MŚJ w biathlonie: Siódme miejsce Kingi Mitoraj

Łukasz Witczyk

W piątek w Presque Isle zainaugurowane zostały biathlonowe mistrzostwa świata juniorów. W pierwszym dniu czempionatu rywalizowali juniorzy młodsi. Najlepiej z Polaków spisała się Kinga Mitoraj.

W piątek w Presque Isle wystartowało czterech reprezentantów Polski. Jako pierwsze rywalizowały przedstawicielki płci pięknej. Jedyną Polką w gronie 57 zawodniczek była Kinga Mitoraj. Niespełna 19-letnia biathlonistka swój inauguracyjny bieg na tegorocznych mistrzostwach świata juniorów zakończyła na 7. miejscu. Mitoraj na strzelnicy popełniła trzy błędy, lecz biegła w dobrym tempie i wyprzedziła kilka zawodniczek, które rzadziej myliły się na strzelnicy. Polka do zwyciężczyni straciła blisko minutę i 14 sekund.

Mistrzynią świata juniorek młodszych została Lisa Vittozzi. Włoszka zaliczyła jedno pudło, a do tego zaprezentowała bardzo dobrą formę biegową. Vittozzi na mecie miała 13 sekund przewagi nad Niemką Anną Weidel. Na najniższym stopniu podium stanęła Francuzka Julia Simon, która do Włoszki straciła 18 sekund. Jedyną biathlonistką, która była bezbłędna na strzelnicy była Madeleine Grace Phaneuf. Amerykanka zajęła czwartą pozycję.

Po rywalizacji dziewcząt przyszedł czas na bieg juniorów młodszych. W tej konkurencji na starcie stanęło trzech reprezentantów Polski, lecz żaden z nich nie odegrał kluczowej roli. Najwyżej sklasyfikowany został Mateusz Janik, który wywalczył 25. miejsce. 30. był Tomasz Zięba, a "oczko" niżej zajął Rafał Penar.

Panowie rywalizowali w trudniejszych warunkach niż panie, co zaowocowało większą ilością błędów na strzelnicy. Zwycięzca zawodów, Amerykanin Sean Doherty, musiał przebiec cztery karne rundy. Oprócz przedstawiciela gospodarzy na podium stanęli Niemiec Marco Gross i Rosjanin Dmitrij Szamajew.