Getty Images / Ryan Pierse / Na zdjęciu: zmiana Gianluigiego Donnarummy na Salvatore Sirigu

Niespodziewana zmiana bramkarza. Włosi wytłumaczyli decyzję Roberto Manciniego

Łukasz Witczyk

W 88. minucie meczu Włochy - Walia doszło do zaskakującej zmiany. Boisko opuścił Gianluigi Donnarumma, a jego miejsce między słupkami zajął Salvatore Sirigu. Włoskie media tłumaczą, skąd taka decyzja selekcjonera Roberto Manciniego.

Już po dwóch kolejkach reprezentacja Włoch była pewna awansu do dalszej fazy Euro 2020, które ze względu na pandemię koronawirusa przełożone zostało na 2021 rok. Dla selekcjonera Roberto Manciniego starcie z Walią było okazją do tego, by dać szansę rezerwowym. Ci nie zawiedli i poprowadzili Italię do wygranej 1:0.

We włoskiej drużynie doszło do aż ośmiu zmian względem poprzednich meczów fazy grupowej. To jednak nie koniec, gdyż w 88. minucie Mancini zdecydował o zdjęciu z boiska Gianluigiego Donnarummy i zastąpienie go Salvatore Sirigu, który w kadrze jest żelaznym rezerwowym.

Skąd taka decyzja Manciniego? Włoskie media tłumaczą, że szkoleniowiec chce dać szansę gry wszystkim swoim piłkarzom, których powołał na turniej. W ten sposób ma nie dojść do powtórki z mistrzostw świata w 1990 roku, gdy jedynym piłkarzem włoskiej kadry, który ani na minutę nie pojawił się na boisku był właśnie Mancini.

Po mundialu w 1990 roku obecny selekcjoner włoskiej kadry miał duży żal do sztabu szkoleniowego reprezentacji. Wielokrotnie później Mancini podkreślał, że był to najgorszy moment w jego piłkarskiej karierze.

Jego gest względem rezerwowego bramkarza docenili kibice, którzy nazywają go "klasowym wyczynem". "Mancini to czysta klasa. Nic dziwnego, że piłkarze go tak kochają" - napisał jeden z fanów na Twitterze, a jego słowa przywołuje "The Sun".

- Zawodnicy chcą wygrywać każdy mecz, mają dobrą mentalność. Jestem bardzo szczęśliwy również z tego powodu, że zmieniliśmy ośmiu piłkarzy i zagraliśmy bardzo dobry mecz. Roszady w składzie nie powinny niczego zmienić, ponieważ każdy wie, co musi robić - mówił po meczu Mancini.

W meczach Euro 2020 udział wzięło już 25 z 26 reprezentantów Włoch. Na swój występ czeka już tylko trzeci bramkarz, Alex Meret.

Reprezentacja Włoch z kompletem punktów i bez straty gola wygrała grupę A Euro 2020. Jej rywalem w 1/8 finału będzie drugi zespół z grupy C.