Żużlowe "torpedy" ze Wschodu - na którego zawodnika warto zwrócić uwagę

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Wiele mówi się o otwarciu żużla na Wschód. Już teraz wiadomo, że nie tylko Emil Sajfutdinow i bracia Łagutowie są przykładem na to, że za naszą wschodnią granicą rodzi się wiele żużlowych talentów.

1
/ 9

Aleksandr Łoktajew  - Ukraina, 18 lat

Aleksandr Łoktajew niespodziewanie stał się podstawowym żużlowcem Stelmetu Falubazu w sezonie 2012. Urodzony w Rosji w Bałakowie, a reprezentujący barwy Ukrainy młody żużlowiec prezentował się w lidze bardzo dobrze.

Wystąpił w 17 meczach, w których wraz z bonusami zdobył 123 punkty. Dało mu to średnią biegową 1,538, co zważywszy na młody wiek Łoktajewa, jest znakomitym osiągnięciem. Bez wątpienia jest to jedno z największych objawień sezonu 2012, a przecież cała żużlowa przyszłość jest jeszcze przed tym żużlowcem. Ukrainiec startował także w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Do Argentyny jednak nie poleciał. Szans medalowych nie miał, a całą rywalizację ukończy pewnie w środku stawki.

Aleksandr Łoktajew był silnym punktem Stelmetu Falubazu Zielona Góra
Aleksandr Łoktajew był silnym punktem Stelmetu Falubazu Zielona Góra
2
/ 9

Andriej Kudriaszow - Rosja - 21 lat

W tym sezonie Andriej Kudriaszow skończył wiek juniora, okraszając to zdobyciem tytułu mistrza Rosji juniorów. Przed sezonem długo szukał klubu w Polsce, trenując m.in. w Ostrowie. W końcu znalazł zatrudnienie w Krakowie, gdzie należał do liderów Speedway Wandy. W drugiej lidze osiągnął trzynastą średnią 1,833, zdobywając w 10 meczach wraz z bonusami 99 punktów. Sympatyczny Rosjanin nie kryje, że chce w przyszłym roku wrócić na pierwszoligowe tory, najlepiej do Grudziądza, gdzie już kiedyś startował. Mile widziany byłby także pewnie w Ostrowie, gdzie rosyjscy młodzi żużlowcy czują się wyjątkowo dobrze.

Andriej Kudriaszow wraz ze swoimi rodakami podczas 60. Turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego
Andriej Kudriaszow wraz ze swoimi rodakami podczas 60. Turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego
3
/ 9

Witalij Biełousow - Rosja - 20 lat

Odkryty w poprzednim sezonie przez Ostrovię, w tym roku z powodzeniem reprezentował barwy Kolejarza Opole. W 13 meczach zdobywał wraz z bonusami 116 punktów, uzyskując średnią 1,841 i dwunaste miejsce wśród najlepszych żużlowców drugiej ligi. Był także reprezentantem Rosji w finale DMŚJ, ale występu w Gnieźnie - podobnie jak jego koledzy - do udanych nie zaliczy. Niezwykle widowiskowo jeżdżący chłopak, który prawdziwą furorę zrobił w 2011 roku, kiedy to niespodziewanie został brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Wraz z reprezentacją Rosji wywalczył wówczas złote medale DMŚJ i DMEJ. Zawodnik, na którego bez wątpienia warto zwrócić uwagę w kontekście sezonu 2013.

Witalij Biełousow z powodzeniem reprezentował w 2012 roku barwy Kolejarza Opole
Witalij Biełousow z powodzeniem reprezentował w 2012 roku barwy Kolejarza Opole
4
/ 9

Andrzej Lebiediew - Łotwa - 18 lat

Andrzej Lebiediew w sezonie 2012 został mistrzem Łotwy juniorów. Pomimo zaledwie 18 lat zajął także piąte miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Seniorów, a w rywalizacji juniorów w IME był ósmy. Również w lidze spisywał się bardzo dobrze. Trener Nikołaj Kokin miał z niego duży pożytek. Lebiediew osiągnął dziewiętnastą średnią biegową w pierwszej lidze - 1,762, zdobywając wraz z bonusami aż 148 punktów. Być może Lebiediew jest kolejnym talentem z Łotwy, który jeśli będzie dobrze prowadzony, może zawojować światowe tory.

Andrzej Lebiediew po udanym sezonie 2012 zastanawia się pewnie, czy kolejny rok będzie tak samo dobry
Andrzej Lebiediew po udanym sezonie 2012 zastanawia się pewnie, czy kolejny rok będzie tak samo dobry
5
/ 9

Władimir Borodulin - Rosja - 20 lat

"Wojownik" o twarzy dziecka. Bez wątpienia jeden z najbardziej widowiskowo jeżdżących młodych Rosjan. Niestety, często brawurowe ataki kończą się dla "Wowy" kontuzjami i groźnymi upadkami. Głównie z uwagi na urazy jego kariera nie potoczyła się tak, jak przypuszczano jeszcze dwa lata temu. W tym sezonie Borodulinowi przytrafiły się także dwie kontuzje, które zniweczyły plany młodego żużlowca. Bardzo skuteczny w Rosji. W Polsce częstych okazji do startów w barwach Ostrovii nie miał. W lidze wystąpił tylko w dwóch meczach. Lepiej zaprezentował się w barażach, przyczyniając się do utrzymania ostrowskiego klubu w pierwszej lidze. W Ostrowie "Wowa" znalazł swój drugi dom i trudno przypuszczać, by związał się z innym klubem, tym bardziej, że stał się jednym z ulubieńców ostrowskich kibiców. Borodulin jest także członkiem złotej rosyjskiej ekipy sprzed roku w DMŚJ i DMEJ. W przyszłym sezonie będzie miał ostatnią okazję, by zaistnieć w juniorskim speedwayu. Jeśli odjedzie go cało i zdrowo, może sporo namieszać.

Rozwój kariery Władimira Borodulina w 2012 roku zahamowały liczne kontuzje
Rozwój kariery Władimira Borodulina w 2012 roku zahamowały liczne kontuzje
6
/ 9

Ilja Czałow - Rosja - 17 lat

Jedna z największych nadziei rosyjskiego żużla. Brawurowo jeżdżący 17-latek nie uznaje straconych pozycji. Zawsze walczy do końca. Serca ostrowskich kibiców podbił już pierwszym występem w barwach Ostrovii w meczu barażowym. Lubi tory przyczepne, gdzie można powalczyć na dystansie. Na betonie czuje się znacznie gorzej, stąd też może Rosjanie w tym roku nie odegrali większej roli w finale DMŚJ w Gnieźnie. Czałow był także członkiem rosyjskiej ekipy, która po złote medale sięgnęła przed rokiem w finałach DMEJ i DMŚJ. W tym sezonie Czałow długo pauzował. Na początku rozgrywek nabawił się bowiem bardzo poważnej kontuzji i wrócił na tor dopiero pod koniec sezonu. Jeśli tylko Rosjanin będzie dysponował wysokiej klasy sprzętem i ominie go pech, może być objawieniem kolejnego sezonu.

Ilja Czałow w 2012 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Rosji juniorów
Ilja Czałow w 2012 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Rosji juniorów
7
/ 9

Maksim Bogdanow - Łotwa - 23 lata

Miniony sezon nie był najlepszy dla Maksima Bogdanowa, który wystąpił w 12 meczach Wybrzeża Gdańsk, notując przeciętną średnią 1,245 punktu. Łotysz niestety borykał się także z kontuzjami, które wyraźnie przyhamowały rozwój tego wciąż młodego i perspektywicznego żużlowca. Kiedy odchodził z Lokomotivu Daugavpils był jedną z największych nadziei łotewskiego żużla. W 2010 roku zdobył przecież brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Z pewnością jego dalsza kariera nie potoczyła się tak, jak mogłyby na to wskazywać choćby wyniki osiągane przed dwoma laty, ale Maksim to wciąż żużlowiec o sporym potencjale, który w dorosłym żużlu może odegrać większą rolę.

Maksimowi Bogdanowowi w sezonie 2012 szyki pokrzyżowały kontuzje
Maksimowi Bogdanowowi w sezonie 2012 szyki pokrzyżowały kontuzje
8
/ 9

Kjastas Puodżuks  - Łotwa - 26 lat

W tym sezonie Kostia ewidentnie się odrodził. Zanotował naprawdę bardzo dobre występy na pierwszoligowych torach w barwach Lokomotivu Daugavpils. Dało mu to dwunastą średnią biegową w I lidze. W 16 meczach zdobył wraz z bonusami 145 punktów (1,859). Zdecydowanie lepiej Puodżuks czuł się na swoim domowym torze, gdzie legitymuje się średnią 2,250, a na wyjazdach zaledwie 1,447. O tym, że w tym sezonie wiodło mu się naprawdę dobrze świadczy wysokie czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Indywidualnych Mistrzostw Europy. Być może po tak udanym sezonie któryś z polskich klubów zainteresuje się Puodżuksem, choć Kostia zdecydowanie najlepiej czuje się chyba w Daugavpils.

Kjastas Puodżuks w sezonie 2012 spisywał się wyśmienicie szczególnie na torze w Daugavpils
Kjastas Puodżuks w sezonie 2012 spisywał się wyśmienicie szczególnie na torze w Daugavpils
9
/ 9

Andriej Karpow - Ukraina - 25 lat

Ukrainiec sezon 2012 może także zaliczyć do udanych. Największym sukcesem w tym roku było zdobycie brązowego medalu Indywidualnych Mistrzostw Europy. Z powodzeniem startował także w polskiej pierwszej lidze, gdzie reprezentował barwy GTŻ-u Grudziądz. Karpow wywalczył 113 punktów, notując średnią 1,667, co dało mu dwudzieste piąte miejsce w klasyfikacji żużlowców zaplecza Enea Ekstraligi. Karpow najmłodszym żużlowcem już nie jest, ale z pewnością stać go nadal na solidną jazdę na co najmniej pierwszoligowym poziomie w Polsce.

Andriej Karpow w 2012 roku był solidnym punktem zespołu GTŻ-u Grudziądz
Andriej Karpow w 2012 roku był solidnym punktem zespołu GTŻ-u Grudziądz
Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (58)
avatar
smok
6.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Fajnie, że podali KuoPio. Kudriaszow? No nie wiem. Może rzeczywiście poczynił wielki postępy.  
Popek Monster Król Albani
6.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Aleksandr Łoktajew nie jest Ukraińcem, tylko Rosjaninem z pochodzenia. Posiada podwójne obywatelstwo. To tak jakbyście o Holcie, Smithie albo Poważnyju pisali "Polak".  
avatar
Grudz_GKM
6.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Loktajew i Lebiediew są w stanie wyjść na dobry poziom eligowy (Alex już to uczynił)- reszta max 1 liga. Ruscy(itp) są waleczni ale to nie wszystko.  
avatar
QWERTY1234567
6.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Sasza bedzie Mistrzem Swiata!  
avatar
FOXI
6.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
masz rację, chyba go pomyliłem z Jepsenem Jensenem.pozdrawiam. ale i tak fajnie jeździ.