W tym artykule dowiesz się o:
Historia żużla w niektórych miastach nie zawsze była usłana różami i kluby napotykały różnego rodzaju problemy. Z różnych przyczyn decydowano się zmieniać pierwotny szyld zespołu i startować pod zupełnie innym i nowym. Kibice nie chcą jednak budować wszystkiego od nowa i liczą się z tradycją oraz historią. Ich nacisk w kilku miastach przyczynił się do tego, że historyczna nazwa wracała na swoje miejsce. Gdzie tak było? O tym mówi nasze zestawienie. [ad=rectangle] Falubaz Zielona Góra
Początkową historię żużla w Zielonej Górze trzeba utożsamiać z takimi nazwami jak LPŻ czy Zgrzeblarki. Pod tym drugim szyldem klub zaczął startować od 1961 roku do momentu, aż zastąpiony został przez Falubaz. Klub z Zielonej Góry mając w członie nazwy zakłady zajmujące się maszynami wykorzystywanymi w przemyśle włókienniczym osiągał spore sukcesy. Zdobywając od tego czasu chociażby trzy złote medale DMP.
W 1991 roku drużyna mając bogatego sponsora w osobie Zbigniewa Morawskiego zmieniła nazwę na Morawski Zielona Góra i już w pierwszym sezonie wygrała rozgrywki ligowe. Jednak zaangażowanie sponsora nie trwało długo i po sezonie 1994, kiedy zespół spadł z ligi, znów zmieniono nazwę. Tym razem na ZKŻ (Zielonogórski Klub Żużlowy). Człon ten z wplecionymi sponsorami tytularnymi, takimi jak: Polmos, Quick-Mix czy Kronopol przetrwał do 2009 roku. Wówczas to powróciła ukochana przez zielonogórskich kibiców nazwa Falubaz. Od tego momentu zielonogórzanie wywalczyli trzy tytuły DMP oraz jeden srebrny medal.
Ekipa z Grudziądza od początku istnienia startowała jako Olimpia, a od przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych jako Olimpia-Unia oraz Unia. Historia żużla w tym mieście narodziła się na nowo w latach siedemdziesiątych przy pomocy Stali Toruń, która w Grudziądzu utworzyła swoje rezerwy. W ten sposób powstała Grudziądzka Sekcja Żużlowa. Od 1979 roku grudziądzki zespół jeździ pod nazwą GKM (Grudziądzki Klub Motorowy). Jeździ, choć był moment, w którym jej ciągłość została zachwiana. Chodzi tu głównie o rok 2002, kiedy to GKM dokończył rozgrywki, ale miał już spore problemy finansowe.
Od 2003 roku drużyna jechała jako nowy podmiot - GTŻ (Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe). Jednak i w Grudziądzu kibice nie mogli pogodzić się z aktualną nazwą i wystosowali petycję o jej zmianę. Finał dla sympatyków czarnego sportu w grudziądzkim mieście był bardzo przyjemny. GKM Grudziądz, tak od 2013 roku nazywa się zespół startujący w rozgrywkach ligowych przy ul. Hallera. Co ciekawe niewiele minęło od tamtego czasu, a w nowym sezonie klub pojedzie w PGE Ekstralidze.
W Ostrowie Wielkopolskim żużel w ligowym wydaniu zaczął się pod koniec lat 40. W Ostrowie jeżdżono jako KM, Iskra oraz Ostrovia. Trzeciego określenia po raz pierwszy zaczęto używać w latach 1955-59. Następnie na dwadzieścia lat żużel w Ostrowie zniknął. W 1979 roku wróciła Ostrovia, ale tylko do 1992 roku. Kontynuatorką żużla w tym ośrodku była wówczas Iskra. Jednak i ta nazwa się nie utrzymała zbyt długo i w 2003 roku powrócił zwrot KM.
Dawna nazwa miała nawiązywać do sukcesów. Ostrowianie do 2008 roku walczyli o awans do Ekstraligi, ale bezskutecznie. Klub dopadł problemy finansowe i od 2010 roku w miejsce KM znów pojawiła się Ostrovia, która startuje obecnie w Nice PLŻ. Ostrovia podąża drogą KM i w niedalekiej przyszłości liczy na awans do Ekstraligi.
Kibice w Kozim Grodzie czekali dwadzieścia lat na ponowny występ ich drużyny pod historyczną nazwą Motor. 19 lutego 2015 roku na oficjalnej prezentacji zespołu działacze ogłosili, że wraca do tradycyjnego określenia. W 2015 r. ekipa z Lublina nazywać się będzie KMŻ Motor Lublin. W Lublinie startowano już pod innymi szyldami, mowa tu o LPŻ, Ogniwie, LKŻ, TŻ oraz KMŻ. Decyzja lubelskich włodarzy jest ukłonem w stronę fanów znad Bystrzycy, którzy zabiegali o historyczną nazwę.
To właśnie jeżdżąc jako Motor udało się lublinianom zagościć w najwyższej klasie rozgrywkowej na sześć sezonów z rzędu i zdobyć srebrny medal DMP. W Kozim Grodzie liczą, że z nową-starą nazwą nawiążą do dawnych sukcesów.
Nie Ślęza, nie Spójnia, ale właśnie Sparta najbardziej utrwaliła się w historii wrocławskiego żużla. Drużyna z Dolnego Śląska startowała jako Sparta od 1957 do 1995 roku (pierwszy raz jednak w sezonie 1955). W latach '90 coraz bardziej było widać wplatanie w historyczną nazwę sponsorów tytularnych, tj. Aspro, Polsat. Kiedy opieką klub z Wrocławia objęła firma Atlas, Sparta została usunięta. Kiedy możny sponsor po latach sukcesów zdecydował się odejść, we Wrocławiu na nowo odżyła idea wstawienia członu Sparta.
Nacisk ze strony kibiców został zauważony i przed sezonem 2011 ogłoszono, że zespół będzie jeździć jako Betard Sparta Wrocław.
Rzeszowianie po raz ostatni ścigali się ze Stalą w nazwie w 2001 roku. Później jej miejsce zajęła firma Jasol, która utrzymała się do 2004 roku. W tym właśnie roku rzeszowski żużel pod swoje skrzydła wzięła Marta Półtorak. Dzięki jej wsparciu drużyna trzykrotnie wywalczyła awans do Ekstraligi i raz była bliska zdobycia brązowego medalu DMP (2008).
Krótko po zakończeniu sezonu 2014 ze sponsoringu rzeszowskiej ekipy wycofała się Marta Półtorak i jej firma Marma, wówczas zrobiło się miejsce dla historycznej nazwy. PGE Stal Rzeszów, tak nazywa się zespół z Podkarpacia, który będzie jeździł w 2015 roku w PGE Ekstralidze.
Drużyna z Rybnika jest jedną z najbardziej utytułowanych w naszym kraju. Startując jako Górnik, zdominowała rozgrywki w latach '60 zgarniając osiem tytułów DMP (ogólnie zespół z Rybnika ma ich dwanaście). Jednak ze względu na fuzję Górnika Rybnik i Górnika Chwałowice, zmieniono nazwę sekcji żużlowej na ROW. Pod nową śląskiej drużynie udało się jeszcze wywalczyć dwa tytuły mistrza Polski. KS ROW Rybnik zakończył swoją działalność w 1993 roku, a w jego miejsce w następnym sezonie pojechał Rybnicki Klub Motorowy. Nowy podmiot nie potrafił stworzyć na tyle silnej struktury, aby osiągać sukcesy jak Górnik czy ROW.
ROW został dołączony do nazwy w 2008 roku i od tego momentu rybniczanie startują z tradycyjnym członem. Choć nie odbywało się w ramach jednego klubu. Z nazwą ROW startowały m.in. RKM Rybnik, ROW Rybnik sp. z o.o. oraz aktualny podmiot, czyli ŻKS ROW Rybnik. Co ciekawe w 2010 roku drużyna przez moment występowała jako Majcher Speedway Rybnik. Ta nazwa została jednak bardzo szybko zmieniona.