Inwestycyjny boom w infrastrukturę, żużlowe stadiony jak nowe

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W Polsce budowane są nie tylko nowoczesne stadiony piłkarskie czy hale sportowe. Wiele dzieje się również w sprawie żużlowych obiektów. Sprawdziliśmy jak wygląda temat rozwoju infrastruktury w polskich klubach.

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 7

Stadion Olimpijski we Wrocławiu

Władze poszczególnych miast dbają o to, by kibice mogli oglądać imprezy sportowe w komfortowych warunkach. Mecze piłkarskiej Ekstraklasy w większości przypadków odbywają się na nowoczesnych stadionach, w Polsce powstało również wiele hal. Nie brakuje również nowych obiektów żużlowych, a wzorem do naśladowania w Europie są stadiony w Toruniu czy Gorzowie.

Nowoczesny obiekt powstaje również we Wrocławiu. Nowy Stadion Olimpijski budowany jest z myślą o igrzyskach sportów nieolimpijskich World Games 2017. Za robotnikami już ponad połowa prac, widać już zarys trybun, a docelowo nad nimi ma się pojawić zadaszenie. Pojemność stadionu wyniesie 11 tysięcy miejsc.

Remont Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu rozpoczął się w tym roku. Przez pierwszą część sezonu zawodnicy Betardu Sparty Wrocław mogli korzystać z obiektu, ale prace odbywające się na części stadionu sprawiły, że mecze wrocławskiej drużyny maksymalnie mogło oglądać nieco ponad trzy tysiące kibiców. Budowa ma zakończyć się jeszcze w 2016 roku. Do tego czasu Betard Sparta Wrocław swoje mecze rozgrywać będzie w Poznaniu.

2
/ 7

Stadion żużlowy w Poznaniu

Gruntowną modernizację przeszedł stadion żużlowy w Poznaniu. Jeszcze dwa lata temu obiekt ten przypominał ruinę, lecz dzięki poparciu mieszkańców i pieniędzy z budżetu obywatelskiego udało się znacznie polepszyć stan infrastruktury poznańskiego obiektu. W tym sezonie swoje domowe mecze będzie rozgrywać na nim Betard Sparta Wrocław.

Remont nie jest jeszcze skończony, krzesełka zostały zamontowane na jednej stronie trybun. - W ubiegłym roku zamontowano już część krzesełek po stronie zachodniej, a teraz dokańczany będzie remont dalszej części trybun. Prace są tak zaplanowane, że zdążymy z tym do startu ligi. Sparta rozegra więc pierwszy mecz ekstraligowy na gotowym stadionie. Na trybunach będzie mogło zasiąść siedem tysięcy kibiców - wyjaśnił Arkadiusz Ładziński, prezes PSŻ Poznań.

Starty topowej drużyny Ekstraligi to przede wszystkim okazja dla PSŻ na reaktywację poznańskiego speedwaya i wymianę cennych doświadczeń. Władze miejscowego klubu nie ukrywają, że chcą nauczyć się organizacji od wrocławian.

3
/ 7

Stadion żużlowy w Grudziądzu

Przebudowa trwa również w Grudziądzu, gdzie trwają prace modernizacyjne na części przeciwległej prostej oraz na pierwszym łuku. Dzięki temu kibice będą mogli oglądać mecze MRGARDEN GKM Grudziądz w komfortowych warunkach.

Nie są to pierwsze prace przeprowadzane na grudziądzkim stadionie. Już przed poprzednim sezonem wykonano niezbędne roboty, dzięki czemu GKM spełnił wymogi infrastrukturalne zawarte w regulaminie licencyjnym w rozgrywkach najlepszej ligi świata.

4
/ 7

Stadion żużlowy w Łodzi

Nowoczesny stadion powstanie w Łodzi. Władze miasta na budowę nowego stadionu Orła Łódź zapisały w budżecie 43 miliony złotych. W przeddzień otwarcia kopert prezes Witold Skrzydlewski zapowiedział, że w przypadku nie wyłonienia zwycięzcy konkursu ofert wycofa klub z rozgrywek Nice Polskiej Ligi Żużlowej.

Do przetargu na budowę stadionu stanęło dziewięć firm. Zwyciężyła oferta konsorcjum Molewski Sp. z o.o. z Włocławka i Molewski S.A. - Chodecz, które za budowę zaproponowało 43 824 165,03 zł i udziela 84 miesięcy gwarancji na obiekt. Była to najtańsza z ofert. Najdroższa opiewała na ponad 62 miliony złotych. Teraz oferta ta będzie sprawdzana pod kątem proceduralnym.

Prezes Orła już od dłuższego czasu domaga się budowy nowego stadionu dla łódzkiego klubu. Od tego zależy przyszłość Orła. W przypadku posiadania nowoczesnego obiektu zespół z Łodzi będzie walczył o awans do Ekstraligi. Obecnie stadion nie spełnia wymogów licencyjnych.

5
/ 7

Stadion Skałka im. Pawła Waloszka w Świętochłowicach

O nowoczesnym obiekcie marzą również kibice w Świętochłowicach. Obecnie "Skałka" nie ma pozwolenia na organizację imprez masowych, przez co na trybunach zasiąść może maksymalnie 999 widzów. Zarówno władze miasta, jak i przedstawiciele klubu dążą do tego, by do Świętochłowic wrócił żużel w ligowym wydaniu.

Niezbędne jest jednak przeprowadzenie wielu prac na miejscowym stadionie, a konkretnie jego przebudowa. Obecnie stadion im. Pawła Waloszka to ruina. Jeszcze w zeszłym roku prezydent miasta, Dawid Kostempski, zapewniał, że rozpoczęto procedurę partnerstwa publiczno-prywatnego, co było pierwszym krokiem do przebudowy.

W tegorocznym budżecie zapisano 470 tys. złotych na projekt stadionu. Prace mają ruszyć najpóźniej w przyszłym roku. Obiekt ma spełniać wymogi Ekstraligi. Dopiero po zakończeniu budowy Śląsk Świętochłowice ma wrócić do rozgrywek ligowych. W tym roku na Skałce rozegrane zostaną co najmniej cztery turnieje, lecz każdy z nich będzie miał ograniczoną widownię.

6
/ 7

Stadion żużlowy w Krośnie

Modernizację przechodzi również stadion żużlowy w Krośnie. Na obiekcie przy ulicy Legionów powstał już nowy park maszyn, a w przyszłości mają zostać wybudowane trybuny na łukach. Do lipca ma powstać projekt przebudowy stadionu.

Nowe trybuny łukowe miałyby powstać od ul. Legionów i od strony Wisłoka. Planuje się, że miałyby one siedem rzędów, a ich dodatkową funkcją, oprócz miejsca do siedzenia dla kibiców, byłoby ograniczenie hałasu, który z obiektu żużlowego dobiega m.in. do zabudowań po przeciwnej stronie Wisłoka. Docelowo stadion ma pomieścić 7 500 widzów.

7
/ 7

Stadion żużlowy w Rybniku

W przerwie zimowej w Rybniku przeprowadzono prace związane z przebudową toru. Kibice narzekali, że na rybnickim obiekcie brakuje walki, a wszystko ze względu na złą geometrię toru i ciasne wejścia w łuk. Te poprawiono, dzięki czemu mecze rozgrywane w Rybniku mają być dużo bardziej widowiskowe niż dotychczas.

Prace w mniejszym wymiarze prowadzone są również na innym obiekcie. W ramach budżetu obywatelskiego na obiekcie w Pile zamontowane zostaną nowe krzesełka. Nowe bandy mają być zamontowane w Opolu, a w Gorzowie klub planuje wybudować specjalną loże VIP.

Wcześniej sporo mówiło się o budowie nowego stadionu w Bydgoszczy, lecz zakończyło się tylko na planach. Nie ma co ukrywać, w kwestii poprawy żużlowej infrastruktury w Polsce dzieje się wiele.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (56)
avatar
trz1971
13.03.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W Bydgoszczy jest prezydent Bruski z Partii Oszustów który przed wyborami zawsze kłamie że zmodernizowany będzie stadion Polonii a po wyborach zapomina co obiecywał.  
avatar
RECON_1
26.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Warto zauwazyc ze to nie są nowe obiekty tylko remontowane stare,i najczesciej są to te niezbędne remonty,wiadomo ze kazdy by chcial mieć u siebie motoarene ale nie jest to mozliwe i fajnie ze Czytaj całość
avatar
Franciszek10
25.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Niech jak naiszypciejoddadza stadjon we wroclawiu.  
avatar
teknokiller
25.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Klasa Robotnicza trzyma się dobrze.  
Kerad1 ZG
25.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Hmmmm Ewidentna lipa;(Patrząc na Poznań ,zbyt daleko trybuny od toru nie wspomnę już o ich nachyleniu na moje zbyt małe no chyba ze w realu to inaczej wygląda ale ta odległość od toru masakra;(