Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Witold Bańka

40 sportowców indywidualnych podpisze umowy sponsorskie z państwowymi spółkami

Marlena Kaczmarek

Minister sportu i turystyki zapowiedział rozpoczęcie projektu sponsorskiego dla zawodników, którzy będą reprezentować nasz kraj w letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich. Sportowcy indywidualni mogą liczyć na co najmniej 40 tys. złotych wsparcia.

- Co najmniej 40 sportowców podpisze indywidualne umowy sponsorskie ze spółkami skarbu państwa - poinformował na swoim Twitterze Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka.

- To projekt długofalowy i bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju polskiego sportu, zwłaszcza w kontekście igrzysk olimpijskich. Stanowi uzupełnienie, funkcjonującego już od ponad roku, Programu Team100 i jest skierowany do zawodników powyżej 23. roku życia, z którymi wiążemy duże nadzieje - powiedział w rozmowie z WP Sportowefakty Witold Bańka.


Minister zdradził nam więcej szczegółów na temat planowanych działań. - Nie chodzi tylko o najbardziej topowych sportowców, ale też takich, którzy są perspektywiczni - argumentuje Bańka i dodaje: - Zarekomendowaliśmy zawodników, którzy dysponują dużym potencjałem i naszym zdaniem powinni zostać objęci programem. Dodatkowe, pozazwiązkowe wsparcie spółek skarbu państwa otrzyma około 40 sportowców, a to nie koniec - ta liczba sukcesywnie będzie się zwiększać.

Nie jest jeszcze znana lista nazwisk sportowców ani spółek biorących udział w projekcie. Został on stworzony na wzór programu Team100, który obejmuje wsparciem sponsorskim 202 zawodników w przedziale wiekowym 18-23 lata. Są to osoby, które przygotowują się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. W ramach współpracy, młodzi sportowcy dostają roczne dofinansowanie w wysokości 40 tys. złotych.

Prawdopodobnie seniorzy będą otrzymywać rocznie minimum taką kwotę jak zawodnicy Teamu100. Finalna stawka będzie jednak ustalana indywidualnie między sportowcami a spółkami. Środki mają wspomóc zawodników w przygotowaniach do letnich igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio i zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 Pekinie. Na razie nie wiadomo, czy w przyszłości finansowaniem zostaną objęci także zawodnicy sportów drużynowych.

Jak czytamy w "Raporcie rynku sportowego 2018" przeprowadzonego przez "Sponsoring Insight" na temat spółek państwowych, "połowa firm zadeklarowała, że posiada powyżej 20 projektów sponsoringowych w obszarze sportu, w tym jedna trzecia powyżej trzydziestu". Prym jeśli chodzi o finansowanie sportowców wiodą branże energetyczne i paliwowe.

Przykładowo, firma Lotos wspiera m.in. reprezentację Polski w piłce nożnej, Polski Związek Narciarski, a także indywidualnych sportowców jak Robert Kubica czy Agnieszka Radwańska. PGNiG od 2010 roku jest sponsorem strategicznym Polskiej Piłki Ręcznej (reprezentacji seniorskich kobiet i mężczyzn). PKN Orlen wspiera reprezentacje Polski w siatkówce halowej i plażowej we wszystkich kategoriach wiekowych, Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz indywidualnie Anitę Włodarczyk czy Piotra Małachowskiego.

ZOBACZ WIDEO Ambitne plany Igi Świątek. "Chciałabym wygrać wszystkie Wielkie Szlemy" 

< Przejdź na wp.pl