WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Revol twierdzi, że Pakistańczycy kłamali w sprawie Mackiewicza. Zapytaliśmy o to jej partnera

Ludovic Giambiasi potwierdza, że organizatorzy akcji ratowniczej zostali wprowadzeni w błąd. Pakistan nie ma nowych helikopterów, które osiągają pułap ponad 7000 m n.p.m. Kto powiedział nieprawdę?
Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Facebook / Ludovic Giambiasi/Facebook / Ludovic Giambiasi często wspina się razem z Elisabeth Revol

- W Nepalu jest zupełnie inaczej, tam są lepsze helikoptery, lepsi piloci - powiedział nam Ludovic Giambiasi, partner wspinaczkowy Elisabeth Revol, który nadzorował akcję ratunkową pod Nanga Parbat.

Te słowa brzmią jednoznacznie: gdyby do tej dramatycznej sytuacji doszło pod szczytem jednej z gór leżącej na terenie Nepalu, można było o wiele bardziej realnie myśleć o uratowaniu Tomasza Mackiewicza. Oczywiście gwarancji nie ma, natomiast podejście Nepalczyków w takich sytuacjach jest zupełnie inne niż Pakistańczyków.

O zachowaniu Pakistańczyków Revol rozmawiała z Darią Górką z programu "Czarno na białym". - Rząd pakistański powiedział, że helikoptery mogą przylecieć i to było kłamstwo. Zabójcze kłamstwo - przyznała.

Revol i Giambiasi zostali - wedle ich słów - zapewnieni przez Pakistańczyków, że są do dyspozycji nowe helikoptery, które mogą wznieść się na wysokość ponad 7000 m n.p.m. Nie jest tajemnicą, że takie maszyny mają w Nepalu. Pakistan ich nie posiada. Francuzi uwierzyli, że w ostatnich miesiącach coś się zmieniło. Postanowiliśmy się skontaktować z Giambiasim, aby wyjaśnić tę kwestię do końca. - Tak, dostaliśmy takie zapewnienie - potwierdził.

- Kto przekazał taką informację, konkretnie: osoba i funkcja - dopytywaliśmy.

- Niestety, nie mogę przekazać takiej informacji - Giambiasi szybko uciął temat. 

Szkoda. To by wiele wyjaśniło w tej sprawie. Dotknęliśmy również drugiej bardzo dziwnej sytuacji. Revol przyznała, że wiele wiadomości wysyłanych poprzez telefon satelitarny Garmin inReach do niej nie dotarło. Choćby ta, że Denis Urubko i Adam Bielecki wyruszyli po nią. Jak to możliwe? - To niestety bardzo zawodne urządzenie - wyjaśnił Giambiasi. - Każdy wspinacz wie, że wiadomości przychodzą ze sporym opóźnieniem albo w ogóle. Obserwujemy to przy każdej wyprawie.

Wracając jeszcze do Pakistańczyków, zapytaliśmy Giambiasiego, czy gdyby do dramatu doszło w Nepalu, to akcja ratownicza byłaby przeprowadzona o wiele bardziej profesjonalnie. - W Nepalu jest zupełnie inaczej, tam takie rzeczy są uporządkowane - stwierdził Giambiasi. - Mają po prostu inną "kulturę" ratowniczą. Na dodatek mają lepsze helikoptery i lepszych pilotów. Zasady i przepisy są również mniej restrykcyjne.

Trudno oczywiście wysnuć wniosek, czy gdyby do tragedii doszło w Nepalu, Mackiewicz by żył. Tego nikt nie wie, bo zawsze akcja ratownicza zależy od tysiąca czynników. Często niezależnych od ratowników. Ale... - Osobiście uważam, że Nepalczycy są bardziej nastawieni na ludzi i na taką ogólnie pojętą solidarność - zakończył Giambiasi.

Przypomnijmy, że Revol i Mackiewicz zdobyli szczyt Nanga Parbat. Jednak tuż po tym sukcesie okazało się, że polski himalaista jest w dramatycznym stanie zdrowotnym. I nie jest w stanie sam zejść. Revol pozostawiła (na prośbę ludzi organizujących akcję ratowniczą) Mackiewicza na poziomie ponad 7000 m n.p.m., a potem sama zaczęła schodzić. Została uratowana przez Bieleckiego, Urubko, Jarosława Botora oraz Piotra Tomalę. Polscy himalaiści najpierw sprowadzili ją z wysokości nieco ponad 6000 m n.p.m. w bezpieczne miejsce, a potem błyskawicznie przetransportowali do szpitala w Islamabadzie.

ZOBACZ WIDEO Elisabeth Revol: Mam w sobie dużo gniewu. Mogliśmy uratować TomkaRedakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf własna

Komentarze (21):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • yelon 0
  to chyba nie do mnie ;)
  AnnaMagdalena To zjedz z mielonką......coraz mniej ludzi wierzy w to ich „ zdobycie”...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • AnnaMagdalena 1
  To zjedz z mielonką......coraz mniej ludzi wierzy w to ich „ zdobycie”...
  yelon i cóż w związku z tym ?
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • yelon 1
  kompletnie nie trafiłaś- nie oglądam tv
  KEMETA idź do tvn-u....i tam se pogadaj
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (18)
Pokaż więcej komentarzy (21)
Pokaż więcej komentarzy (21)
Pokaż więcej komentarzy (21)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×