Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Alpinizm. Wielkie rzeczy na K2! Nepalczycy pobili polski rekord, chcą atakować szczyt!

Zimowa wyprawa na K2 jest coraz bliżej osiągnięcia historycznego celu. Grupa nepalskich himalaistów z Mingmą Gyalje Sherpą na czele dotarła do obozu 4, bijąc rekord wysokości, jaki przed laty osiągnęła wyprawa Krzysztofa Wielickiego.
Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2

Będący głównym kandydatem do pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 Mingma Gyalje Sherpa pochwalił się w mediach społecznościowych ważną informacją.

"Dzisiaj 15 stycznia o 15:30 w trójkę doszliśmy do obozu 4. Sona zawrócił 30 metrów poniżej czwórki, ponieważ zużył swoją część lin i sprzętu. Widzimy końcówkę drogi" - napisał.

W skład zespołu wspinającego się na K2 - oprócz Sherpa - wchodzą również Son Sherpa, Mingma David i Mingma Tenzi.

Today 15 jan at 3:30pm we 3 mingma made it to camp4 on k2. Sona brother returned back 30 below from c4 coz his part of...

Opublikowany przez Mingmę G Piątek, 15 stycznia 2021

Dotarcie do obozu 4, który założony jest na wysokości 7800 metrów jest nowym rekordem, jeżeli chodzi o zimowe wejście na K2. Dotychczasowy należał do wyprawy dowodzonej przez Krzysztofa Wielickiego, która 18 lat temu postawiła obóz na wysokości 7650 metrów.

 

Osiągnięcie ekipy Sherpa potwierdził Nirmal Purja. "Wspólny wysiłek zespołów dokonał tego popołudnia niezwykłego postępu. Zgodnie z mega planem, zespół prowadzony przez Mingmę G z Mingmą Davidem Sherpą, Mingmą Tenzi i Sona Sherpa (SST) za pomyślne naprawienie lin do obozu 4 na 7800 m. To najwyższa wysokość, jaką kiedykolwiek udało się osiągnąć na K2 zimą!" - napisał w mediach społecznościowych.

Nepalscy Szerpowie mają przed sobą już tylko jeden cel w tym oknie pogodowym. Jest nim osiągnięcie szczytu K2! "Atak szczytowy na K2 - dzisiaj w nocy (ok. 1 godziny). Co najmniej 10 nepalskich wspinaczy zacznie dzisiejszej nocy wspinaczkę z C3 do C4 i dalej na szczyt K2. Zespół planuje zameldować się na wierzchołku ok. 13. Czekamy na historyczne wejście!" - oznajmił

Czy wejście jest realne? - Oczywiście, że jest to realne. Wszystko jednak zależeć będzie od pogody. Czy będzie wiało i jak bardzo będzie wiało. Ważne też jak wygląda trasa. Czy jest dużo śniegu, lodu. To wszystko może spowolnić wyprawę - komentuje sytuację na K2 Krzysztof Wielicki.

W ataku szczytowym udział ma wziąć dziesięciu wspinaczy. - Grupa jest duża, bo trzeba pamiętać, że na początku składała się nawet z 30 osób. Wtedy inaczej rozkładają się siły. Byle tylko nic się nie stało i dopisała pogoda - dodaje.

The combined effort from the teams made some remarkable progress this afternoon. As per the mega plan, big well done to...

Opublikowany przez Nirmala Purję Piątek, 15 stycznia 2021

K2 Winter Update! Summit Push in the K2 - tonight (1AM approx.) At least, 10 Nepalese climbers including the...

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Piątek, 15 stycznia 2021

Rekord wyprawy Wielickiego pobity


Zimą na przełomie 2002/2003 K2 próbowała zdobyć Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 kierowana przez Wielickiego, a w skład której wchodzili Denis Urubko, Piotr Morawski i Marcin Kaczkan. Zakończyło się na obozie 4 na wysokości 7650 m. Atak szczytowy wówczas uniemożliwiła choroba wysokościowa, z którą zmagał się Kaczkan.

Co ciekawe, wtedy sam Urubko zaszedł nieco wyżej. - Być może też osiągnął taką wysokość, na której potem biwakował - wyjaśnił Wielicki.

Zobacz także:
Fatalna sytuacja pod K2. Silny wiatr zmiótł obozy wspinaczy. "Jestem zdruzgotany"
Tłok w Himalajach! Ponad 250 osób idzie do bazy pod K2

ZOBACZ WIDEO: Historia Andrzeja Stękały wzorem dla młodych skoczków. "Wyciągnąłem wnioski z trudnego okresu"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×