WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Bułgar zaginął na Sziszapangmie. Akcja poszukiwawcza przerwana

Trwająca od 3 maja akcja poszukiwawcza Bojana Pietrowa została przerwana. Bułgar zaginął na Sziszapangmie (8 013 m n.p.m.) i ratownikom nie udało się go odnaleźć. W przeszłości życie w górach uratowali mu Polacy.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Instagram / mdre92 / Mount Fairweather

Bojan Pietrow zaginął 3 maja podczas wspinaczki na Sziszapangmę. Mimo użycia helikoptera, który wzbił się na wysokość 7 400 metrów, nie udało się odnaleźć bułgarskiego himalaisty. Jak przyznał Kirił Petkow - przyjaciel zaginionego - dalsza akcja poszukiwawcza mogłaby tylko zagrozić ratownikom i nie doprowadziłaby do sukcesu. 

- Wszystko, co możliwe, zostało zrobione. Dziękuję dziesięciu przyjaciołom Bojana, którzy przekazali pieniądze i zapewnili helikopter. Bardzo pomogła strona chińska i piloci z Simrikair. Dziękuję także osobom i instytucjom bułgarskim, które nam pomagały - przyznał Petkow. 

W 2014 roku pod K2 życie Petrowowi uratowała polska ekipa. Przebywający w bazie bułgarski himalaista był nieprzytomny. Jego stan był fatalny i wskazywał na poważny obrzęk mózgu. Na szczęście odzyskał przytomność i ratownikom udało się go sprowadzić na niższą wysokość. 

Sziszapangma to ośmiotysięcznik leżący na terytorium na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich, ok. 120 km na północny zachód od grupy Mount Everestu. Pierwszego zimowego wejścia na niego dokonali w 2005 roku Piotr Morawski i Simone Moro.

ZOBACZ WIDEO Adam Bielecki wierzy w zdobycie K2 zimą. "Jestem większym optymistą, niż przed wyprawą"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
sofiaglobe.com

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×