Skromne grono podwójnych mistrzów świata. Szansę na dołączenie do nich ma kilku Polaków

Sukces w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów może wydawać się początkiem drogi na szczyt i idealnym wstępem do rywalizacji wśród seniorów. Historia dowodzi jednak, że po czasie niewielu zdołało podbić zmagania o prymat w dorosłym speedwayu.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Trudno przypuszczać ile medali, w tym złotych, zdobyliby w IMŚJ najwybitniejsi żużlowcy w historii, gdyby tylko mieli okazję w nich wystartować. Najlepszego zawodnika młodzieżowego wyłania się bowiem dopiero od roku 1977, gdy bliżej końca kariery byli tacy mistrzowie jak chociażby Ivan Mauger, Ole Olsen czy Jerzy Szczakiel, a wiek juniora mieli za sobą Peter Collins i Billy Sanders. Oni i wiele innych znakomitych jegomości nie mogło liczyć na przetarcie w rywalizacji do lat 21, u progu przygody z "czarnym sportem". Początkowo IMŚJ były nazywane Indywidualnymi Mistrzostwami Europy Juniorów (do 1987 roku), choć w czempionacie i tak brali udział przedstawiciele państw zamorskich. Dla wielu żużlowców zmagania do lat 21 były i są szansą na promocję nazwiska oraz zdobycie angażu w silnej lidze. W drugiej połowie lat 90. była to także okazja na zapewnienie sobie bezpośredniego awansu do cyklu Grand Prix. Nie zawsze jednak sukces odniesiony do 21 lat przekładał się na skuteczną jazdę wśród starszych wiekiem. Mistrzostwa, ba, nawet medalu w juniorskim czempionacie nie mają w swoim dorobku nie tylko wielcy czempioni sprzed kilku dekad, ale także ci z lat późniejszych, którzy mieli już okazję startować w tych zawodach. Wśród nich m.in. plejada Amerykanów na czele z Gregiem Hancockiem, Duńczycy z Hansem Nielsenem czy też Tomasz Gollob i Tai Woffinden. Okazuje się, że od 1977 roku tylko trójka zawodników zdołała triumfować w IMŚJ, by po kilku latach zasmakować złota także w IMŚ. Również jedynie trzech, choć bez triumfu do lat 21, zdołało potem zdobyć tytuł wśród seniorów. Miejsce na podium notowało już znacznie większe grono mistrzów i medalistów IMŚJ (tabela przedstawiona na ostatniej stronie), ale najcenniejsze trofeum w dorosłym speedwayu najczęściej było lub wciąż jest dla wielu poza zasięgiem.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Który z reprezentantów Polski jest w stanie najszybciej skompletować podwójne indywidualne mistrzostwo świata (IMŚJ+IMŚ)?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (0)