Tłok w Himalajach! Ponad 250 osób idzie do bazy pod K2

Rozpoczęło się oblężenie K2. Do bazy pod niezdobytą zimą górą kieruje się ponad 250 osób z jednej wyprawy. To jednak nie wszystko!

Igor Kubiak
Igor Kubiak
K2 Facebook / Marek Chmielarski / Na zdjęciu: K2
"Drużyna dotarła do Jhola (3185 m n.p.m.). 20 międzynarodowych wspinaczy, 12 szerpów, 40 osób do wsparcia i 175 tragarzy. Zmierzamy na K2" - czytamy w mediach społecznościowych komercyjnej wyprawy Seven Summit Treks liczącej aż 247 uczestników.

Członkowie międzynarodowej wyprawy zamierzają jako pierwsi zdobyć zimą K2 (8611 m n.p.m.). W jej obrębie działa niezależnie od siebie kilka zespołów, które będą ze sobą współpracowały, by zwiększyć szanse na realizację celu. W wielkiej wyprawie bierze udział również Polka - Magdalena Gorzkowska, z którą rozmawialiśmy tuż przed jej wylotem (czytaj TUTAJ).

Wspinaczy czeka teraz trekking do bazy pod K2 na wysokości 5000 m n.p.m., gdzie rozpoczną aklimatyzację. Atak szczytowy ma nastąpić pod koniec stycznia lub w lutym 2021 roku.

W tym roku K2 jest wyjątkowo oblegane. Wcześniej pod górą znalazły się już inne, znacznie mniejsze wyprawy dowodzone przez Johna Snorriego i Mnigmę Gyalje Sherpę. Najpóźniej ze swoją grupą wyruszy znany Nirmal Purja.

K2 zimą bez tlenu wciąż zamierza zdobyć także Adam Bielecki. W związku z pandemią koronawirusa jego wyprawa została jednak przełożona i na pewno nie odbędzie się w tym sezonie (więcej o swoich planach Bielecki opowiadał nam w niedawnym wywiadzie - CZYTAJ). Przypomnijmy, że 37-latek na przełomie 2017 i 2018 r. brał udział w pamiętnej Zimowej Narodowej Wyprawie na K2.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Justyna Kowalczyk w formie. Na trasie i w dobrych ripostach


Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×