Żużel. Oni tworzyli historię i potęgę Stali Gorzów. Od bohatera tragicznego - Jancarza po talent czystej wody Zmarzlika

Oto naszym zdaniem siódemka wspaniałych bogatej, kilkudziesięcioletniej historii gorzowskiego żużla. W notowaniu zabrakło kilku naprawdę uznanej klasy zawodników. Sprawdź, kogo wyróżniliśmy, a kogo pominęliśmy.

Kamil Hynek
Kamil Hynek

Edward Jancarz

Jeden z największych, o ile nie największy bohater tragiczny w historii gorzowskiego żużla. Multimedalista wszelakiej rangi zawodów MŚ. Już w debiucie w IMŚ wywalczył w 1968 roku brąz, choć okazji do powiększenia dorobku było więcej. Rok później dorzucił złoto DMŚ. Przez przeszło dwadzieścia lat wierny Stali. Nigdy z niej nie odszedł. Niezwykle szanowany na torach angielskich.

U kresu naznaczonej sukcesami kariery omal nie stracił życia na macierzystym torze w Gorzowie. W 1984 roku podczas test-meczu Polska - Włochy Valentin Furlanetto stracił panowanie nad motocyklem, który z całym impetem w Jancarza. Zawodnik doznał rozległych obrażeń. Miał silny wstrząs mózgu, pękniętą podstawę czaszki, krwiaka na głowie i złamaną łopatkę. - Lekarze go uratowali, ale stwierdzili, że to był cud - wspominał w 2017 roku jego kolega z toru Bogusław Nowak. Poważny uraz blisko czterdziestych urodzin mocno się na nim odbił. Nie wrócił do formy sprzed wypadku.

Po zakończeniu przygody z czarnym sportem wpadł w sidła choroby alkoholowej. Zaczął coraz częściej zaglądać do kieliszka. Zmarł 11.01.1992, śmiertelnie ugodzony nożem przez swoją drugą żonę Katarzynę. Powodem miała być rodzinna kłótnia.

Od tamtej pory z wielką pompą, z udziałem światowych i krajowych gwiazd rozgrywany jest Memoriał im. Edwarda Jancarza. Jego imię nosi stadion żużlowy oraz jedna z gorzowskich ulic.

Kup bilet na TAURON SEC w Chorzowie

KUP BILET na 2025 PZM FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw. KLIKNIJ i przejdź na stronę sprzedażową!

Który z zawodników jest największą legendą Stali Gorzów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (24)
 • MarekSG Zgłoś komentarz
  Tylko Bartek. Mistrz świata
  • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś komentarz
   Łezka w oku się kręci i przypominają się mecze, na które chodziłem w dzieciństwie, na pocz. lat 80. Pamiętam przekazanie plastronu młodziutkiemu Świstowi przez Jancarza. Wielka Stal
   Czytaj całość
   na zawsze w sercu!
   • wraga Zgłoś komentarz
    pamiętam jak mój ojciec mówił, że gdyby nasz klub miał takiego trenera jakim był Andrzej Pogorzelski, to bylibyśmy też potęgą w polskim żużlu, uważam, że to właśnie Pogorzelski
    Czytaj całość
    zbudował złotą Stal Gorzów lat 70-tych, poza tym był czołowym zawodnikiem krajowym i kadry polskiej, dlatego właśnie uważam Andrzeja Pogorzelskiego, nie tylko jako legendę Gorzowa ale i Polski, Leszno też jemu zawdzięcza kilku talenciaków z Romanem Jankowski na czele.
    • yes Zgłoś komentarz
     o Zmarzliku: "24-letnia legenda". Będzie dokładał do dnia dzisiejszego. Powstanie legenda... Pamiętam Migosia, pierwszego żużlowego mistrza Polski z Gorzowa.
     • dalavega Zgłoś komentarz
      Bez przesady z tą potęgą!No chyba,że mówimy o tej którą jeden z bohaterów stosował wobec żony!Gorzowiaczki faktów nie zakłamiecie!
      • kucharz Zgłoś komentarz
       Bartek Zmarzlik to nie legenda. On dopiero ją tworzy
       • Andy Stal Zgłoś komentarz
        Brakuje na pewno kilku, na pewno Mistrza Polski Migosia , ale gwoli ścisłości Jancarz odszedł do Krosna, więc Panie redaktorze proszę nie pisać że nigdy nie odszedł ze Stali.Tak samo
        Czytaj całość
        było z Paluchem, choć później Pan to skorygował. Pisząc tego typu felietony radzę dogłębnie zbadać historię, a potem pisać.Pozdrawiam.
        • tls Zgłoś komentarz
         A gdzie Migoś, Wożniak czy też Rogal?
         • Angrift Zgłoś komentarz
          Szanujmy wspomnienia ,smakujmy ich tresc.Gdy nie ma nic nowego, redaktor tez musi cos zjeść.