KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Znany skład polskiej wyprawy narodowej na K2 zimą

Narodowa zimowa wyprawa na K2 zbliża się wielkimi krokami. Znany jest już skład, w którym Polacy wyruszą zimą w Karakorum, żeby podjąć próbę pierwszego zimowego wejścia na ten legendarny ośmiotysięcznik, ostatni niezdobyty o tej porze roku.

Michał Bugno
Michał Bugno
PAP / Marcin Obara

Spośród 14 ośmiotysięczników K2 jest jedynym, który nigdy nie został zdobyty przez człowieka zimą. Polacy, którzy w 1980 roku rozpoczęli zimową eksplorację ośmiotysięczników, marzą o tym, żeby zdobyć zimą K2 i zakończyć ten etap historii himalaizmu.

- Jak wiemy, w 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie na świecie stanęli zimą na Mount Everest. Od tamtego czasu minęło 36 lat, Polacy jako pierwsi zimą zdobyli większość innych ośmiotysięczników, a jedynym niezdobytym przez nikogo pozostaje K2. Zależy nam na tym, żeby to polscy himalaiści dokonali tego wejścia - mówił przed rokiem Janusz Majer szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera w rozmowie z WP SportoweFakty.

Jak informuje serwis polskieradio.pl, letnia wyprawa przygotowawcza na K2 planowana jest już na czerwiec 2017 roku, a jej kierownikiem będzie Jerzy Natkański.

Kierownikiem zimowej wyprawy zostanie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Krzysztof Wielicki. Eskapada rozpocznie się w grudniu, a funkcję kierownika sportowego pełnić będzie jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy Janusz Gołąb.

Kadra na wyprawę to także Adam Bielecki, Piotr Tomala, Paweł Michalski, Jarosław Botor, Marek Chmielarski oraz posiadający od niedawna polskie obywatelstwo Denis Urubko.

Warto zaznaczyć, że Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Adam Bielecki oraz Denis Urubko byli już na szczycie K2 latem.

ZOBACZ WIDEO: Himalaista Adam Bielecki marzy o zimowym wejściu na K2. "To wielkie wyzwanie"
Czy polscy himalaiści zdobędą K2 zimą w sezonie 2017/18?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (9)
 • pietrek95 Zgłoś komentarz
  Prawda jest taka że na 8 tysiącach nie ma przyjaciół. Mówisz że Bielecki to wybór kontrowersyjny, ale jeśli robimy w całości polską wyprawę na K2 to podaj mi lepszego w tej chwili
  Czytaj całość
  polskiego wspinacza? Na takiej wyprawie jest potrzebna osoba z dużym doświadczeniem na ośmiotysięcznikach a Adam Bielecki takie ma.
  • Slayu Zgłoś komentarz
   z całym szacunkiem ale po wydarzeniach na Broad Peak... Bielecki w składzie na taką wyprawę jest dla mnie co najmniej kontrowersyjnym wyborem.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×