Dlaczego po Denisa Urubkę nie przyleciał helikopter? Rzecznik wyprawy wyjaśnia

Zdjęcie okładkowe artykułu: Facebook /  / Na zdjęciu: Denis Urubko
Facebook / / Na zdjęciu: Denis Urubko
zdjęcie autora artykułu

Na własnych nogach Denis Urubko musi pokonać stukilometrową drogę powrotną z bazy do Askole. Dlaczego nie zabrał go zatem helikopter, tak jak wcześniej Rafała Fronię? - Nie było powodów medycznych - wyjaśnił dla WP SportoweFakty Michał Leksiński.

[tag=40775]

Denis Urubko[/tag] jest trzecim himalaistą, który opuścił narodową wyprawę na K2 przed oficjalnym jej zakończeniem. Wcześniej do Polski wrócili Jarosław Botor i Rafał Fronia. Obaj w przeciwieństwie do Rosjanina nie musieli jednak pokonywać długiej drogi do Askole.

- W ich przypadku sytuacja wyglądała inaczej niż u Denisa. Jarosław Botor po akcji ratunkowej na Nanga Parbat podjął decyzję o opuszczeniu wyprawy już ze Skardu, więc od razu mógł być transportowany dalej. Z kolei Rafał Fronia ze względów medycznych (złamana ręka - przyp. red) został zabrany od razu helikopterem z bazy. Natomiast Denis Urubko samodzielnie podjął decyzję o opuszczeniu wyprawy. Tym samym nie było powodów medycznych i ratowniczych, więc nie mógł po niego przylecieć helikopter i tą drogę musi pokonać pieszo - wytłumaczył Michał Leksiński, rzecznik prasowy narodowej wyprawy na K2.

Trasa, którą obecnie zmierza Urubko, nie jest łatwa. Między innymi prowadzi przez lodowiec. - Musi pokonać około 100 kilometrów do miejscowości Askole, która daje już możliwość transportu drogowego do Skardu. To jest ta sama droga, którą wcześniej wszyscy uczestnicy pokonywali gdy rozpoczęli wyprawę - podkreślił rozmówca WP SportoweFakty.

Rosjanin z polskim paszportem bazę opuścił w środę. Ile zatem potrzebuje czasu, by dojść do Askole? - Myślę, że tydzień to będzie maksimum. Z tego co pamiętam, w pierwszą stronę grupa wchodziła około 7-10 dni, a schodzi się szybciej. Nie idzie się na wysokość, tylko tą wysokość się wytraca - zwrócił uwagę Michał Leksiński.

Na razie w mediach nie pojawia się zbyt wiele informacji jak na drodze powrotnej radzi sobie Denis Urubko. Czy w bazie Krzysztof Wielicki i pozostali uczestnicy wyprawy mają jeszcze z nim kontakt?

- Nie wiem na pewno, ale myślę, że baza ma kontakt z Denisem. Agencja, która obsługuje całą karawanę tragarzy, pomogła zorganizować drogę powrotną Denisa, więc oni zapewne są w kontakcie z nim, z bazą i otrzymają informację, że dotarł do Skardu - zakończył rzecznik prasowy wyprawy.

Denis Urubko zdecydował się opuścić bazę, ponieważ on sam i pozostali uczestnicy wyprawy nie widzieli szans na dalszą współpracę po tym jak doświadczony himalaista zdecydował się sam, bez porozumienia z grupą, rozpocząć atak szczytowy.

ZOBACZ WIDEO Elisabeth Revol: Mam w sobie dużo gniewu. Mogliśmy uratować Tomka

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Polacy w tym roku zdobędą zimą K2?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (20)
avatar
Mirosława Zając
5.03.2018
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Coś mi się TU BARDZO NIE PODOBA... Czuję smrodek...  
Bartosz Ogoński
4.03.2018
Zgłoś do moderacji
2
1
Odpowiedz
może co jeszcze- karetka na sygnale? samolot rządowy??? może Boeing specjalnie dla niego? jak tu w Polsce ludzie umierają w kolejce do lekarza!!!!!!!!!!!!!!  
Agnieszka Kowalczyk
4.03.2018
Zgłoś do moderacji
3
1
Odpowiedz
Będzie miał dużo czasu żeby przemyśleć co to jest wyprawa zespołowa.  
mariner4
4.03.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jak by zapłacił, to by przyleciał.  
avatar
--iki--
3.03.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wiec tak fornia sie polakal w trakcie wywiadu bo go reka bolala i dostal helikopter moze denis ten zbluzga reporterke jak jego wybitny kolega to dostanie helikopter - warto sprobowac