Iskry. W tym czasie jego największym sukcesem był złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych, wywalczony w 1999 roku na torze w Ostrowie Wielkopolskim. Pamiętam, jak wówczas wspólnie z Karolem Malechą Tomasz Jędrzejak zawstydzony udzialał odpowiedzi na pytania podczas konferencji prasowej. To był jego pierwszy poważny sukces. Nic więc dziwnego, że 20-latek był stremowany. Później "się wyrobił". Dojrzał nie tylko jako sportowiec, ale jako człowiek. Z filigranowego chłopca, którego ledwo było widać zza motocykla, stał się mężczyzną, który przez kibiców został wybrany najbardziej widowiskowo jeżdżącym żużlowcem. Sylwetkę na torze Tomasz Jędrzejak rzeczywiście ma wyjątkową. Balans ciałem, nienaganna technika i ten lwi pazur, który często pokazuje rywalom - to chyba najlepiej charakteryzuje "Ogóra". Jego sportowym idolem jest Lance Armstrong, a żużlowym wzorem Mark Loram.

5
/ 9

Jędrzejak, chcąc się rozwijać opuścił w 2000 roku rodzinne miasto i przeszedł do Włókniarza Częstochowa. Tam spędził dwa sezony. Później trafił do Wrocławia i tak naprawdę właśnie stolica Dolnego Śląska - obok rodzinnego Ostrowa - to szczególnie miejsce dla Jędrzejaka. Nie tylko stamtąd pochodzi jego małżonka, Karolina, ale we Wrocławiu Jędrzejak spędził w sumie już siedem sezonów. Były jednak przerwy w startach w Sparcie. W 2004 roku zdecydował się na powrot do Ostrowa, kiedy to w rodzinnym mieście najlepsze lata istnienia rozpoczynał Klub Motorowy Ostrów. W pierwszej lidze "Ogór" wytrzymał trzy sezony. Bezskutecznie walczył z KM-em o awans do upragnionej ekstraligi. Właśnie brak awansu z Klubem Motorowym Ostrów to chyba największa porażka w karierze Tomasza Jędrzejaka, która tkwi w sercu jak zadra. Po odejściu z Ostrowa wrócił na trzy lata to Wrocławia. Tam pojeździł do 2009 roku i postanowił spróbować czegoś innego w Tarnowie. Starty w Unii nie były udane dla Jędrzejaka. "Ogór" wrócił więc na sprawdzony tor we Wrocławiu, gdzie startuje od 2011 roku, obecnie będąc kapitanem Betardy Sparty.

6
/ 9

Tomasz Jędrzejak do minionej środy miał już na swoim koncie kilka znaczących laurów. W 2003 roku na torze w Bydgoszczy w debiucie w finale IMP sięgnął po brązowy medal. Ma także złoto w Mistrzostwach Polski Par Klubowych, zdobyte w 2011 roku nomen omen także na torze w Zielonej Górze. W 2002 roku wywalczył ze Spartą brązowy medale DMP. Dwa lata wcześniej z Włókniarzem Częstochowa zdobył złoto w MDMP. Zagranicą ma na koncie dwukrotne Drużynowe Mistrzostwo Szwecji. W 2008 roku świetnie pojechał w Grand Prix Challenge w Zielonej Górze. Wystarczyło to jednak tylko do bycia rezerwowym w cyklu GP 2009. To wszystko jednak nic w porównaniu z tym, co 15 sierpnia 2012 roku Tomasz Jędrzejak zdobył w Zielonej Górze. Mistrzowie Polski przechodzą do legendy. Tworzą historię sportu żużlowego. Pochodzący z Ostrowa, skromny chłopak w wieku 33 lat, po 17 sezonach spędzonych na torach żużlowych, sięgnął po swój największy sukces w karierze.

7
/ 9

"Ogór" to człowiek niezwykle sympatyczny. Gdy był młodszy, niemalże zawsze się uśmiechał. Teraz czasami też można dostrzec na jego twarzy ten zawadiacki uśmiech z czasów, gdy był nastolatkiem. Obecnie to jednak stateczny mąż i ojciec. Wraz z żoną Karoliną i dwójką córek - Oliwią i Lilly mieszka w podostrowskich Przybysławicach. Tomek kocha piłkę nożną. Jest wielkim fanem Manchesteru United. Sam również świetnie gra w futbol. Grywał w amatorskich ligach w Ostrowie Wielkopolskim. Jego hobby jest także motocross. W 2006 roku Tomasz Jędrzejak został wybrany żużlowcem 75-lecia sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim.

8
/ 9

Dossier: Imię: Tomasz Nazwisko: Jędrzejak Data urodzin: 14.07.1979 Miejsce urodzenia: Ostrów Wielkopolski Wzrost: 175 cm Waga: 70 kg Stan cywilny: żona Karolina Dzieci: Oliwia, Lilly Narodowość: polska Miejsce zamieszkania: Przybysławice

9
/ 9

Największe sukcesy: Indywidualne Mistrzostwa Polski: złoto (2012), brąz (2003) Drużynowe Mistrzostwa Polski: brąz (2007) Mistrzostwa Polski Par Klubowych: złoto (2011), srebro (2007), brąz (2000, 2001) Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski: złoto (2000) Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych: złoto (1999_ Złoty Kask: 2 miejsce (2003) Turniej o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego: 3 miejsce (1998, 2000) Klubowy Puchar Europy: 2 miejsce (2007) Drużynowe Mistrzostwa Szwecji: złoto (2006, 2008), srebro (2005) Drużynowe Mistrzostwa Niemiec: srebro (2008) Mistrzostwa Elite League: srebro (2008)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (45)
avatar
kibic Gks-u
17.08.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Gollob ani Hampel brazylijczykami nie sa...  
avatar
Sparta Wrocław
17.08.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ogór pewnie zostanie na następny sezon w Sparcie  
avatar
janek
17.08.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
widzialem ten ostatni bieg tomka dzieki kolego za wstawienie i moge powiedziec ze gdyby byl gollob i hampel to tez by wygral mial wspaniale przygotowany sprzent i super forme!!! gratulacje ostr Czytaj całość
avatar
AdamusBDG
17.08.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Na pewno trzeba mu pogratulować zwycięstwa ,ale tak naprawdę to zdecydowała dyspozycja jednego dnia,ale i tak gratuluję:)  
avatar
FALUBAZ WSW
17.08.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
wejdz na sport zgora jeszcze wczoraj bylo musisz sprawdzic