WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

K2: Andrzej Bargiel wyruszył na atak szczytowy

Wyprawa Andrzeja Bargiela nabiera rozmachu. 30-letni zakopiańczyk jest gotowy, aby zmierzyć się ze swoim najbardziej ambitnym i najtrudniejszym wyzwaniem, drugim co do wysokości szczytem Ziemi - K2 (8611 m n.p.m.).
Michał Fabian
Michał Fabian
Materiały prasowe / Marek Ogień / Na zdjęciu: Andrzej Bargiel

Po ponad trzech tygodniach przygotowań i aklimatyzacji ekipa w składzie Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb oraz 4 Hapsów wyruszyła w czwartek (19.07.) do góry. Plan zakłada dotarcie do obozu II (ok. 7000 m n.p.m.) lub do obozu III na wysokość ok. 7800 m n.p.m., gdzie wspinacze zostaną na noc.

Najprawdopodobniej w sobotę (21.07.) wczesnym rankiem Andrzej Bargiel wyruszy w stronę szczytu, z którego jako pierwszy człowiek w historii zamierza zjechać na nartach.

Mimo początkowych problemów zdrowotnych Andrzeja i innych uczestników wyprawy aklimatyzacja na K2 przebiegła dość sprawnie. Podczas wyjścia do obozu III i spędzonej nocy na wysokości około 7050 metrów na drodze Cessena, Andrzej rozpoczął zabezpieczanie linii zjazdu co było dla niego sporym wyzwaniem. To jest teren, w którym chyba nikt nigdy nie był, a droga zjazdu prowadzi przez środek ściany. Początkowo Andrzej zjechał kawałek na linie wąskim żlebem do trawersu Messnera aby sprawdzić, czy pokrywa śnieżna jest stabilna. Następnie Andrzejowi udało się przetrawersować pod wielkimi serakami i przebić się do drogi Kukuczka-Piotrowski.

Dalszy fragment drogi Bargiel znał już dobrze z zeszłego roku, więc było mu już dużo łatwiej. Co więcej Bartkowi Bargielowi, który towarzyszy bratu na tej wyprawie, udało się wlecieć dronem na wysokość 8400 metrów, co pozwoliło na zupełnie nowe spojrzenie na tę górę i otworzyło nowe możliwości w planowaniu i dokumentacji linii zjazdu. Ostatnim elementem aklimatyzacji było wyjście Andrzeja w górę żebrem Abruzzi i tego samego dnia powrót do bazy. Skialpinista uznał, że najlepszą opcją będzie właśnie wyjście jak najwyżej tą drogą, którą wspina się wiele wypraw i na której wszystko do poziomu obozu IV jest dobrze przygotowane.

ZOBACZ WIDEO Problemy triumfatorki juniorskiego Wimbledonu przed turniejem. Świątek: W Polsce nie ma warunków

Po powrocie Andrzeja z jego ostatniego wyjścia aklimatyzacyjnego do polskiej ekipy dotarła informacja o kłopotach, jakie spotkały uczestników międzynarodowej wyprawy na Broad Peak. Pomocy wymagał partner wspinaczkowy Kacpra Tekieli - Stando Vrba, który miał poważnie rozcięte udo. Poszkodowanego przetransportowano na noszach do obozu wyprawy Andrzeja Bargiela pod K2, gdzie została zorganizowana sala operacyjna.

- Czterogodzinna przeprawa przez lodowiec, w środku nocy, zainicjowana przez ludzi, którzy poświęcili w tym celu własne interesy, była dla nas wielkim świętem Przyjaźni, Partnerstwa i Koleżeństwa. Dziękujemy Wam kochani - napisał na Facebooku Kacper Tekieli.

Nie była to jedyna akcja ratunkowa, w którą była zaangażowana polska ekipa. Kilka dni wcześniej niepokojące zdarzenie zasygnalizował im kucharz z japońskiej grupy, wypatrując na ścianie coś, co wyglądało początkowo na plecak. Polska ekipa obserwowała przez lunetę to miejsce i okazało się, że leży tam człowiek, który żyje, ale wykazuje oznaki skrajnego wyczerpania. Widok ten był dość dramatyczny, bo mieli wrażenie, że on tam po prostu umiera. Nieoceniona tutaj okazała się pomoc Bartka Bargiela, który podleciał do tej osoby dronem, by sprawdzić, w jakim jest stanie.

Okazało się, że to Rick Allen, który był członkiem tej samej wyprawy co Kacper Tekieli. Podczas schodzenia, doszło do wypadku i Rick zsunął się około 300 metrów. Szczęśliwie udało się mu zatrzymać przed urwiskiem. Niestety nie był w stanie samodzielnie powrócić do obozu. Został uznany za zaginionego. Dzięki włączeniu do akcji drona i połączeniu się z innymi wspinaczami na Broad Peaku udało się uratować Ricka.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (1):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Ricciardo 0
  No chłopie, żeby to ci się udało tylko. Mocno trzymam kciuki!
  Powiedzieć, że do tego trzeba nielada odwagi i bardzo starannego zaplanowania trasy zjazdu w jak największym szczególe, to jeszcze szczęście musi być przy nim i niech ta opatrzność ani na sekundę nie spuszcza go z oczu.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×