Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Apel do francuskiego senatora: Nadajmy medale polskim himalaistom z Nanga Parbat

Polacy, którzy uratowali Elisabeth Revol na Nanga Parbat, mogą otrzymać odznaczenie Legii Honorowej. Petycję w sprawie przyznania najwyższego odznaczenia we Francji stworzył Polak Piotr Packowski.

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Od lewej: Denis Urubko, Elisabeth Revol, Adam Bielecki Facebook / Adam Bielecki / Od lewej: Denis Urubko, Elisabeth Revol, Adam Bielecki
Autor petycji, Piotr Packowski, zwrócił się do senatora Ladislasa Poniatowskiego, opisując szczegóły akcji na Nanga Parbat. List zamieszczony w serwisie mesopinions.com ma dwie wersje językowe, a mianowicie francuską oraz polską.

Polak apeluje, aby Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor, Piotr Tomala i Krzysztof Wielicki otrzymali odznaczenie Legii Honorowej.

Packowski argumentuje to faktem, że Polacy jako pierwsi ludzie na świecie próbują zdobyć zimą szczyt K2. Ważniejszym argumentem jest jednak akcja ratunkowa na Nanga Parbat, w której udało się uratować Francuzkę Elisabeth Revol.

- Akcja ratownicza na Nanga Parbat jest sukcesem bez precedensu w najwyższych górach świata. Pozwoliła ona na uratowanie Elisabeth Revol, odnalezionej na wysokości około 6100 m. Alpinistka została zwieziona do podstawy ściany, skąd przetransportowano ją helikopterem do Islamabadu i dalej do Francji - pisze nasz rodak w petycji.

Packowski liczy, że senator Ladislas Poniatowski pozytywnie rozpatrzy jego prośbę. Przyznanie Legii Honorowej byłoby pięknym podziękowaniem za heroiczną postawę na Nanga Parbat.

- Przyznanie Legii Honorowej polskim alpinistom będzie aktem uznania ich odwagi, godności oraz altruistycznego poświęcenia, alpinistom, którzy w duchu najwyższych tradycji górskich narazili własne życie ratując nieznana im alpinistkę. Poddając tym samym w wątpliwość sukces ich własnego przedsięwzięcia - czytamy w apelu do senatora.

Polak mieszkający we Francji na razie zebrał niespełna dwieście podpisów pod swoją petycją. Pełną jej treść znajdziecie TUTAJ.

Order Narodowy Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Przyznawane jest nie tylko wojskowym, ale także ludności cywilnej za szczególne osiągnięcia. Wśród Polaków, którzy dostąpili takiego zaszczytu są m.in. Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Ignacy Jan Paderewski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, czy Bronisław Komorowski.

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat była relacjonowana przez media na całym świecie. Niestety, o ile udało się uratować Revol, to polscy himalaiści musieli zrezygnować z poszukiwań Tomasza Mackiewicza. Nasz rodak po zdobyciu szczytu był już tak wycieńczony, że Francuzka musiała go pozostawić na wysokości 7200 metrów. Specjaliści nie mają wątpliwości, że nie był szans na uratowanie Polaka.

ZOBACZ WIDEO Pierwszy wywiad z Revol. "Powiedziałam sobie: musisz schodzić spokojnie"


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Czy zgadzasz się z autorem apelu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
mesopinions.com
Komentarze (5)
 • Robert Rokita Zgłoś komentarz
  Nie wiem czy autor petycji zdaje sobie sprawę z wagi tego odznaczenia.To tak jakby dwóch francuzów uratowało Polaka i jakiś gość prosił o Virtuti Militari. Ludzie,są pewne
  Czytaj całość
  granice.Wyczyn Urubko i Bieleckiego był znamienity i z pewnościa zasługuje na godną pochwałę ale nie Legię Honorową.WP nawet nie powinna zamieszczać tego artykułu.
  • zgryźliwy Zgłoś komentarz
   Czy są granice upodlenia Polaków ? Polak apeluje do Francuzów, żeby dali jakiś medal innym Polakom. Przecież to żenada. Całe szczęście, że oprócz Polaków nikt pewnie nie usłyszy o
   Czytaj całość
   tej "akcji", bo oprócz naszych rodaków zachwyconych sobą, mało kogo na świecie ta wspaniała akcja interesowała. A czemu nie przyznać im naszego Virtuti Militari i ewentualnie, Krzyża Walecznych ?
   • szkapa Zgłoś komentarz
    Francuzi w przeciwieństwie do Polaków wariatów nie odznaczają. Kierują na bardzo skuteczne leczenie.
    • grolo Zgłoś komentarz
     Czy ktoś sobie sprawę z tego, co to jest Legia Honorowa ? i za co jest nadawana? W necie można wszystko sobie napisać i wszystkiego zażądać. A potem robić lament, że nie dają!!!
     • Jestdobrze Zgłoś komentarz
      Wszystko sie zgadza tylko tyle ze oni wszyscy znali wczesniej Revol niz Pan wsponial w swoim liscie ktory zapewne trafi do niszczarki.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×