KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat zakończona. Wielicki: Ratownicy są w Skardu

Uratowali Elisabeth Revol, nie udało się pomóc Tomaszowi Mackiewiczowi. Wiemy już, że polscy himalaiści, którzy dokonali niebywałego wyczynu w ostatnich dniach, wrócili już do bazy pod K2.

Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk
śmigłowiec, który brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat Facebook / Na zdjęciu: śmigłowiec, który brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat

Dramatyczna akcja ratunkowa na Nanga Parbat została zakończona. W piątek rano polskiego czasu dowiedzieliśmy się, że Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz mają kłopoty podczas schodzenia z himalajskiego szczytu. Rozpoczęła się walka o życie dwójki himalaistów.

Do akcji przystąpili alpiniści, którzy w polskiej wyprawie szykują się do zdobycia K2. Denis Urubko i Adam Bielecki zostali "zrzuceni" z helikopterów pod Nanga Parbat. W rekordowym tempie dotarli do Francuzki, która na własną rękę schodziła tyłem po lodzie. Odnaleźli ją i - choć ma odmrożenia - udało im się razem zejść do obozu na wysokości 4800 m, skąd zabrały ich helikoptery.

Nie wiadomo, co z Mackiewiczem. Polski himalaista oficjalnie uznany jest za zaginionego, nie wiadomo, czy ktokolwiek poleci go ratować. Wiadomo już, że nie będzie wśród nich himalaistów, którzy pomagali w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Bielecki i Urubko przygotowywali się do udziału w narodowej wyprawie na K2.

Krzysztof Wielicki (zdobywca Korony Ziemi i rzecznik wspomnianej wyprawy) poinformował, że akcja pod Nanga Parbat została zakończona. Urobko i Bielecki wrócili pod K2.

"Akcja ratunkowa została zakończona. Przebiegła zgodnie z planem i założeniami. E. Revol została uratowana. Ratownicy są w Skardu i po poprawie pogody dołączą do Wyprawy.  Akcja ta nie ma żadnego wpływu na przebieg Wyprawy. Ratownicy czują się dobrze" - napisał Wielicki.

Tomasz Mackiewicz tkwi gdzieś na wysokości ok. 7200 m. Revol przyznała, że kiedy się rozstawali, był w złym stanie. Alpiniści, którzy jej pomogli, nie byli w stanie iść po Mackiewicza, bo nie pozwalały na to warunki pogodowe.

ZOBACZ WIDEO: Michał Bugno: Akcja Bieleckiego i Urubki była spektakularna, brawurowa i heroiczna. Przejdzie do historii światowego himalaizmu

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Facebook
Komentarze (18)
 • dt7 Zgłoś komentarz
  Ta Francuzka jest strasznie pechowa. Z tego co pisali to w 2009r. szła w parze w Himalajach z jakimś Czechem tamtego do dzisiaj nie odnaleźli.
  • arthoo Zgłoś komentarz
   Na temat akcji się nie wypowiadam, bo jestem laikiem w tej dziedzinie, ale jedna rzecz mi nie pasuje. Wielicki : "Akcja ta nie ma żadnego wpływu na przebieg Wyprawy. Ratownicy czują się
   Czytaj całość
   dobrze", a w innym artykule -to nie słowa Wielickiego ale: "Urubko zdradza, że sporo sił kosztowało go ratowanie Francuzki. - Nie piłem przez 20 godzin, przez słońce mam problemy ze wzrokiem..."
   • szkapa Zgłoś komentarz
    jaki jest nieoficjalny komunikat ? że reszta wariatów wróciła na K6 - brak szpitala. Konieczny powrót do kraju po odznaczenia.
    • AVE STAL Zgłoś komentarz
     Widze ze sami"znawcy" sie wypowiadają tutaj sami "mistrzowie" którzy nigdy w gorach nie byli i pewnie posrali by sie ze strachu ale jak to mówi zasada cebuli cwaniaka polaka" nie znam sie ale
     Czytaj całość
     sie wypowiem" . Żenada poprostu.
     • Kalina Bratkowska Zgłoś komentarz
      Ona...Jestem zdruzgotana decyzją o pozostawieniu Tomka:(
      • Konrad Gajewski Zgłoś komentarz
       a co ten wielicki to jakis wazny a gdzie
       • gonzo22 Zgłoś komentarz
        Co oznacza określenie "narodowa wyprawa na K2" ?. Jeśli oznacza to, że wyprawa jest rozsławianiem polskiego Narodu to taka uwaga - Denis Urubko, pewnie lider tejże wyprawy to Rosjanin,
        Czytaj całość
        choć ponoć z polskim paszportem.
        • mirek d. Zgłoś komentarz
         brawo, dzięki, wiemy, że to co zrobiliście to był max to co czytam tutaj to prawdziwa żenada
         • kastet Zgłoś komentarz
          akcja przebiegła zgodnie z planem i założeniami, łapki do góry wklejajcie lajki róbcie zdjęcia i wysyłajcie na facebooka. wielicki taki był plan a mieliście podobno ratować kolegę.
          Czytaj całość
          Trzeba było zostać pod K2
          • Kat Kat Zgłoś komentarz
           klopoty to mial finansowe i skoro zdobyli szczyt to filmiku zadnego nie nagrali a wczesniej wrzucal do sieci....francuzka odnadjuja ponad kilometr blizej wiec kiedy oni to zdobyli jak nawet nie
           Czytaj całość
           wspieli sie na szczyt
           • Andrzej Laszkiewicz Zgłoś komentarz
            wszystko sie udało...Pacjent nie żyje
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×