F1: Statystycznie po sezonie 2014

Andrzej Prochota

Sezon 2014 zapamiętamy jako dominację zespołu Mercedes GP, który odniósł najwięcej zwycięstw, zdobył najwięcej pole position, a kierowcy tej ekipy najczęściej stali na podium.

Zakończył się sezon, a o rozstrzygnięciu mistrzowskiego tytułu musiał zadecydować ostatni wyścig. W roku 2014 kierowcy uczestniczyli w 19 Grand Prix i najwięcej nagród za pierwsze miejsce zdobył oczywiście dwukrotny już mistrz świata Lewis Hamilton. Drugi, podobnie jak w klasyfikacji generalnej był Nico Rosberg. Natomiast Daniel Ricciardo nie pozwolił, aby kierowcy Mercedes GP zdominowali cały sezon. Australijczyk odniósł trzy zwycięstwa.

Rzecz jasna Mercedes GP nie miał konkurencji w pozostałych statystykach. Odniósł najwięcej zwycięstw w sezonie. Podobnie ma się z niemieckimi silnikami. W przyszłym sezonie Mercedes może jeszcze bardziej zdominować sezon, o ile zespół Lotus F1 Team zaprojektuje dobry bolid pod jednostki niemieckiego producenta. Zagadką pozostanie przyszłoroczny silnik Hondy, który ma zamiar silnie konkurować z Mercedesem.

[nextpage]

Gdyby za pole position przydzielano punkty, to Nico Rosberg mógłby uzbierać kilka oczek do klasyfikacji generalnej. Jednak niemieckiego kierowcy pozostała nagroda "Pole Position Trophy".

Zdobywane PP przez kierowcę Mercedes GP nie przekładały się jednak ostatecznie na triumf w wyścigu. Nico Rosberg wygrał jedynie trzy wyścigi (Monako, Niemcy, Brazylia).

Natomiast Lewis Hamilton lepiej wykorzystywał pierwszą pozycję startową. W siedmiu Grand Prix z których startował z PP, wygrał sześć razy. Jedynym kierowcą, który przeszkodził Mercedesom w zdobyciu kompletu pole position był Felipe Massa w Grand Prix Austrii.

[nextpage]

Liczba podiów również została zdominowana przez kierowców Mercedes GP. Minimalnie lepszy okazał się Lewis Hamilton. Natomiast obaj kierowcy niemieckiej stajni aż 11 razy przekraczali linię mety na 1. i 2. pozycji.

Z sezonu 2014 z pewnością mogą być zadowoleni Kevin Magnussen, który w debiutanckim sezonie stanął na podium (2. miejsce w Grand Prix Australii) oraz Sergio Perez, który dla Force India wywalczył w Bahrajnie trzecie miejsce. Dla zespołu było to drugie podium w historii startów w F1. Pierwsze zostało zdobyte na torze Spa w sezonie 2009 (Giancarlo Fisichella).

Rozczarowany sezonem z pewnością może być Fernando Alonso, który tylko dwukrotnie stanął na podium (2. i 3. miejsce).

[nextpage]

Z innych ciekawych statystyk sezonu 2014 warto odnotować, że Lewis Hamilton siedmiokrotnie miał najlepszy czas jednego okrążenia w wyścigu. W tej klasyfikacji znalazło się także miejsce dla Sergio Pereza (1.) i Kimiego Raikkonena (1.).

Najwięcej okrążeń w trakcie mistrzostw świata przejechali kierowcy McLaren Mercedes. Jenson Button na koncie miał 1 120 "kółek". O dziewięć okrążeń mniej przejechał Kevin Magnussen. Najmniej z całej stawki zaliczył Andre Lotterer w Grand Prix Belgii. Niemiec miał więc na swoim koncie 7 przejechanych kilometrów.

"Zacięta walka" trwała również w statystyce przejechanych okrążeń na prowadzeniu. Wygrał ją Lewis Hamilton (495) przed Nico Rosbergiem (483) i Danielem Ricciardo (72). Tylko raz z prowadzenia w wyścigu mogli cieszyć się Sebastian Vettel i Jenson Button.

Dwukrotny mistrz świata - Lewis Hamilton (2008, 2014)