WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Tagas Expedition w dolinie w Karakorum

Pod koniec sierpnia i we wrześniu w dolinie Lachit w Karakorum (Pakistan) działała polska wyprawa alpinistyczna. Polskim alpinistom jako pierwszym na świecie udało się zdobyć pozwolenie na działalność wspinaczkową w dolinie.
Przemysław Zbróg
Przemysław Zbróg

Pod koniec sierpnia i we wrześniu w dolinie Lachit w Karakorum (Pakistan) działała polska wyprawa alpinistyczna w składzie Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak (Klub Wysokogórski Warszawa) oraz Marcin Wernik (Uniwersytecki Klub Alpinistyczny) . Polskim alpinistom jako pierwszym na świecie udało się zdobyć pozwolenie na działalność wspinaczkową w dolinie, w której znajdują się niezdobyte dotychczas przez człowieka szczyty.

Wspinacze wytyczyli dwie trudne drogi, pierwszą na szczycie o wysokości 5809 mnpm, który otrzymał nazwę DreamWalker - nazwa szczytu została wybrana przez darczyńców, którzy wsparli wyprawę na portalu PolakPotrafi. W trakcie swojego przejścia alpinistom przyszło się zmierzyć z twardym lodem, nieplanowanym biwakiem bez śpiworów i innego sprzętu biwakowego oraz śnieżnym załamaniem pogody, które trwało aż do powrotu do bazy.

Druga droga powstała w niemniej trudnych warunkach, po 3 dniach wspinania zespołowi udało się osiągnąć grań podszczytową na wysokości ok. 6000 mnpm ale z powodu nadchodzących dużych opadów śniegu wspinacze podjęli decyzję o odwrocie bez wejścia na wierzchołek. Wytyczoną drogę polska wyprawa nazwała Polskim Kuluarem. Dwa tak trudne przejścia w dziewiczym i niewyeksplorowanym rejonie to z pewnością duży sukces naszej narodowej ekspedycji. Wyprawa została zorganizowana przy wsparciu Polskiego Związku Alpinizmu oraz Fundacji Wspierania Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki.

Polecamy:
2018 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland - KUP BILETY >>>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.